Художник і поет. Дружба митців, втілена на папері

11:26

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Днями в галереї мистецтв Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти відкрилась виставка робіт заслуженого художника України Юрія Гуменного. Вона присвячена памяті відомого українського поета, лауреата Шевченківської премії Дмитра Кременя. Нагадаємо: 2023 рік оголошено в Україні Роком Д.Д. Кременя у зв’язку з його ювілеєм – 70-річчям від дня народження. На жаль, поета вже немає з нами, він пішов у засвіти в 2019 році.

У невеличкому залі інституту розмістилися 19 графічних робіт – художник витяг їх із давнини, з пожовклих від часу папок: портретні замальовки молодого Дмитра, ілюстрації до його поетичних творів, обкладинки до його книжок. Щоби вибрати найцікавіші, пану Юрію прийшлось перебрати десятки “архівних” робіт, які свого часу він малював на протязі не одного десятиліття. 50 років – саме стільки тривала дружба між двома митцями: рими і пензля.

Отже виставка унікальна. Тут є роботи, які ніколи не бачив миколаївський глядач і на виставці вперше дізнався про їхнє існування. Побачив, з одного боку, творчі пошуки художника Гуменного (наприклад, безліч варіантів обкладинок та ілюстрацій), а з другого – отримав нову інформацію про творчість поета Кременя.

– Можна було додати сюди і живописні портрети Дмитра, яких в мене зроблено чимало, але не дозволяє обмежений простір залу, – зауважив Юрій Гуменний.

На відкритті були присутні директор інституту післядипломної педагогічної освіти Василь Шуляр та його колектив, голова Миколаївської обласної організації Національної спілки художників України Дмитро Артим, численні гості.

Спілкуючись з художником, журналіст не зміг утриматись від запитання, над чим працює сьогодні пан Юрій. Адже час від часу в фейсбуці з’являються фото дуже цікавих його робіт – багатофігурних композицій. Новими світлинами ділиться з містянами дружина художника Ірина, і це чудово – бо ми можемо стежити за творчим шляхом митця, який не припиняється ні на один день.

– За останні 3-4 роки, коли на планеті вирував коронавірус, а потім прийшла війна, я зробив більш як 150 малюнків. Тепер вирішив зібрати їх в альбом – це надійний спосіб зберегти від псування та втрати роботи, зроблені на папері, – розповів художник.

Розміри малюнків різні. Найбільший – метр на 70 см, найменший – 40х50 см. Багато років тому художник купив декілька сотен паперових листів для втілення своїх творчих задумів – тодішних й майбутніх, і тепер цей запас дуже вчасно став у пригоді. Бо жити без творчості, без щоденного спілкування з полотнами та фарбами, з листами та олівцями – він не може.

Новий альбом Юрій Гуменний назвав “Світ як диво”, в ньому декілька розділів: “Війна”, “Релігія”, “Бики”, “Художники”, “Материнство”, “Голгофа”, “Давньогрецька міфологія”, “Сакральне мистецтво” та інші. Тобто все, що трапляється в світі, – то все ДИВО… Все переплелося в цьому диві – погане і добре, народження і смерть, затишок матері з немовлям і жахіття війни.

Творчість пана Гуменного нескінченна. Не уявляючи, як можна постійно писати в якомусь одному певному жанрі, Юрій намагається випробувати якомога більше жанрів і тем. Наприклад, біблейських малюнків під назвою “Тайна вечеря” у нього зроблено біля 30. Безліч варіантів, пошуків, розуміння певних подій, поглядів на одну й ту ж тему. Можливо, навесні ми зможемо побачити ці малюнки на виставці у бібліотеці ім. Марка Кропивницького.

А сьогодні – запрошуємо містян до галереї Інституту післядипломної педагогічної освіти подивитись незвичайну виставку від пана Юрія Гуменного.

Наталія Христова.