Настінні, квіткові, пісочні й камінні: в музеї відкрито виставку годинників

11:14

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

У холі миколаївського краєзнавчого музею відкрито виставку годинників «У сяйві часу», яку гармонійно доповнює новорічна ялинка.

Експозиція знайомить із колекцією годинників краєзнавчого музею. Це настінні, камінні, настільні, наручні, кишенькові годинники, будильники, ходики, годинники із зозулею, годинники-прикраси, міні-годинники тощо. Всього представлено 59 одиниць.

«Вимірювання часу стало складовою частиною нашого повсякденного життя. Але до появи сучасних годинників людство пройшло довгий шлях, наповнений цікавими дослідженнями та винаходами. Першими з’явилися сонячні годинники, що визначали час за напрямком тіні. Їх недоліком було те, що працювали вони тільки за ясної погоди й зовсім не працювали вночі. Водяні годинники були відомі в Стародавньому Єгипті та Межиріччі, а механічні почали з’являтися в Європі у 14 столітті. Точність цих годинників була невисокою, до чверті години», – розповідають у музеї.

Спостереження за природою наштовхнуло на думку, що деякі квіти можуть допомогти дізнатися про час, адже розкриваються та закриваються вони у певний період. Перший «годинник Флори» склав шведський вчений Карл Лінней у XVIII ст. Тому в експозиції можна побачити квітковий годинник з рослин, що притаманні нашому краю.

Найстарший годинник на виставці – склянки, являє собою пісковий годинник, який відмірював півгодинний проміжок часу на вітрильних кораблях. Він відноситься до XVII – XVIII ст. Щопівгодини вахтовий матрос перевертав годинник і ударяв у корабельний дзвін.

У XIX ст. механічні годинники широко входять у побут жителів міста. Переважно їх імпортують зі Швейцарії, Німеччини, Франції або завозять у вигляді деталей із подальшою збіркою у спеціальних майстернях. Фірми «Густав Бекер», «Рокфорд», «Мозер», «Павло Буре» рекламували свою продукцію на сторінках популярних журналів і газет та продавали по всій імперії. Наприкінці XIX ст. у Миколаєві годинники можна було замовити й придбати в торговельних домах Ісака Цукермана (Соборна, 6) та Вульфа Грина.

Завітайте до музею та особисто ознайомтесь із експозицією.