Українцям перерахують зарплати: скільки платитимуть і кому більше пощастило

17:25

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

В Україні абсолютна більшість роботодавців (близько 90%) заявила про плани підвищити зарплати в 2024 році, більшість також планує відкривати нові вакансії. При цьому розмір підвищення найчастіше перебуватиме на рівні інфляції, а реальний розмір зарплати збільшиться всього на 8,5%, підрахували в уряді.

Зарплати в 2024 році планують підвищити 87% компаній (жовтневе дослідження показало результат у 93%), йдеться в результатах опитування роботодавців Європейською бізнес-асоціацією. Такий крок – вимушений. Через досить високий рівень інфляції без підвищення заробітної плати її реальний розмір стрімко знижуватиметься. Крім того, вже зараз спостерігається значний дефіцит співробітників, тому без створення конкретної переваги у вигляді високої чи хоча б ринкової заробітної плати втримати, а тим паче привабити нових співробітників буде вкрай складно.

Майже половина (46%) компаній під час опитування зазначили, що розмір підвищення становитиме до 10%. Для порівняння: у 2023 році, згідно з оцінками НБУ, ціни зростуть на 10,6%. Тобто таке підвищення допоможе зберегти зарплати на одному рівні.

Наталія Слинько, керівниця напряму рекрутингу та Executive search порталу GRC.ua, розповіла, що великі українські роботодавці та міжнародні компанії часто використовують практику підвищення зарплат на рівень інфляції чи близький до нього.

“Далеко не всі компанії платять офіційно весь розмір зарплати”, – пояснює Слинько. Тому в деяких ситуаціях підвищення буде тільки на папері. Наприклад, співробітник, який зараз оформлений на мінімалку і решту зарплати отримує в конверті, у 2024-му отримає підвищення мінімалки майже на 20% двома етапами. Проте деякі роботодавці зменшать розмір зарплати в конверті, і в сумі дохід співробітника не зміниться.

Розробляючи бюджет на 2024 рік, уряд підрахував, що в середньому українці отримуватимуть 21 809 грн. І якщо дійсно зарплата досягне такого рівня, то навіть з урахуванням інфляції реальна зарплата збільшиться на 8,5%. Це дозволить частково компенсувати подорожчання за останні кілька років.

Зростання середньої зарплати частково пояснюється підвищенням мінімалки. Наприклад, у січні 2024-го її збільшать з 6700 до 7100 грн, а у квітні – до 8000 грн. Це значне зростання зарплат (майже на 20%). До квітня уряд фактично заморозить ситуацію, з поправкою на ріст цін, а вже у квітні очікує, що з’явиться можливість для значного зростання заробітних плат.

В Україні середня зарплата становить 18 542 грн (за оцінками великого кадрового порталу). Притому в сусідній Румунії, де порівняно з ЄС низькі зарплати, у середньому робітникам платять 62 305 грн, тобто в 3,3 раза більше. Після закінчення війни і вступу України в ЄС питання рівня зарплат фактично є одним з основних. Від цього залежать масштаби трудової міграції.

Науковиця Людмила Черенько розповідає: традиційно конкурентною перевагою була дешева робоча сила. Внаслідок цього українські висококваліфіковані інженери заробляли в рази менше за їхніх колег у найближчих країнах ЄС. Від цього слід відмовлятись. “Якщо ми вирішимо перейти на нову економічну модель, в основу якої не буде закладено низьку оплату праці, – а саме таким має бути шлях, якщо ми йдемо до ЄС, – ми маємо робити перші кроки”, – каже Черенько.

Український бізнес при цьому, навіть якби роботодавці мали таке бажання, не має економічної можливості в рази підвищити зарплати співробітникам. Підвищення зарплат має відбуватися паралельно з відкриттям нових ринків, економічним розвитком. Першим важливим кроком може стати значне підвищення мінімалки.

Розмір мінімальної зарплати має становити близько 50% середньої, йдеться у розрахунках Міжнародної організації праці. У ЄС діють жорсткіші рекомендації. Там вважають, що мінімалка має бути на рівні 60% середньої. Отже, якщо виконувати рекомендації Міжнародної організації праці, то мінімалка у 2024-му має становити 10 904,5 грн, а не 8000 грн. Якщо ж користуватися рекомендацією ЄС – 13 085,4 грн.

В Україні без підвищення зарплат виправити ситуацію на ринку праці після війни не вдасться. Інакше українці працюватимуть там, де можуть заробити більше.