The Guardian в гостях у миколаївського художника Дмитра Молдованова

17:19

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Миколаївський художник Дмитро Молдованов — один з провідних українських примітивістів. Наразі він живе у Парутиному та малює сюжети, які відображують війну в оригінальний спосіб. Вдома у художника побував кореспондент The Guardian. Про це розповідає миколаївське видання “Никвести”.

Дмитро Молдованов жив у Миколаєві, неподалік військового аеродрому. вранці 24 лютого він прокинувся від вибухів.

— Я виглянув у вікно балкона і побачив літак. Були вибухи. Я відчув хвилю тиску, — пригадав художник.

Дмитро Молдованов вийшов на вулицю. Сусіди будували барикади з баків і шин. Між собою вони зібрали три мисливські рушниці та пару коктейлів Молотова — замало, щоб зупинити ворожий танк. Коли він того дня повернувся додому, за його словами, думав, що життя закінчиться.

— Я почав малювати. Потім я заспокоївся, — сказав він.

Молдованов — провідний український художник-примітивіст . Його масштабні, яскраві кольорові полотна багаті символізмом і наповнені привабливими фігурами тварин — левів, леопардів і тигрів. Полотно, над яким він працював, коли Росія почала повномасштабну атаку, називається «Почувши вовків». На ньому зображено трьох оленів, один із них – з опущеною головою, опущеними рогами.

Інша робота зображує художника, який сидить на стільці в килимових капцях, а навколо нього падає вогонь. Маленькі люди тікають, один із них штовхає коляску. Горять будівлі. Праворуч від кадру зображено зеленосмугастого тигра, який викидає попіл. Є картина з головами російських правителів — Івана Грозного, Петра Першого та Леніна. До них приєднується і Володимир Путін.

Стиль Дмитра Молдованова вражаюче та надзвичайно оригінально відображає жахи війни, зазначає видання. Російські загарбники постають маленькими кошмарними створіннями: багатоголовими зміями та твариною-танком із рушницею на морді. Ракети, позначені літерою Z — символом вторгнення Москви — смугою пролітають по коричневому небу. П’ятирукий козак танцює та топче міні-демонів.

— Путін – диявол, Мефістофель. Коли він піде, у Москві буде величезна битва за владу. Путін — це концентрат того, у що вірять росіяни. Вони століттями намагаються винищити українську ідентичність, ще з часів Богдана Хмельницького. Я намагаюся пояснити сенс цього російського фашизму, — сказав Дмитро Молдованов.

Свій стиль митець називає символістським. Одним із джерел натхнення був грузинський художник кінця 19-го та початку 20-го століття Ніко Піросмані; інший французький постімпресіоніст Анрі Руссо. У 1988 році, коли Дмитро Молдованов вивчав мистецтво в Одесі, домінуючим стилем був радянський реалізм. Від студентів очікувалося виготовлення акварелі в техніці легкої акварелі.

Натомість він працював гуашшю, більш сміливим способом.

— Я людина з півдня. Ми любимо яскраві кольори, — сказав він.

Кінець СРСР і світанок сучасної незалежності України дозволили митцям експериментувати з новими формами, зокрема сюрреалізмом і абстракцією. Дмитро Молдованов заробляв на життя декоруванням магазинів і підприємств, деякий час працював будівельником.

Останні сім років — штатний художник. Він купив розвалений будиночок у селі Парутне, за 40 кілометрів на південь від Миколаєва. Неподалік знаходиться Ольвія, грецьке чорноморське поселення, засноване в шостому столітті до нашої ери, а тепер національне пам’ятник. До війни на його пляжі купався і Дмитро Молдованов, повертаючись з черепками старовинних горщиків і амфор.

Художник говорить, що вторгнення підштовхнуло його до творчості:

— Малюю кожен день. Мені 56. Я усвідомлюю, що час спливає.

Він переїхав у село, намагаючись наслідувати Поля Ґоґена, який шукав натхнення на Таїті.

— Я щасливий тут. Живу скромно. Це моя Французька Полінезія, — сказав він, вказуючи на маленьку яхту в зарослому саду, яку він збудував з нуля.

Його полотна, натхненні війною, демонструвалися в європейських столицях і зараз показуються в Українському домі в Копенгагені. Коли почався конфлікт, кияни сховалися в підвалі галереї Ya , де проходила виставка Дмитра Молдованова. У каталозі виставки його роботи називають арт-брутом, або аутсайдерським мистецтвом, і відзначають «чарівне зіткнення міфів і класичних сюжетів».

Марксистські плакати знайшли своє місце в його композиціях. Дмитро Молдованов сказав, що став ворогом комунізму у віці 15 років після того, як усвідомив, що СРСР був «гігантським ГУЛАГом». «Дитина перебудови », він брав участь у демонстраціях у Миколаєві проти прокремлівського президента України Віктора Януковича.

Дмитро Молдованов звинувачує у війні російських ідеологів. Картина, написана минулої осені, показує фашистського філософа Олександра Дугіна, кінорежисера Микиту Міхалкова та російського православного священнослужителя Андрія Кураєва як похмурі обличчя на звіриних лапах.

— Ці люди впливають на мізки мільйонів росіян. Міхалков великий режисер і свиня. Добро і зло співіснують, — сказав він.

Російські військові протягом більшої частини минулого року обстрілювали село Парутне з населенням 1500 осіб з окупованого Станіслава. Біля сільського будинку культури та військового меморіалу впали касетні боєприпаси. Один чоловік загинув. Обстріли припинилися в листопаді минулого року, коли росіяни покинули місто Херсон і відступили за Дніпро.

Дмитро Молдованов висловив оптимізм щодо того, що Збройні сили України зможуть незабаром звільнити більше території в контрнаступі. А поки він буде продовжувати малювати.

— Московія три століття окупувала нашу землю. Я сподіваюся, що ми повернемо нашу територію і в той же час звільнимо свій розум від російського впливу, — резюмував художник.