Як працює спортивна галузь Миколаєва під час війни

20:47

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Редакція сайту 0512.ua поспілкувалася з начальницею управління у справах спорту і фізичної культури Миколаївської міської ради Іриною Бондаренко та дізналася про роботу спортивної галузі на початку війни, евакуацію спортсменів, проблеми, з якими довелося стикнутися, про постраждалі внаслідок обстрілів об’єкти та допомогу від міжнародних партнерів, про перемоги та плани на 2024 рік. З цього приводу пропонуємо нашим читачам дуже цікавий матеріал журналіста Альони Ткаченко.

Скільки виїхало спортсменів з міста на початку повномасштабного вторгнення? Як проводилась евакуація спортсменів та вихованців спортивних шкіл?

Багато дітей виїжджали сім’ями за кордон або в інші українські міста – безпечніші, ніж наше місто на той час. У 2022 році за кордон виїхало 830 вихованців, 200 з них — із тренерами, 580 — по Україні, хто з тренером, а хто з батьками. Ми займалися евакуацією дітей і займалися дуже ретельно. Відправляли взагалі більш дорослих спортсменів, тому що група початкової підготовки – це малі діти і батьки знаходились поруч з ними. Для них проходили дистанційні заняття. Всіх інших ми відряджали на західну Україну завдяки КП «Миколаївпастранс», які нам надавали автобуси до залізничного вокзалу в Одесі, а далі вже рушали потягом. Багато вивозили спортсменів за кошти управління. Спортсмени з тренерами тижнями і місяцями знаходилися у безпечних містах. Там проводили тренування і футболісти, і легкі атлети, і фехтувальники. Варто зазначити, що були такі випадки, коли, наприклад, харчування наших спортсменів фінансувало інше місто. Тобто люди входили в наше положення і з розумінням ставилися до нашої ситуації.

Саме управління працювало. Наші робітники, і централізована бухгалтерія, і управління апарату — всі молодці. Майже всі директори, окрім трьох, були на місцях, всі працювали, навіть деякі ночували на базах. Я також дуже вдячна, що наші керівники та тренери займалися розвантаженням гуманітарної допомоги, яка постійно надходила від міжнародних партнерів.

З якими основними проблемами зіткнулося управління в 2022 році? Та які висновки з цих проблем допомогли долати перешкоди в 2023 році?

У 2022 році однією з проблем і моментом хвилювання було саме відправлення дітей з точки «А». Поки ми збиралися, хвилювалися, щоб не було обстрілів, щоб наші спортсмени могли спокійно виїхати. Проблемою стало і тренування з деяких видів спорту. Припинили свої тренування водні види спорту. У зв’язку з небезпекою, ми не могли надати можливість спортсменам виходити на воду. Деякий час вони знаходилися на «простої» і деякі тренери були відряджені та знаходилися у визначених місцях, де мали змогу тренуватися, або в тренажерних залах, бо ми на той момент не працювали. Тоді виникали моменти хвилювання, як наші школи будуть далі існувати.

Сьогодні нам трохи легше. У нас є міста Київ та Южне. Минулого року наші спортсмени виїжджали на воду в Баштанку, ми проводили навчально-тренувальний збір і продовжили змагатися. Результати з цих видів спорту у нас є. На зараз парусний вид спорту тренується у спортзалі на базі Миколаївської обласної школи вищої спортивної майстерності. Процес йде і ми не зупиняємося. У березні плануємо вже десь виїжджати на воду. Парусники теж планують на Тилігульському лимані розпочинати тренування.

Які проєкти через війну довелося призупинити?

Планувалося проведення капітального ремонту дитячо-юнацької спортивної школи №1. З 2018 року був проєкт на капітальний ремонт. Перед початком війни, у 2021 році, фонд Колесника, які в кожному місті брали один об’єкт на капітальний ремонт, в грудні зателефонували нам і повідомили, що наша школа потрапила до цього переліку. Проте, розпочалася війна і все стало. Але ми своїми зусиллями намагаємося її підтримувати, там проходять тренування. Поряд розташований спорткомплекс «Зоря», де є сховище, тому діти займаються у дитячо-юнацькій спортивній школі і ходять у сховище в «Зорі». Під час війни вдалося відновити спорткомплекс «Зоря», сьогодні він працює. Там проходять тренування з плавання та синхронного плавання. Ці відділення показують нам добрі результати. Також дякуючи міському голові Миколаєва та міській раді ми почали займатися на базі спорткомплексу «Водолій». Сьогодні ми маємо змогу не виїжджати в інші міста, витрачати кошти на дорогу та житло, а займатися у рідному Миколаєві. У “Водолії” проходять тренування зі стрибків у воду. Стрибуни дуже потужне відділення і показують чудові результати на чемпіонатах Європи.

Яка кількість закладів постраждала за майже два роки війни ?

Внаслідок ворожих обстрілів постраждали школа вищої спортивної майстерності, тричі потрапила під обстріл дитяча юнацька школа з єдиноборств, також постраждала дитяча юнацька спортивна школа №7, комплексна дитяча спортивна школа «Олімп», комплексна дитячо-юнацька спортивна школа «Атлант», дитяча спортивна школа №5, спортивна школа №1, а також СДЮСШОР з веслувальних видів спорту. Для усіх шкіл протягом 2022 – 2023 років виділили кошти, аби провести поточний ремонт. Також постраждав міський центральний стадіон, але поки адміністративний корпус залишається у тому ж стані.

Чи допомагають міжнародні партнери?

Так, ми отримували допомогу від міжнародних партнерів. У гуртожитку та комплексній веслувальній базі школи вищої спортивної майстерності міжнародна організація з міграції України відновила пошкоджені приміщення, а саме повну схему системи гарячого та холодного водопостачання, замінили сантехніку, установили світильники, розетки, бойлери. Ми дуже їм вдячні за це. Також нам допомога надійшла від ініціативи співробітництва у південно-східній Європі та посольства Австрії за сприянням Миколаївської благодійної асоціації «Мир через духовне відродження». Нам надали генератори. Вони були вкрай нам необхідні.

Спортивні школи відновили свою роботу одні з найперших у місті. Яка ситуація з укриттями у спортивних закладах міста?

Коли управління відкривало тренувальний процес, у нас була мета, щоб всі діти займалися. Ми дуже ретельно з керівниками пропрацювали питання щодо укрупнення праці, щоб всі вихованці могли скористатися укриттям у разі небезпеки. Наприклад, дитяча спортивна школа з єдиноборств не має укриття, тому вона працює на базі ДЮСШОРз боксу. Також нещодавно ми домовилися з ректором ЧНУ ім. Петра Могили і нам дозволили заходити у спортивні зали, за що ми дуже вдячні їм. У веслувальній школі також немає укриття, тому вони працюють у спортивній школі вищої майстерності, а також тут працює школа «Атлант». Тобто ми провели такі об’єднання – там, де немає укриття, спортсмени займаються в приміщеннях інших спортивних закладів.

Чи змінилася сьогодні кількість дітей, які відвідують спортивні школи?

У спортивних школах міста до війни займалися 5 946 вихованців. Зараз – 3 781 вихованець. Ми враховуємо те, що до війни працювало 346 тренерів, а зараз 245 тренерів. Хто звільнився, 15 тренерів в лавах ЗСУ, хтось переїхав з сім’єю і не повертається. Тобто змінилася не лише кількість дітей, але й тренерів стало менше. Я вважаю, що з тією кількістю тренерів, ми працюємо у гарному режимі.

За майже два роки війни якими найбільшими спортивними досягненнями може пишатися Миколаїв?

За цей час у нас немало досягнень. У 2022 році на міжнародних аренах показали хороші результати різні наші спортсмени. Вихованка МСДЮСШОР з фехтування Олександра Бондар виборола срібну нагороду на Кубку світу з фехтування серед юніорів, а на чемпіонаті світу Європи зі стрибків у воду серед юніорів посів третє місце вихованець КДЮСШ «Україна» Максим Мірза. Вихованці ШВСМ Роман Покришко, Роман Руденко та Павло Болотов стали срібними призерами ЧС з академічного веслування серед юніорів, на кубку світу з кікбоксингу ВАСО став другим Раланд Хурцілава, на чемпіонаті Європи з боксу став бронзовим призером Єльмір Набієв.

На чемпіонаті Європи з велоспорту серед молоді посів ІІІ місце Кирило Царенко, а на чемпіонаті Європи U21, який проходив у Албанії, бронзову медаль завоював спортсмен ШВСМ відділення тхеквондо Сімур Мірзоєв.

Також у Туреччині на Чемпіонаті світу з кікбоксингу ISKA миколаївські спортсмени здобули 10 медалей, з них 6 золотих, 3 срібні та 1 бронзова. Тоді гарні результати показали Богдан Токаренко, Надія Тонконогова, Владислав Завадський, Аліна Бровко та Ангеліна Цуканова.

У листопаді 2022 року вихованець ДЮСШ з єдиноборств Едуард Карпенко здобув бронзову медаль на чемпіонаті Європи по кіокушинкай карате серед кадетів, юніорів та молоді.

Потішили наші спортсмени своїми здобутками на міжнародній арені і в 2023 році. Так, миколаївський паралімпієць, вихованець МСДЮСШОР з легкої атлетики Ігор Цвєтов став дворазовим чемпіоном світу, вихованець КДЮСШ «Україна» Данило Коновалов Чемпіоном Європейських ігор у синхронних стрибках з 3-метрового трампліна, вихованець КДЮСШ «Україна» Максим Мірза переможцем Чемпіонату Європи серед юніорів зі стрибків у воду.

Ольга Калкуліна виборола 3 командне місце на Кубку Світу, а миколаївська рапіристка Аліна Полозюк завоювала бронзу на турнірі серії SATELlite Fie та друге командне місце на Чемпіонаті Європи. Також спортсмени ДЮСШ з єдиноборств Ярослав Григорєв виборов «золото» Кубку Європи з кікбоксингу ВАСО, Віталій Діхтяр став чемпіоном Європи з кіокушинкай карате серед кадетів, юніорів та молоді, а також Ярослав Григорєв та Вікторія Павленко стали призерами Кубку Світу з кікбоксингу ВАСО. Спортсмен ДЮСШ з єдиноборств Данило Лагерний здобув дві срібні медалі Чемпіонату Світу дорослих з кікбоксингу ВТКА.

Також хочу відзначити спортсменів ШВСМ. Олена Буряк встановила новий рекорд та посіла два перші місця на відкритому Чемпіонаті Світу з академічного веслуванні на concept-2. Самір Мірзоєв посів перше місце на Чемпіонаті Європи з тхеквандо серед юніорів. На Чемпіонаті світу з кікбоксингу ISKA серед усіх вікових категорій у розділі сольна композиція (зі зброєю та без зброї) спортсмени КДЮСШ «Олімп» Владислав Завадський, Ангеліна Цуканова, Анастасія Кускова та Аліна Бровко здобули повний комплект нагород. А у бойовому розділі Гліб Шаповалов виборов 3 місце.

Додам, що «Найкращим юним спортсменом грудня 2023 року» став спортсмен Школи вищої спортивної майстерності, бронзовий призер чемпіонату Європи з тхеквондо ВТФ серед молоді Самір Мірзоєв. Таке рішення ухвалила Експертна комісія НОК України з визначення найкращих спортсменів та тренерів місяця за результатами виступів українських атлетів на провідних міжнародних змаганнях в олімпійських номерах програми протягом останнього в цьому році місяця. Тобто, маємо такі потужні результати, попри все.

Яка ситуація зі стипендіями спортсменів від міського голови?

У 2023 році 44 спортсмени, які є чемпіонами і призерами чемпіонів світу, Європи та України виплачена стипендія на загальну суму 3 189 тисяч 200 гривень. На сьогодні вже розробили розпорядження міського голови для виплати стипендій у 2024 році найкращим 54 спортсменам за результатами 2023 року. Хочу зауважити, що не дивлячись на важкий рік, в цьому році збільшено на дві стипендії, якщо минулого року було 40 стипендій, то на 2024 рік – 42. Стипендії Миколаївського міського голови отримають у розмірі 7 100 гривень.

Багатьом спортсменам доводилося через безпекову ситуацію виїжджати з Миколаєва і тренуватися в інших регіонах України або ж за кордоном. Яка ситуація сьогодні ? Чи всі тренування проходять у місті, чи є ті види спорту тренування з яких неможливо проводити сьогодні у Миколаєві?

Багато вихованців у березні 2022 року виїхало. 180 вихованців та тренерів СДЮСШОР виїхали на тренування у Румунію та Болгарію і ще знаходяться там. Протягом осені два тренери з футболу та 23 вихованці проводили тренування у Тернопільській області. Зараз у Болгарії залишились займатися футболом 26 вихованців та два тренери. У Німеччині 25 вихованців і один тренер. Дуже багато в основному футболістів, саме командні види спорту, вони там проводять тренування, беруть участь у міжнародних турнірах. У квітні у 2022 році 20 вихованці та два тренери з легкої атлетики знаходилися і тренувалися у Катовиці. Проте на цей час вони повернулися і тренуються вже в місті. Станом на початок весни 2022-го року за кордоном перебували 835 спортсменів, в межах країни 545 спортсменів. На сьогодні 74 спортсмени перебувають за кордоном, 25% в межах країни. Вони всі за нами рахуються, показники показують, навіть ті, які знаходяться за кордоном. Вони беруть участь у Чемпіонатах Європи, світу, у міжнародних турнірах. Всі тренери звітують про роботу. Більша частина тих, хто евакуювався на початку війни, вже повернулась назад.

Наразі через втрату військового ПДФО бюджет міста значно зменшився. На скільки зменшилося виділення коштів на спорт у 2024 році ? На чому доведеться економити?

Зменшилось виділення коштів приблизно на 30%. Щодо економії, то ми плануємо зробити міські команди з видів спорту — це нам допоможе більш ретельно відбирати спортсменів на участь в чемпіонаті і Кубку України. Наприклад, якщо минулого року ми могли давати четвертий чи п’ятий номер, щоб дитина могла десь себе проявити, то нині ми будемо проводити змагання в місті відбіркові. Тобто майже перед кожним стартом у чемпіонаті України, кубку України чи змаганнях якогось міжнародного рівня будуть проводити відбіркові змагання.

По-перше, це буде мотивацією для спортсменів та тренерів, по-друге, більше змагань буде в місті. Ми будемо ретельніше підходити до відбору і не везти ту дитину, якій ще потрібно попрацювати у місті та показати себе. Так ми зможемо і кошти направляти на тих, хто дійсно покаже результати і дітей підбадьорити, щоб вони працювали, проводили роботу над помилками, дивилися на недоліки у своїй роботі.

Також плануємо ретельно співпрацювати з обласним управлінням спорту. Тобто фінансування Чемпіонатів України ми можемо розподілити – одні виділятимуть кошти на молодь та дорослих, а інші на дітей та школярів. В такому режимі об’єднаних зусиль ми максимально зможемо вивести всіх дітей, показувати результати, але ж ретельніше підходити до цього питання.

Також цього року ми менше придбаємо обладнання та інвентарю. Адже достатньо було придбано за минулі роки, тому нам вистачить на цей рік.

І на останок. Поділіться планами на 2024 рік?

Цього року у нас в планах проведення оптимізації спортивних шкіл. Оптимізація погоджена з Міністерством молоді та спорту. Вона торкнеться лише адміністрації спортивних шкіл. Мова йде про керівників, заступників по навчальній роботі, завгоспів та інструкторів-методистів. Оптимізація не торкнеться жодного тренера чи спортсмена. Також залишаються бази за ними — спортсмени тренуватимуться на тих базах, на яких вони сьогодні тренуються. Ці кошти ми зможемо направити на розвиток, навчання та змагання. Планується оптимізація шляхом приєднання дитячої юнацької спортивної школи №7 до дитячо-юнацької спортивної школи з єдиноборств. Також об’єднається ДЮСШ №1 та комплекс ДЮСШ «Перемога». Всі працюватимуть так само як і працювали, лише зменшимо керівний склад. Ці ж керівники, можуть залишитися тренерами і працювати на години. Також цього року ми будемо сподіватися на гарні результати Ігоря Цвєтова на паралімпійських іграх і сподіваємось, що хтось ще з наших спортсменів здобуде ліцензію на олімпійські ігри у Парижі.

Фото – з сайту 0512.ua