Вітаємо ювіляра – Херсонську бібліотеку!

21:26

Відкрийте “Вечірній Миколаїв” у Google News та  Телеграм-каналі

Сьогодні Херсонська обласна бібліотека для дітей імені Дніпрової Чайки відзначає 100-річчя від дня свого заснування. 1 лютого 1924 року стало знаковою датою в культурному житті Херсона: відкрито дитячу Центрочитальню, яка увійшла до числа перших п’яти спеціалізованих бібліотек для дітей, створених в Україні. Про це нагадав на своїй сторінці у фейсбуці Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.
3300 – всього стільки було у бібліотеці книг на момент її відкриття. Статус Обласної бібліотеки для дітей книгозбірня отримала у 1963 році. А в листопаді 2013 року до 90-річчя закладу рішенням Херсонської обласної ради бібліотеці було присвоєне ім’я Дніпрової Чайки (Людмили Василевської-Березіної, 1861–1927) – дитячої письменниці, чиє життя і творча діяльність тісно пов’язані з Херсонщиною.
За останні два роки, від початку повномасштабного вторгнення, на долю закладу випали нелегкі випробування. Бібліотека була захоплена та розграбована російськими окупантами. Та після звільнення Херсона, вже в травні 2023 вона змогла повністю відновити свою роботу. Проте, і після деокупації міста бібліотека постійно перебувала в зоні ворожих обстрілів. А о 6 ранку 24 листопада минулого року росіяни прицільним влучанням снаряду фактично повнісню знищили улюблений заклад культури юних херсонців.
Намагаючись стерти українську ідентичність, путін веде особливо підступну війну з самобутньою українською культурою. Окупанти, розуміючи важливість українського слова в зміцненні громадянського суспільства, повністю зруйнували вже понад 200 бібліотек та пошкодили близько 400. На самій Херсонщині, внаслідок підриву росіянами Каховської ГЕС, водою понівечено та знищено 10 бібліотек. В окупованих районах Донецької, Луганської, Запорізької та Миколаївської областей путінські військові злочинці спалили майже всю українськомовну літературу. Орієнтовний обсяг втрат бібліотечного фонду України колосальний, мова йде про майже 200 мільйонів примірників.
Та, незважаючи на всі випробування, з впевненістю можемо констатувати: 2023 рік став знаковим для дерусифікації та деколонізації українських бібліотек. Позбавляючись залишків імперського минулого, ми очищуємо свій культурологічний та інформаційний простір. Українська книга – це зброя. Переможемо та відбудуємо!
Постановою Верховної Ради України про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2024-2025 роках 100-річний ювілей Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки відзначатимуть на державному рівні.
Закликаю підтримати ювілярку якісною українською книжкою, долучившись до поповнення її знищених бібліотечних фондів.