“Подорожниця” – для повернення додому тих, хто боронить Україну

10:57

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Здавен, збираючись у далеку подорож, з собою обов’язково брали вишитий рушник і обереги, які б допомагали у дорозі та захищали мандрівників. Одним з таких оберегів була лялька-мотанка “Подорожниця”. Це одна з небагатьох ляльок, яку жінки робили своїм синам і чоловікам в дорогу. Така лялька-оберіг була своєрідним Янголом-охоронцем, яка налаштовувала на щасливу подорож та вселяла надію на вдале повернення додому.


“Подорожницю” вчилися робити і  у Центральній міській бібліотеці ім.М.Л. Кропивницького, де нещодавно відбувся майстер-клас з виготовлення оберегової ляльки-мотанки при підтримці простору “Вільна”.

Для навчання Культурно -мистецька асоціація “Арт-спокуса” запросила майстриню Світлану Бойкову-Калюжну.


“Чаклували” дівчата від душі та з любов’ю. Особливість виготовлення “Подорожниці” –  в її розмірі. Така лялька повинна бути доволі маленькою, аби могла зручно поміститися в кишені мандрівника. Тож  з білої натуральної тканини намотали невеличку основу, а за допомогою барвистих відрізків зробили хустку, фартух та спідницю.  – Аби Подорожниця оберігала від усіляких хвороб і зла, панянки використовували яскраві кольори тканини та прикрашали ляльку стрічками, мереживом та тасьмою. –
Головним атрибутом такої “мотанки” став вузлик, який вона міцно тримає у руках. У таку дорожню “сумку” прийнято класти копійку – на багатство та крупу, щоб голодним не бути. У давнину також додавали до вузлика грудочку землі з дому та червону родинну нитку – оберіг”, – розповіла керівниця “Арт-спокуси” Валентина Кривцова.


В процесі роботи кожна з учасниць думала про особисте. Хтось мріяв, щоб скоріше усі рідні повернулися додому. Хтось – про щасливе повернення після подорожі. Деякі тільки планували поїздку з новою “Подорожницею”.  Але головним бажанням було одне – об’єднання родин у батьківському затишному домі. Та щоб скоріше закінчилася війна, яка нещадно розкидала усіх українців по всьому світі!