Погашені маяки. Виставка в музеї суднобудування і флоту

16:25

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

В номері від 7 липня ми презентували нашим городянам проєкт “Вогні Півдня. Люди-Маяки”, який триває в місті. В рамках цього проєкту в Музеї суднобудування і флоту проходять різні заходи: екскурсії по виставці, присвяченій маякам, майстер-класи для дітей; на музейній сторінці в фейсбуці розміщуються розповіді-дослідження з історії маяків.

14 липня 2023 року відбулось відкриття персональної виставки фотохудожника, водолаза, морського еколога Алекса Заклецького (м. Київ), яка створена в межах проекту “Вогні Півдня. Люди-Маяки”. На виставці представлено 11 чудових чорно-білих фоторобіт. Кожна з цих світлин – частинка історії, нашого буття, пов’язаного з морською стихією, охоронцями і приборкувачами якої є маяки.
Виставка отримала назву “Погашені маяки” – бо сьогодні вони не працюють, тому що іде війна. Фотороботи були зроблені ще перед початком повномасштабного вторгнення ворога в Україну. Тоді пан Алекс проїхав по південному узбережжю від Дунаю до Азовського моря, щоби зробити світлини. Він прихильник чорно-білих фото, тому його контрастні, двоколірні роботи – незвичайні та цікаві.

Пропонуємо познайомитись з поглядом митця на море та маячну тему – захоплюючим текстом, який відкриває дверцята в його творчу майстерню.
“Маяки – це завжди романтично, як і Море! Ми задивляємося на море, бо воно завжди різне: тепле, холодне, спокійне, бурхливе, гостинне чи непривітне. Море постійно змінюється, рухається туди і назад, навіть в повний штиль.
Колись, 40 років тому, під Маріуполем, я вперше побачив Море, пару днів його розглядав, а потім зробив декілька кроків йому назустріч, воно накрило мене з головою і так досі мене не відпускає. Море породило саму мандрівну професію цього світу – моряків.
Але море – це не тільки про мінливість, але й про постійність. Такими символами стабільності, незламності, надії завжди були маяки. Одне з див стародавнього світу, окраса будь-якого порту та приморського міста. Море та маяки породили й саму немандрівну професію – доглядачів маяка, маячників, цілі династії гідрографів, що живуть у маяках або біля них, дбають про них та охороняють і, зі зрозумілої причини, майже нікуди і ніколи не мандрують.
Цей проект розпочався трішки менше, ніж за рік до повномасштабного вторгнення. Я мав за ціль – сфотографувати усі маяки, що знаходились на неокупованій території, я рухався від маяка Шагани на схід аж до Маріуполя. 42 маяки: різні історії, різні краєвиди, різні люди. Наразі маяки погашені, доля деяких з них невідома, інші знаходяться під постійними обстрілами, але я вірю у наші Маяки, що мандрують крізь час. Вони ще запалять свої вогні, вони вже світять в кожному із нас своїми променями надії”.
На відкритті були присутні автори проєкту “Вогні Півдня” – керівник Асоціації лідерів туризму Миколаївської області Тетяна Чичкалюк та очільник ГО “Центр навчання і освіти дорослих “Південь” художниця Руслана Сікаленко, музейники на чолі із завідувачкою флотського музею Тетяною Мітковською. В заході також взяли участь представники Держгідрографії, митці з Очаківщини, учасники клубу “Ротарі” (Миколаїв).

Наталія Христова.

Ексклюзив ВН: Люди – немов маяки. А маяки – як люди