Образ Берегині: кожен бачить своє

16:52

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Берегиня – один з головних образів в українських традиціях. Це символ природи, втілення добра, відродження всього живого, потужний оберіг людини. Часто Берегиню зображають у вигляді народної ляльки – мотанки, аби вона захищала дім та родину.

22 лютого у Центральній міській бібліотеці ім.М.Л. Кропивницького відбувся доволі незвичайний майстер- клас- фантазія “Берегиня” для панянок простору “Вільна”. Вперше Культурно -мистецька асоціація “Арт-спокуса” запросила тренером миколаївську майстриню Людмилу Гацуру.


Перед учасницями було поставлено непросте завдання: придумати образ своєї Берегині, дати їй назву, наділити її обереговими функціями, продумати значення кольорів та розповісти про історію виникнення своєї ляльки.Саме у цей момент на допомогу знадобилися книжки з народознавства, які із задоволенням почали роздивлятися, гортати й читати присутні панянки.


“Для кожної учениці майстриня- тренерка заздалегідь підготувала графічні заготовки, а далі панянки продовжили заповнювати зображення декоративними елементами. Хтось одразу почав захоплююче фантазувати, дехто навпаки – довго міркував над завданням.
Для розфарбування готового малюнку панянкам було запропоновано на вибір: олівці, фломастери або гуаш. Хтось обрав яскраві кольори, а хтось ніжні відтінки. Одні максимально декорували малюнок дрібними елементами, інші – максимально залишали вільні площини”, – розповідає керівниця “Арт-спокуси” Валентина Кривцова.
Берегині вийшли не схожі одна на одну. Учасниці втілили у створений образ свої сподівання, тривоги, надії та переживання. Кожна лялька була наділена саме тими символами й захисними функціями, яких так не вистачає у реаліях сьогодення. Все це відобразилось в історіях та назвах Берегинь: “Мамин захист”, “Господарочка”, “Берегиня онука”, “Оранта України”, “Молитва”, “Переможниця”, “Молодиця” тощо.
Додатково панянки ретельно розписали для своїх нових “помічниць” перелік тих справ, в яких їм потрібна допомога.