“Хай души іх вплетуться у суцвіття життя”…

14:37

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

10 вересня – 82-і роковини початку трагедії Голокосту в Миколаївській області. Цьогоріч цього дня біля Пам’ятника жертвам Голокосту на Херсонському шосе зібралися члени єврейської громади та небайдужі люди – представники громадських організацій міста вшанувати пам’ять загиблих.
На це місце у 1941 році нацистські окупанти зігнали понад 10000 євреїв міста для розстрілів у передмісті Миколаєва. Перед покладанням квітів виступила кандидат історичних наук Наталія Сугацька – вчений, історик-дослідник Голокосту.
“З 10 вересня 1941 р. в Миколаївській області почалися розстріли єврейського населення в кожному сільськогосподарському поселенні, в кожному містечку, де проживала будь-яка кількість євреїв. Маю надію, що пам’ять про цю трагедію, особливо про причини виникнення можливості безкарного, «промислового» знищення мільйонів людей за етнічною ознакою буде проявлятися у постійному протистоянні будь-яким расовим проявам”, – написав на своїй сторінці у Фейсбуці голова Миколаївського товариства єврейської культури Михайло Гольденберг.
Він також відзначив: “До речі, на кожній мацеві (єврейському надгробку) є фраза у вигляді абревіатури, що у російському перекладі виглядає так: “Да будет душа твоя завязана в узел жизни”.
Мої спроби скласти її для встановленого нами пам’ятника жертвам Холокосту не давали бажаного результату. Тоді я звернувся до нашого відомого поета Дмитро Кремінь, розповівши йому, з чим пов’язане моє прохання. За півгодини він передзвонив мені і подарував фразу, що й була вигравірувана на цьому постаменті: “Хай души іх вплетуться у суцвіття життя”.
Ми вдячні кожному, хто прийшов цього дня до пам’ятного місця.
Ми зберігаємо Пам’ять про безневинні жертви трагедії і передаємо наступному поколінню.