19 лютого – день народження нашого земляка, астронома Клима Чурюмова

12:56

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

 Клим Іванович Чурюмов (1937 – 2016) – український астроном, дитячий письменник, першовідкривач комет Чурюмова-Герасименко (1969), Чурюмова-Солодовникова (1986), член кореспондент Національної академії наук України, директор Київського планетарію, головний редактор астрономічного науково-популярного часопису «Наше небо» (2006–2009), президент Українського товариства аматорів астрономії.

 Народився 19 лютого 1937 року в місті Миколаєві.  1955 року вступив на фізичний факультет Київського державного університету ім. Т. Г. Шевченка (спеціальність «фізика-астрономія»). Після його закінчення, 1960 року був направлений на полярну геофізичну станцію в бухті Тіксі Якутської АРСР. Там він досліджував полярні сяйва, земні струми та іоносферу.
1962 року повернувся до Києва, пішов працювати на завод «Арсенал», де брав участь у розробленні астронавігаційної апаратури для космічних ракет та її випробовуванні на космодромах Байконур і Плесецьк. Після закінчення аспірантури Київського державного університету (спеціальність «астрофізика»), де науковим керівником К. І. Чурюмова був профессор С. К. Всехсвятський, залишився працювати науковим співробітником на кафедрі астрономії КДУ. Спостерігав за кометами на заміській станції Київського університету в селі Лісниках і під час астрономічних експедицій у високогірні райони Середньої Азії, Кавказу, до Сибіру, у Приморський край, на Чукотку і Камчатку. Головні наукові праці у галузі астрономії комет та астероїдів. Працював у Астрономічній обсерваторії Київського університету.
1969 року університет спорядив експедицію в складі трьох осіб, зокрема Клима Чурюмова і Світлани Герасименко, для спостереження періодичних комет в Алма-Ату, в астрофізичний інститут (тепер Астрофізичний інститут імені В. Г. Фесенкова). У вересні 1969 року разом із аспіранткою Світланою Герасименко під час спостереження за кометою Комас-Сола зробили фото, на якому виявилась ще одна комета, яка отримала назву за іменами першовідкривачів – «Комета Чурюмова-Герасименко» (67P/Churyumov-Gerasimenko). 1972 року Клим Іванович захистив кандидатську дисертацію «Дослідження комет Ікейя-Секі (1967n), Хонда (1968с), Таго-Сато-Косака (1969ІХ) і нової короткоперіодичної комети Чурюмова-Герасименко на основі фотографічних спостережень».
Другу, довгоперіодичну, комету Клим Чурюмов відкрив 1986 року разом із В. В. Солодовниковим (з Астрофізичного інституту імені В. Г. Фесенкова, Казахстан). Вона отримала назву комети Чурюмова-Солодовникова (C/1986 N1 Churyumov-Solodovnikov).

1993 року в Інституті космічних досліджень РАН К. І. Чурюмов захистив докторську дисертацію на тему «Еволюційні фізичні процеси в кометах», з 1998 року – професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка. У січні 2004 року, за рішенням Президії Товариства «Знання», його призначено директором науково-просвітницького центру «Київський планетарій».

2 березня 2004 року з космодрому Куру у Французькій Гвіані було виведено у космос європейський міжпланетний зонд «Розетта». Основним завданням зонда було дослідження комети Чурюмова-Герасименко, якої він досягнув 11 листопада 2014 року та здійснив посадку капсули на поверхню комети. «Розетта» завершила свою місію 30 вересня 2016 року, за 2 тижні до смерті Клима Чурюмова.

К. І. Чурюмов опублікував понад 800 наукових робіт, зокрема 4 монографії та 4 навчальні посібники. Був науковим консультантом з астрономії під час другого видання Української радянської енциклопедії.
К. І. Чурюмов є автором науково-популярних книжок і дитячим письменником – автором декількох збірок поезій для малят («Малятам про фахи», «Малятам про тварин», «Малятам про човни», «Математика для малят» (у співавторстві), «Пригоди динозаврика Дино»). Автор понад 1000 науково-популярних статей у численних газетах і журналах.
Клим Іванович Чурюмов ініціював присвоєння малим планетам імен українських письменників і вчених. Він був щирим прихильником Євромайдану і 9 грудня 2013 року склав «Гімн українського Євромайдану».
Ім’ям Клима Івановича Чурюмова названо малу планету № 2627 (1984). Український астроном Микола Степанович Черних назвав відкритий ним астероїд № 3942 ім’ям «Чуріваннія» на честь двох Іванів Івановичів Чурюмових – батька і брата Клима Івановича Чурюмова. Ще одну з малих планет № 6646 дослідниця комет і астероїдів американський профессор Елеанор Гелін назвала на честь матері Клима Івановича Антоніни Михайлівни Чурюмової «Чуранта».
2005 року за цикл робіт «Спектральні дослідження зір та комет» нагороджений премією НАН України імені М. П. Барабашова (спільно з І. О. Вакарчуком та Н. Г. Щукіною). 2003 року був нагороджений орденом «За заслуги» III, а в 2009 році – II ступеня.
Клим Іванович – член Міжнародного астрономічного союзу (з 1979 р.), Європейського астрономічного союзу (з 1992 р.), Української астрономічної асоціації (з 1992 р.), член Нью-йоркської академії наук, заслужений працівник народної освіти України (з 1998 р.).