Якими були різдвяні та новорічні листівки під час Першої світової війни

15:27

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

 

На початку XX століття Різдво в Європі та США було одним із найважливіших свят. Його не припиняли відзначати, навіть коли вирувала Перша світова.

Сьогодні українські бійці у своїх військових розташуваннях прикрашають стіни дитячими малюнками. А в часи Першої світової бліндажі чи інші приміщення солдатів були прикрашені різними листівками.

Сьогодні волонтери готують різдвяні посилки на фронт, навіть з’являється відповідна народна творчість: “Коляда-коляда, задонать на всі свята!”. Так само у Першу світову Різдво було ще одним нагадуванням, що солдата потрібно потішити. Поштарі працювали без упину, їх у Європі навіть називали “Санта Клаусами в хакі”.

У 1914–1918 роках був творчий і патріотичний бум на листівки. Спільні фото підрозділу, вишивка шовком, сатиричні мініатюри, національні символи, пропаганда, нагода передати звістку з полону – усе це про різдвяні поштівки Першої світової. Розповідаємо докладніше у матеріалі видання Суспільне Культура.

Листівки тоді за місцем виготовлення були двох типів: замовлені для частини і виготовлені у прифронтових регіонах, щоб солдати могли їх там купити. Листівки місцевого виробництва були зроблені на достатньо високому рівні й не обмежувалися Різдвяними привітаннями. Їх створювали весь рік як сувеніри та на згадку про певні події.

“Мені траплялись фотографії з бліндажів і таке інше, де стіни були повністю завішані листівками з різної тематики”, – розповідає історик, працівник Інституту національної пам’яті Іван Стичинський.

Незвичним способом листуватися були поштівки, де надруковано перелік стандартних повідомлень, які може писати солдат. Адресанту треба було просто викреслити зайве. На відміну від традиційних листів, такі поштівки не підлягали цензурі. І в період свят допускались додаткові написи Christmas Greetings (буквально – різдвяне привітання).

Йоркський музей описує вітальні поштівки часів Першої світової війни, серед яких вишиті шовкові листівки, які були особливо популярними серед британських солдатів. Їх часто шили французькі чи бельгійські жінки або біженки, що жили поблизу ліній постачання для Західного фронту. Це було для них одним зі способів заробітку. Спершу жінки вишивали їх удома, оплачувалися листівки поштучно. Пізніше картки стали такі популярні, що вишивку замінили з ручної – на машинну, а листівки почали збирати на фабриках. Під час війни було виготовлено до 10 мільйонів таких листівок, здебільшого у Франції.

На зворотному боці вишитої картки було місце для повідомлення та адреси. Листівки можна було проштампувати та надіслати поштою без конверта, але зазвичай солдати поміщали їх разом зі звичайними листами в конверти.

28 червня 2014 року, на 100-ті роковини вбивства спадкоємця австро-угорського престолу ерцгерцога Франца-Фердинанда, з чого й почалася Перша світова, в Йоркському музеї відкрили виставку “1914: коли світ змінився назавжди”. На ній були представлені різдвяні листівки ручної роботи, які солдати з фронту надсилали близьким додому. Ці листівки не датовані.

Координатор фондів музею Фей Прайор розповідав: “На багатьох листівках були й такі сцени, які ми сьогодні не асоціюємо з Різдвом. Наприклад, ластівки, квіти і човни. Лише згодом на різдвяних листівках почали переважати зимові сюжети, ялинки та Санта Клауси, як у наші дні”.

Іван Стичинський наголошує, що в часи Першої світової з’явилося новаторство в оздобленні: кімнати для святкування або ялинки прикрашали гірляндами із символікою країн-союзників. Патріотичні елементи раніше використовували в декорі на Різдво. Як бачимо, ця традиція продовжується і тепер: в Україні часто можна побачити різдвяно-новорічні сюжети, прикраси або ялинку в синьо-жовтих кольорах.

 

Деякі гумористичні воєнні листівки Першої світової пародіювали життя на передовій. В них часто з використанням чорного гумору висміювали жахи окопної війни.

Британський сапер Фред Рашворт зі 106-ї польової роти королівських інженерів у 1918 році надіслав своїй дружині листівку, на рамці якої зображено підкову – символ 25-ї дивізії та назви битв і походів, в яких брав участь підрозділ. На малюнку випивають двоє британських солдатів, біля них на столі різдвяний пудинг, а на підлозі поруч лежить непритомний німецький боєць.

Суспільне Культура  (друкується у скороченні). Ілюстрації – з матеріалу статті.