В українському суспільстві немає єдиного бачення перемоги, громадська думка розпорошена. Рішення, що вважати перемогою, має прийняти влада, — директор Інституту соціології НАН України Євген Головаха. Про це розповідає видання ZN.UA.
“Є ригористи, які вважають, що перемога, це коли ми до Москви доходимо і знищуємо путінський режим.
Для одних – це повернення всіх територій, Крим і Донбас.
А хтось вважає, що, навпаки, Крим і Донбас нам не потрібні, бо там уже живуть люди, які не можуть бути інтегровані в наше суспільство, розкладені російською пропагандою.
Люди різні. Це небезпечно, якби вони всі одну думку мали, оце тоталітарна система. А в нас демократія. Знаєте, хто має визначитись? Влада має визначитись”, — говорить соціолог в інтерв’ю “Радіо Свобода”.
Також в українському суспільстві є багато ліній розколу: між тими, хто воює, і ні, проблеми “східняків” і “західняків”, різні культурні, ментальні особливості.
І ці лінії виникатимуть не лише з поверненням Донбасу та Криму, а й нещодавно окупованих Мелітополя, Бердянська тощо, вважає соціолог.
“Багато буде ліній. Так от, щоб лінію не змінили на реальні розколи, — отут вже велика функція держави. Вона має чітко визначити все, має бути програма повернення. (…)
Держава має визначити правила. Це її завдання. Закони, директиви. Хто, як, кого вважати, кого не вважати колаборантом. Одразу, щоб люди зрозуміли правила життя в нових умовах.
ЗМІ та всі відповідальні за розповсюдження масової інформації мають бути відповідальними і в жодному разі не сприяти конфронтації в суспільстві.
Ну, а в інтелектуальної еліти завдання зрозуміле. Насамперед, ми йдемо в Європу і маємо насаджувати і пропагувати толерантність, взаємодопомогу, свободу слова, можливість самореалізації кожної людини”, — додає соціолог.