Синьоока “Таврійка” оселилась в Миколаївському зоопарку

17:00

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

В середині липня в нашому зоопарку відбулась незвичайна подія. Містянам презентували оновлену локацію “Дідова хата”. Стіни хатинки розмалювали в техниці таврійського розпису.

Хатинці майже 20 років, була побудована на території зоопарку в 2004-му. Вона має автентичний вигляд, типовий для півдня України, – про це розповів директор Володимир Топчий, який свого часу об’їздив різні куточки країни, щоб подивитися, як будували хати наші предки. Тому цей об’єкт вважається унікальним, аналогів йому в Миколаєві немає.

Отже хату вирішили розмалювати “таврійкою”. Це суто наш, південний, причорноморський орнаментальний розпис, який народився на Кінбурнській косі. В ньому переважає морська і пов’язана з морем рослинна та тваринна тематика, зображення морської фауни, птахів, хвиль, навіть маяків. Переважаючі кольори – різні відтінки синього, блакитного, бірюзового, колір морської хвилі, ультрамарин.

На презентації

Організаторами проєкту стали наші відомі миколаївчанки Тетяна Чичкалюк та Руслана Сікаленко, які організували роботу, залучили до неї миколаївських митців – художників Дмитра Слєпуху та подружжя Волошиних – Олену і ще одного Дмитра. Ця творча група відома вже давно за межами Миколаєва завдяки створеному в місті приголомшливому муралу “Киця-захисниця”.

А оскільки тематика “таварійки” дуже специфічна, запросили очолювати творчий процес мисткиню культурно-мистецької асоціації “Арт-спокуса”, викладачку Куцурубської школи мистецтв (Очаків) Любов Паранюк, яка є чудовим фахівцем з таврійського розпису.

Щоби зібрати кошти на розпис, підключилось чимало городян. Звісно, художники при цьому “волонтерили”, але краски треба було купувати – ось і приєдналися до цієї доброї справи небайдужі миколаївці.

Олена Волошина

  • Колись “Таврійка” народилась на стінах хатинок нашого Кінбурна, тепер нею милуйтесь на нашій “Дідовій хаті”. Творчий шлях створення розпису був непростим, команда згуртувалась і була налаштована говорити, навчати, займатися просвітою з питань філософіі і методології нашого автентичного розпису. Кожен мазок, візерунок, кожна фарба мали бути вивірені – це данина традиціям нашого сповненого легенд і краси Причорномор‘я. Цей  розпис є не тільки автентичною окрасою, в першу чергу це символ віри та надії у світле майбутнє. Сьогодні на Кінбурні неспокій, але ми всі мріємо про те, щоби відновити перлину південного краю, коли повернуться з перемогою наші герої. Це буде відбуватися не один рік, працювати над відновленням доведеться не одному поколінню. але я точно знаю, що відродження буде, – наголосила в своєму виступі на презентації Тетяна Чичкалюк.

Дмитро Слєпуха

Руслана Сікаленко, з свого боку, відзначила: “Це гарна, сучасна інстаграм-локація. І я хочу, щоб фото хатинки замайоріли в соцмережах та розповідали на весь світ про наш унікальний розпис та наш улюблений зоопарк. Гадаю, оновлена “Дідова хата” стане ще одним “туристичним магнітом”.

Присутній на презентації Володимир Топчий подякував миколаївцям за ідею та підтримку проєкту:

– Дуже дивовижний розпис – розпис вітра і моря… Ми зробили важливу справу, коли вирішили зберегти народні традиції, щоб про “таврійку” знали, нею милувалися дорослі і діти. Тому я дуже вдячний людям, які відгукнулися. Таврійський розпис – наша давня культурна спадщина, яку треба оберігати.

Про роботу над розфарбуванням “Дідової хати” також розповіли художники.

– Ми з радістю погодилися прийняти участь у цьому проєкті, – розказали Олена та Дмитро Волошини. – Давно мріяли створити щось значуще. І те, що ми зробили, – велика справа, яка поєднує в собі декілька аспектів: відродження старовинного розпису, підтримку духу миколаївців та патріотичний творчий внесок в сьогодення.

***

Нагадаємо.

Таврійський розпис народився на Кінбурнській косі. Його використовували жінки-мазальниці, які білили хати “в сивий туман” (блідо-блакитний колір) та розписували стіни. Елементи цього давнього південного розпису збереглися в керамиці й картинах, прикрасах та одязі, у вишивках, предметах домашнього інтер’єру.

Свого часу вивчала та відкрила таврійський розпис для України наша містянка Євгенія Бондаренко – журналістка, письменниця та художниця, дослідниця етносу, яка зацікавилась цією темою ще півстоліття тому, в 1970-х роках.

В наші часи багато мисткінь виявили інтерес до цього розпису.  Вивчення такої незвичайної, такої привабливої техніки продовжила наша сучасниця Любов Паранюк, яка в 2021 році створила книжку “Таврійський розпис”.

Сьогодні “Блакитноока Таврійка” – так з любов’ю називають розпис миколаївці – стає брендом, туристичною візитівкою нашого краю.

Наталія Христова.

 

На головному фото: Команда митців