Щоби пам’ятали: Михайло Коновалов

23:00

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Сьогодні хочемо розказати вам про легендарну людину Миколаєва – Михайла Миколайовича Коновалова (1928 – 2023), Почесного громадянина міста, з ім’ям якого пов’язано чимало цікавих сторінок історії краю.
За освітою Михайло Миколайович був будівельником. Пройшов шлях від майстра СУ-431 тресту “Чорноморгідробуд” до начальника гідротехнічного відділу СПКНБ “Тор”, що став провідним у суднобудівній галузі країни. Важко назвати гідротехнічний об’єкт у Миколаєві, де б не доклав своєї душі і праці Михайло Коновалов. Після ІІ Світової війни він відбудовував причали Морського торгового порту, набережні, слипи, стапелі заводу ім. 61 Комунара, ЧСЗ, ЧРМЗ, будував сухий док заводу “Океан”. У 1995-1999 рр. М.М. Коновалов працював головним інженером ЗАТ “НИКА-ТЕРА”. Він організував приватне науково – виробниче об’єднання, яке виконувало проєкти гідротехнічних споруд, останній – на перевантажувальному терміналі калійних добрив у Богоявленську. За проєктом Коновалова будувався морський комплекс цього порту.
У 1960-1961 рр. Михайло Миколайович був відряджений радником посольства до Албанії будувати порт Дурес. І там відбулась одна з найголовніших подій його життя – він захопився підводним плаванням.
Повернувшись додому, М. Коновалов створює клуб підводного спорту “Садко”, тоді єдиний у СРСР. Протягом 40 років члени клубу під керівництвом свого незмінного капітана шукали і досліджували кораблі, що потонули у Чорному морі. За цей час було піднято з морського дна чимало безцінних артефактів, переданих до музеїв Миколаєва, Очакова, Херсона, Севастополя, розкрито чимало таємниць, повернено імена тисячам героїв, які зникли безвісти. Відбулось близько сотні експедицій з біології моря, археології, спелеології ( досліджень підземних споруд у м. Миколаєві).
Вже після смерті Михайла Миколайовича з його вдовою випадково познайомилась старший науковий співробітник Ірина Іванівна Александренко, якій вона розповіла багато цікавих фактів про свого чоловіка та передала до музею відзнаки, нагороди, документи, фотографії, особисті речі.
Сподіваємось, що після відновлення музею ці експонати займуть почесне місце в експозиції, а пам’ять про Михайла Миколайовича Коновалова залишиться на скрижалях історії Миколаєва.
На фото у фокусі: команда, яка здійснила підйом ПЛ на субмарині. Зліва направо: Павло Реттер, Михайло Коновалов, Ігор Коновалов, Валентин Кузнецов.