Шлях до відновлення та реновації житла у Миколаєві: відбулась public talk з головним архітектором міста Євгеном Поляковим

22:29

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

У Миколаєві відбулась онлайн public talk з головним архітектором міста Євгеном Поляковим. Про це повідомлено на сайті Миколаївської міської ради.

Під час заходу учасники поговорили про оцінку збитків й аналіз руйнувань житла, які зазнав Миколаїв після початку повномасштабного вторгнення. А також про залучення мешканців до розробки стратегічних документів для комплексної реабілітації Миколаєва.

У своїй презентації Євген Поляков підняв такі проблемні питання, як житлова політика і виклики, які є для нашого міста, спричинені не тільки війною, а також станом житлового фонду.

«Війна показала і підкреслила ті проблеми, які ми мали, а також створила нові. Бачення, як виходити з цієї ситуації, повинно формуватися не лише на рівні держави, а також на рівні громад, муніципалітетів і їх населення. Тому що без цих учасників відбудова Миколаєва, відбудова Півдня неможлива», – зазначив він.

Коротко Поляков зупинився на тому, якою роботою нині займається очолюваний ним Департамент архітектури та містобудування. Так, він нагадав, що наразі міська влада розробляє Генеральний план Миколаєва, який передбачає стратегію розвитку до 2050 року. Також розробляється стратегія міста до 2027 року. Є виклики і потреба в оновленні житлового фонду — це житлова політика на рівні міста. Ще одним планувальним документом є Програма комплексного відновлення Миколаєва. Крім того це інвестиційні та інфраструктурні проєкти, а також пілотні для вирішення соціально-економічних проблем.

Більш детально Євген Поляков зупинився на етапах роботи над Генеральним планом Миколаєва: розповів про основні підходи при розробці, досвід інших країн, що теж займались питаннями відбудови, а також поділився попередніми результатами.

В цій справі Миколаєву допомагають міжнародні партнери — це італійська компанія-партнер One Works, данська компанія COWI. В процесі роботи отримали консультаційну підтримку від UNECE та UNDP.

Далі під час розмови торкнулись теми наслідків військових дій для Миколаєва. Так, на території міста обстрілами пошкоджено більше 3200 будівель. З них житлових будинків 2800, шкіл — 50, дитсадків — 35, більше 80 медичних закладів і більше 50 — культурних.

У Миколаєві всі ці збитки фіксують. Таку роботу у 2022 році проводили разом з Європейською антикорупційною ініціативою і командою Київської школи економіки.

«А в минулому році це вже був більше містобудівний аналіз наслідків руйнувань, щоб зрозуміти, як структура міста постраждала, які райони, квартали доцільно перебудовувати, змінювати їх функції», – пояснює Поляков.

Загалом у Миколаєві пошкоджено більше 1200 багатоповерхівок та більше 1400 приватних будинків. Одинадцять багатоквартирних будинків мають бути демонтовані, адже відбудові вони не підлягають.

У питанні відновлення житла головним критерієм є те, що воно має бути кращим, ніж було до цього. Адже всі старі будинки, що зводились в нашому місті за часів радянського союзу та ще раніше, не відповідають нормам енергоефективності, не пристосовані до тих вимог, які висуває сучасне суспільство до проживання людини. Наприклад, кількість житлової площі на одного мешканця Миколаєва вдвічі нижча, ніж в країнах ЄС.

«Це потрібно змінювати і без системного підходу тут неможливо. Слід робити гнучкі планування та комфортний простір всередині квартир. Досягати цього можна переплануваннями, добудовами додаткових об’ємів вздовж одного з фасадів. Це також створення мережі сталої та нульової мобільності, покращення енергоефективності будівель, утеплення, встановлення відповідних систем. Створення зручних просторів для батьків і дітей, яких, на жаль, не мають наші забудови», – каже головний архітектор міста.

У питаннях модернізації житла можна спиратися на досвід пострадянських країн, які вже пройшли цей шлях. Так, Поляков навів приклад Естонії, якій вдалося провести реновацію старих житлових будинків.

Велику роль в цьому процесі мають об’єднання співвласників будинків. Адже держава створює такі умови, коли їм вигідно вкладати кошти в оновлення власного житла.

Тож, говорячи про те, які кроки наразі доцільно запровадити в Миколаєві для подібної реновації, Євген Поляков назвав кілька пунктів.

Це надання фінансової допомоги з реновації житла при його відновленні з револьверного фонду (підвищення класу енергоефективності будівлі).

Створення окремого нормативного документу, що регулює питання розробки проєктів для реновації застарілого житла.

Зараз держава займається питанням створення легального ринку оренди житла з «цільовим оподаткуванням» для стимуляції державних та муніципальних програм, направлених на реновацію застарілого житла.

Впровадження та реалізація цільових програм з ремонту житлового фонду міста на умовах співфінансування з метою мотивації містян до ефективного утримання власного житла.

Більш детально та на конкретних прикладах Євген Поляков розглянув питання залучення зацікавлених сторін при попередній соціально-економічній оцінці, а також підходів, які при цьому використовуються.

Надалі головний архітектор Миколаєва відповів на запитання містян, які брали участь в онлайн-заході.

Запрошуємо містян до наступних зустрічей, під час яких ви зможете поставити свої питання та отримати експертні відповді.