Художник Олександр Покосенко… 16 травня йому мало виповнитися 100 років

12:01

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

26 лютого на сотому році життя перестало битися серце заслуженого художника України Покосенка Олександра Даниловича.
Ми пропонуємо нашим читачам статтю, яку розмістила на своїй сторінці у фейсбуці Центральна міська бібліотека ім. Марка Кропивницького.
Колеги жартома називали його патріархом миколаївських живописців, серед чудових городян довгожителів його ім’я вимовляли з особливою повагою.
Ще з дитинства Олександр Данилович захоплювався малюванням. У дев’ятирічному віці вперше взяв участь у художній виставці (1937).
Під час Другої світової війни Олександр Данилович був полоненим концтабору в Кенігсбергу. Після війни служив у Прибалтиці. Демобілізувавшись, маючи здібності художника, влаштувався до кінофікації, де малював афіші.
У червні 1951 р. у місті організовується Українське кооперативне товариство УКООПТХ, Олександр Данилович був однім із перших членів цієї організації.
Олександр Покосенко – головний художник міста у 1970 р.
Тоді він захоплювався історичною темою. З під його пензля вийшла серія живописів і графічних робіт, присвячених Миколаєву. Як патріот свого міста, художник дуже багато зробив для нього. Це портрети людей, які тут жили та працювали, це живопис, навіяний морською і кораблебудівною романтикою.
Серія «Старий Миколаїв» нараховує понад 150 картин. На полотнах оживають вулиці міста корабелів різних епох – 40-х, 60-х років XX і навіть XIX століть. Власний метод художньої реконструкції давав художнику можливість відтворити на полотні у первісному вигляді яхт – клуб, будинок Аркасів, католицький собор і хоральну синагогу, не повторюючи архівних зображень, за якими він працював. Цікаво бродити по «Старому Миколаєву» разом з художником, який може розповісти про кожний дім, вулицю цілу історію.
Головний художник Миколаївського художнього фонду (1980-1984 рр.). З 1974 по 1984 рр. постійний учасник творчих наїздів у республіканський дім творчості в Седніві. Політичний плакат є основним у його творчості у цей період. Він лауреат і учасник міжнародних, республіканських конкурсів та виставок плаката.
Тематика творів художника різноманітна – це і тематичні полотна, і натюрморт, і графічні листи.
Олександр Данилович – учасник обласних, всеукраїнських і міжнародних виставок. Його роботи прикрашали мерію міста, їх можна побачити в багатьох музеях Миколаєва, в Міністерстві культури України, виставкових фондах Спілки художників України, у зібраннях вітчизняних і закордонних колекціонерів України, Росії, Латвії, Німеччини, Ізраїлю, США, Канади.
Нагороджений орденами Великої Вітчизняної війни «За мужність» III ступеня, медалями «За бойові заслуги», «За перемогу над Німеччиною», «За взяття Кенігсбергу», Почесною грамотою Міністерства культури України (2001) тощо.
Член Національної спілки художників України (1980). Заслужений художник України (2014).