На Миколаївщині досліджують вплив бойових дій на довкілля

12:46

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

На Миколаївщині станом на вересень 2023 року досліджують вплив бойових дій на довкілля в межах проєкту “Оцінка екологічних наслідків війни для громад”. Фахівці вибрали три громади, на які вплинули бойові дії. У Галицинівській, Куцурубській та Очаківській громадах провели аналіз якості питної води, організували опитування місцевих жителів та отримали дані щодо екологічних проблем, спричинених російським вторгненням.

Про перші висновки Суспільному розповіла керівниця проєкту, екологиня Інна Тимченко. На Миколаївщині проєкт розпочався з червня 2023 року, а реалізується він за підтримки Фонду Сприяння Демократії та Посольства США в Україні.

  • Площі лісових пожеж на Кінбурні збільшуються. Окремою частиною дослідження є визначення саме тих ділянок природного лісу, які потребують відновлення. Разом із тим по космічних знімках неможливо визначити ущільнення ґрунту через проїзд важкої техніки або кількість знищених місць гніздування птахів. Для визначення детальних збитків необхідно натурні дослідження, які зараз неможливо організувати, – розповідає пані Інна.

Чому робота з оцінки екологічних наслідків війни важлива саме сьогодні?

Поки можна зафіксувати ці збитки, визначити напрямки відновлення. Це треба саме зараз робити, тому що з часом ситуація там буде мінятися… Якщо згодом просити фінансування на якісь питання відновлення, які будуть обґрунтовуватися саме воєнними діями, ми повинні мати дані. Навіть, якщо до суду не можна подати ці дані, важливо саме зараз це все фіксувати задля гуманітарних організацій, від яких громади можуть отримати фінансування, – вважає Інна Тимченко і додає, що у Міжнародному суді довести ці збитки та вимагати компенсацію у Росії буде складно.

– У Міжнародному суді нам ще треба буде доводити, що Росія знищує наше довкілля. Це якось за межею розуміння, проте, така дійсність. Й ми маємо розраховувати на свої сили, – говорить фахівчиня.

– Донорам, звісно, треба буде конкретна інформація, що було пошкоджено. Для чого треба відновлювати й в якій кількост… як відновлювати. То, звісно, ми маємо можливість зараз підготувати експертні висновки, хоча разом з тим ми також готуємо оцінки збитків”, – зазначає Інна Тимченко.

Отже вже сьогодні спеціалісти формують базу пропозицій та рекомендацій, що також направлять до Міністерства довкілля, Держекоінспекції, Верховної Ради України тощо.