Історія довжиною в 55 років. З ювілеєм, оркестре “Ars Nova”!

21:22

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Історію про нарождення і розвиток нашого відомого камерного оркестру розповіла на своїй сторінці у фейсбуці лектор-музикознавець в Николаевская областная филармония Тамара Півень.
Кажуть, що у війни немає свята. Це так. Але є події, які зберігаються в нашій пам’яті. І не просто події. Проходять роки і вони, ці події, стають історичними. А для нас, музикантів, ще й особистими, пам’ятними.
Історія, якою я хочу поділитися з вами – це історія народження та розвитку камерного оркестру Ars Nova, довжиною в 55 років. Довгий і непростий шлях. Це безпрецедентний випадок в історії нашої філармонії.
Багато хто часто ставить нам питання: «А що, у нас є філармонія? ЇЇ ж зруйнували ще в 1983 році». Так, на місці концертної зали залишилась тільки купа порожніх пляшок – це був її дах, її унікальна акустика. Невдовзі на цьому місці звели елітний будинок для працівників обкому партії. Мабуть, щоб їм було ближче до роботи. А місце це, що колись було концертною залою філармонії, знали всі миколаївські слухачі.
Так прикро, що за всі ці довгі роки не знайшлося жодного, хто б потурбувався про долю філармонії та її музикантів. Тож постає питання: може її все-таки не існує, і це просто концертна організація, яку переміщують з однієї будівлі в іншу? Але ж є оркестр, основна творча одиниця філармонії. Всі ці роки (а в мене за плечима понад 40 років філармонічної діяльності) я намагалася відтворити хронограф творчого шляху філармонії, збираючи по крихтам записи, статті, деякі архівні документи. Хоча знайдені мною випадкові записи документами складно назвати. Всього лише тексти, надруковані на трьох аркушах прозорого паперу, без підписів, печаток, реквізитів… При переїздах із однієї будівлі до іншої, вони десь губилися, зникали. Залишилось лише декілька світлин. Я поставила собі відповідальність і непросте завдання – відновити історію філармонії. Так з’явився історичний буклет «Vivat оркестр», накладом у 500 екземплярів, який вийшов до 40-річчя камерного оркестру. До 45-річчя оркестру ми випустили ювілейний календар «Музичне приношення», op. 45, лише в 30-ти екземплярах. Це був мій особистий подарунок для музикантів та диригентів оркестру. Тоді на тираж у філармонії не було коштів.
В одній з доповідей директора Івана Сухіни читаємо: «Основною подією першого кварталу 1969 року було створення камерного оркестру. Перша програма була випущена 12 лютого. Виконувались твори Моцарта, Чайковського, Прокоф’єва, Баха, Генделя». Тому й спало на думку – нехай ця дата буде днем народження камерного оркестру. Довгі роки позбавлені свого симфонічного оркестру, любителі класичної музики з великою радістю зустріли звістку про створення при обласній філармонії камерного оркестру.
Тринадцять років керував оркестром його засновник, талановитий диригент і скрипаль Анатолій Вікторович Чебаненко. Понад 16 років керував оркестром заслужений діяч мистецтв України Дмитро Журавель, людина чудової професійної ерудиції, автор більше ніж двохсот аранжувань. Завдяки йому слухачі нашого міста почули вперше величні творіння Баха в перекладенні для оркестру. Багато з них були виконані вперше в Україні. В 1983 році оркестр стає лауреатом Всеукраїнського конкурсу. Два роки за пультом були заслужений артист України Віктор Підопригора та симфоніст Олександр Романько. Близько 8 років художнім керівником та диригентом оркестру був талановитий скрипаль та композитор, твори якого відомі не тільки в Україні, а й за кордоном, народний артист України, Олександр Гоноболін.

З осені 2012 року оркестр залишається без постійного диригента. З ним починають співпрацювати диригенти України та зарубіжжя: Жан-Філіпп Дамбревіль (Франція), Іван Оріон Карст (Канада), Раміро Аріста (Аргентина), Вінстон дан Фогель (США). Найчастіше з оркестром працювали народна артистка України Оксана Мадараш та заслужена артистка України Вікторія Жадько.
Саме Вікторія Жадько останніми роками піклувалася про наш оркестр. Завдяки її ініціативі записи оркестру потрапили на міжнародні інтернет-конкурси, журі яких високо оцінило майстерність наших музикантів. Як результат: 2019 рік – Гран-прі VIII міжнародного конкурсу мистецтв Caspi-Art (Туреччина), березень 2021 року – I місце міжнародного музичного конкурсу «Таланти XXI сторіччя» (м. Варна, Болгарія), січень-лютий 2023 року – Гран-прі інтернаціонального мистецького конкурсу «Альпійські зірки» (Швейцарія).
На сьогодні важко перерахувати скільки музикантів за ці 55 років було у складі оркестру, скільки було зіграно цікавих програм. Одна з численних програм мала відбутися 25 лютого 2022 року. Але напередодні розпочалося страшне і безглузде вторгнення росії на територію нашої держави, яке поставило все на паузу. Ці обставини розкидали музикантів оркестру різними країнами. Сім місяців потому, під ворожими обстрілами, зі звуками сирен, музиканти, які залишилися в місті, вийшли на невеличку сцену в укритті драматичного театру з програмою «В сузір’ї А. Вівальді». Це був квартет у складі: скрипальки Ольга Акопова, Олена Венгерова, альтистка Галина Арапова і віолончелістка Лариса Скорикова. Пізніше до них доєднувалися інші музиканти: скрипальки Ольга Кухаренко, Олена Снопкова і Каріне Галкіна, альтист Олексій Васильцов, Ірина Демченко (клавір), Юлія Бендер (вокал). І ось 18 червня 2023 року, музиканти оркестру, які повернулися до міста, вийшли на сцену, завершуючи концертний сезон, розпочатий квартетом.
Сьогодні оркестр має неповний склад, не всі повернулися. Хтось пішов з оркестру через різні життєві обставини. Нині в надскладних умовах музиканти продовжують готувати нові програми без диригента. Цю роль в оркестрі виконують по черзі дві талановиті скрипальки Ольга Кухаренко та Ольга Ситник. Саме Ольга Ситник нещодавно підготувала з музикантами оркестру програму до дня народження Моцарта, яка з успіхом пройшла в салоні художнього музею ім. В.В. Верещагіна. Невеличка зала не змогла вмістити всіх бажаючих. Програму довелось повторити наступного дня, за що слухачі були вдячні музикантам.
Міцну опору нашого оркестру на сьогодні складають музиканти старшого покоління, які працюють уже близько чотирьох десятиліть. Перш за все, я хочу назвати альтистку Марину Шиховцову. В грудні 2023 року її творчий шлях нараховував 40 років. І саме в грудні за станом здоров’я їй довелося, на жаль, звільнитися з оркестру. Невдовзі – 40 років творчого шляху і у альтистки Галини Арапової. Близько 40 років у скрипальок Олени Снопкової, Рени Кузнецової (концертмейстерка оркестру з 1986 по 2004 рік). Чималий шлях пройшли концертмейстерка оркестру з 2004 року Ольга Кухаренко, віолончелістки Валентина Нікітіна та Лариса Скорикова. Нещодавно повернувся до нас контрабасист Анатолій Боднар, який працював у складі оркестру у 80-х та 90-х роках. І нарешті наше молодше покоління: скрипальки Ольга Ситник (насьогодні вона є концертмейстеркою оркестру), Олена Венгерова, Ольга Акопова та контрабасист Вадим Волощук.
Сьогодні у музикантів оркестру не найкращі умови. Але вони знову і знову виходять на сцену та дарують своїм слухачам хвилини радості, захоплення та краси. Вони не просто відтворюють звуки музики, а вкладають свою душу, серце та почуття – це те озвучене тепло, яке вони віддають своїм слухачам.
Маю надію, що історія камерного оркестру Ars Nova не зупиниться.
І будуть нові ювілеї.
І буде нова концертна зала, де не треба кожен раз підлаштовуватись під акустику.
І буде гідна зарплатня, яка насьогодні серед оркестрантів філармоній України є найнижчою.
І буде все-таки диригент.
І у всіх нас буде довгоочікувана перемога. І все буде Україна. І світло, яке випромінює музика, обов’язково переможе темряву.
З ювілеєм, мій любий оркестре “Ars Nova”.