Порятунок колекцій. Як допомогли музеям Миколаївщини у червні 2022 року

10:18

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

За підтримки фонду “House of Europe” п’ять музеїв Миколаївщини отримали допомогу по захисту експонатів на початку повномасштабної війни. Платформа MY ART стала координатором програми у місті. Станом на червень 2022 року вдалося повністю закрити усі потреби музеїв у рамках проєкту підтримки.

Про те, як відбувалося залучення допомоги,  Суспільному розповів менеджер з комунікацій комунальної установи “Агенція розвитку Миколаєва” Євген Гомонюк.

“До нас звернувся фонд “House of Europe” (“Дім Європи” — ред.) з тим, що вони можуть допомогти нашій організації і питали які в нас є потреби. Відповідно в той же час ми звернулися до музеїв і спитали що їм потрібно, тому що постійно спілкуємося з ними вже третій рік. Вони відповіли, що їм потрібні пакувальні матеріали, обладнання для убезпечення колекцій, ящики транспортування на випадок евакуації”, — розповідає Євген Гомонюк.

За словами PR-менеджера, вдалося стовідсотково закрити усі потреби музеїв під час виконання програми у травні-червні 2022 року. Допомогу отримали: Музей суднобудування і флоту, Миколаївський обласний краєзнавчий музей, Музей підпільно-партизанського руху, Миколаївський обласний художній музей імені Верещагіна та Музей мариністичного живопису імені Судковського в Очакові.

“Кожен з музеїв склав свій список, тобто все, що вони просили виходячи з власного уявлення. Ми це об’єднали в єдину таблицю, яку надіслали фонду”, — додає Євген Гомонюк.

Колекції запакували, експонати зберігають у безпечних місцях. Євген Гомонюк каже, що були створені так звані “червоні списки”, погоджені з міністерством, щодо експонатів, які потрібно евакуювати в першу чергу. В основному значних втрат зазнали будівлі музеїв та їхнє устаткування: меблі, двері, вікна.

“Я думаю, найбільші втрати інфраструктурні, наприклад, той самий краєзнавчий музей “Старофлотські казарми”, який три рази страждав від обстрілів заводу навпроти нього. Були вибиті усі вікна, точно знаю, що у цьому музеї було пошкоджено 26 виставкових скляних вітрин, пошкоджено три діорами”, — додає Євген Гомонюк.

Заступник директора Миколаївського обласного краєзнавчого музею Валерій Чернявський розповідає, що організація запропонувала допомогу у червні 2022 року.

“Дана організація (Платформа MY ART — ред.) надала нам допомогу у вигляді витратних матеріалів, це були плити ОСБ, засоби фіксації вологості, обігрівачі, плівка тощо. І ще ряд засобів, які ми використовували для збереження існуючої експозиції”, — говорить Валерій Чернявський.

Окрім того, за словами Валерія Чернявського, Платформа MY ART співпрацює з музеєм із написання грантових проєктів щодо подолання проблем закладу.

“Нещодавно ми написали проєкт, який я сподіваюся отримає підтримку, він передбачає практично повне відновлення стаціонарної експозиції. У нас на двох поверхах було 16 експозиційних залів, всього 12 тисяч експонатів. Почалась війна — ми це все демонтували, а заново це все зібрати у тому вигляді, технічно неможливо. Тому коли ми будемо її збирати, то фактично будемо створювати наново і вони нам запропонували звернутися до фонду із запитом стосовно необхідних матеріалів”, — говорить Валерій Чернявський.

У рамках грантового проєкту, повинні знайти художників, декораторів, які повинні збирати колекцію наново.

Платформа MY ART допомагає оцифровувати колекцію Миколаївського обласного художнього музею імені Василя Верещагіна, що допоможе зробити її більш відкритою для широкого загалу, розповіла заступниця директора Лариса Твєрітінова.

“Виготовлення каталогів графіки, фарфору. Були у нас плани на 2022 рік, але трапилася війна. Ми кілька разів їздили до Очакова, щоб врятувати колекцію Музею мариністичного живопису, в один рейд вони (Платформа MY ART — ред.) нам надали транспорт та допомагали привезти частину колекції музею до Миколаєва. І зараз ми займаємося оцифруванням очаківської колекції”, — говорить Лариса Твєрітінова.

Музей мариністичного живопису імені Руфіна Судковського, єдиний в Україні, повинен був у 2022 році святкувати своє 40-річчя. Станом на 31 липня 2023 року місто Очаків майже щоденно зазнає артилерійських обстрілів від російської армії.

Менеджер з комунікацій Євген Гомонюк каже, що через повномасштабну війну на музеї чи не вперше звернули увагу.

“Навіть зараз музеї потребують багато чого. Після викрадення картин з музеїв Херсонщини, це був також новий етап суспільної паніки, про те що ми не бережемо свою культурну історію. Тобто до цього, на жаль, майже ніхто цим не опікувався, тому і так сталося що музеї не готувалися до якоїсь евакуації. І це все відбувалося на волонтерських, донорських засадах, міжнародних фондів”, — додає PR-менеджер.