Видання BILD публікує “Список речей, який вперше відбулися в 2023 році”. Наводимо частину подій рекордів, відкриттів та досягнень року за версією BILD.
🔬Штучні ембріони
У Великій Британії вчені створили в лабораторії людські ембріони зі стволових клітин.
💴 Юань сильніший за долар США
Через західні санкції Росія все більше орієнтується на Схід: у березні китайська валюта зайняла майже 40% ринку Московської фондової біржі, замінивши долар США як найбільш торговану валюту.
🏆 Рекорд «Греммі»
На церемонії вручення премії «Греммі» у лютому співачка Бейонсе отримала чотири нагороди, ставши загалом володаркою 32 «Греммі». Попереднім рекордсменом серед сольних виконавців із 31 нагородою був диригент Георг Шолті.
🌡 Найтепліший рік за історію спостережень
Середня глобальна температура в 2023 році була приблизно на два градуси вище за доіндустріальний рівень.
🏀 Рекорд Леброна
У лютому суперзірка баскетболу Леброн Джеймс набрав 38 390 очок, обігнавши минулий рекорд Каріма Абдул-Джаббара (38 387).
🖥 Штучний інтелект читає думки
У грудні вчені з Сіднейського технологічного університету представили перший ІІ, який читає думки «DeWave». Він переводить мозкові хвилі в текст, що читається. Шолом з датчиками вимірює активність мозку під час мислення та перетворює результат на слова з точністю 40%.
🇮🇳 Індійців більше, ніж китайців
У квітні ООН оголосила, що зараз в Індії проживає 1.425.775.850 осіб, що приблизно на три млн більше, ніж у Китаї.
🐒 Народження химери – гібридної істоти – в лабораторії
У дослідному центрі Cebsit в Шанхаї вченим вдалося об’єднати клітини двох тварин: стовбурові клітини мавпи одного виду були заплатені в ембріон іншого виду на ранній стадії розвитку. Через 10 днів після народження мавпа померла.
🏄🏼♀️ Світовий рекорд з серфінгу
Висота хвилі, яку австралійка Лаура Еневер 22 січня підкорила на серфі біля північного узбережжя Оаху (штат Гаваї, США), становить 13,3 метри. Ніколи ще жінка не заходила на таку високу хвилю.
☁️ Мікропластик у хмарах
Вчені проаналізували рідину з хмар на найвищій горі Японії Фудзі. У ній були виявлені частинки пластику розміром до п’яти мм (включаючи поліамід та гуму).
🚀 Індія посадила зонд на Місяць
У серпні індійський місячний зонд Chandrayaan-3 приземлиться на Місяці. Індія стала четвертою країною, яка успішно висадилася на Місяць — після СРСР, США та Китаю.
👵🏻 У Японії – найвища частка літніх людей у світі
Уряд Японії оголосив у вересні, що вперше понад 10% населення країни становлять люди віком 80 років і більше.
⛪️ Жінки голосують у Ватикані
Вперше Папа Франциск дозволив жінкам голосувати під час виборів у Ватикані.
🐢 Самець черепахи вперше став батьком у 90 років
16 березня зоопарк у Х’юстоні (Техас) оголосив: 90-річна черепаха містер Піклз уперше став батьком. У них з місіс Піклз (53 роки) народилися черепашки Ділл, Корнішон та Халапеньо.
👁 Пересадка людського ока
У травні хірурги в медичному центрі при Нью-Йоркському університеті вперше пересадили повне людське око. Поки невідомо, чи пацієнт бачитиме за допомогою донорського ока, проте він постачається кров’ю і виглядає здоровим.
🪨 Породи з астероїда Бенну на Землі
У вересні зонд NASA доставив на Землю породи з астероїда Бенну віком 4,5 мільярда років. З того часу 200 вчених аналізують зразок і вже знайшли в ньому воду та вуглець.
⚡️ Частка відновлюваних джерел енергії в Німеччині – понад 50%
Електроенергія, що виробляється вітром, сонцем та водою, вперше покрила більше половини споживання у Німеччині.
🛸 Перший комерційний космічний політ Virgin Galactic
Приватна космічна компанія вперше відправила до космосу трьох туристів. Вартість квитків – понад 400 000 євро.