Щоби пам’ятали: Борис Мозолевський, археолог, що знайшов золоту пектораль

20:30

Відкрийте “Вечірній Миколаїв” у Google News та  Телеграм-каналі

4 лютого – день народження Бориса Миколайовича Мозолевського (1936 – 1993) – видатного українського археолога, фахівця в галузі скіфології, талановитого поета. Про це нагадали на своїй сторінці у фейсбуці співробітники Миколаївського краєзнавчого музею. Дякуємо їм за згадку про нашого земляка.
🔸 Народився Борис Мозолевський 4 лютого 1936 р. в с. Миколаївка, Веселинівського району, Миколаївської області в селянській родині.
🔸 У 1951 році став вихованцем спеціальної школи Військово-повітряних сил. Звідти вступив до Єйського вищого військово-морського авіаційного училища. У 1956 р. потрапив під скорочення Збройних сил СРСР і майже з усіма однокурсниками демобілізувався.
🔸 З підліткового віку писав вірші, а у 1963 р. світ побачила його перша поетична збірка “Начало марта”.
🔸 У 1959 – 1964 роках Борис Мозолевський навчався на заочному відділенні історико-філософського факультету Київського Державного університету ім. Т. Шевченка.
🔸 Отримавши університетський диплом, у 1965-1968 рр. працював у видавництві АН УРСР “Наукова думка” редактором літератури з історії та археології.
🔸 У 1968 р. Борис Миколайович переходить до Інституту археології. З 1969 р. очолює Орджонікідзівську експедицію ІА, але був звільнений з Інституту археології, бо надрукував вірші антирадянської спрямованості, в експедиції він працював на договірних засадах.
🔸 1971 р. став переломним в науковому житті Б. Мозолевського, це було пов’язано з розкопками Товстої Могили на Дніпропетровщині. 21 червня була знайдена золота царська нагрудна прикраса – пектораль, вагою 1150 г, датована IV ст. до н.е.
🔸 Після розкопок Товстої Могили Борис Мозолевський стає одним з найавторитетніших скіфологів. Його повернули до штату Інституту археології, встановили персональну зарплату, преміювали, надали нову квартиру. У 1971 році він отримав офіційне визнання як поет – став членом Спілки письменників СРСР.