Верховний суд Нідерландів постановив повернути колекцію скіфського золота Україні

15:45

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Після анексії Криму Росією колекція скіфського золота стала об’єктом судових суперечок між Україною, музеєм Алларда Пірсона та кримськими музеями, що опинилися під російською владою. Згідно з рішенням амстердамського суду від 14 грудня 2016 року, колекція скіфського золота має належати Україні, а не музеям анексованого Росією Криму.

За домовленістю з музеями, що брали участь у виставці, коштовності у правовому полі повністю належали Україні. Усього об’єктом судового процесу стали 565 музейних предметів, 2111 одиниць зберігання, загальною вартістю приблизно 1,4 млн. євро. Серед 500 експонатів виставки – артефакти зі скіфського золота, церемоніальний шолом, коштовне каміння і мечі стародавніх греків і скіфів.

Перед відкриттям виставки – контрактами з кримськими музеями та музеєм Алларда Пірсона визнавалося, що експонати є власністю України, а Міністерство закордонних справ Нідерландів у гарантійному листі від 25 квітня 2013 гарантувало недоторканність об’єктів виставки.

У жовтні 2021 року Апеляційний суд Амстердама ухвалив, що передача має бути здійснена не Росії, а Україні.

9 червня 2023 року Верховний суд Нідерландів відхилив касаційну скаргу російської сторони, ухваливши остаточне рішення повернути колекцію в Україну.

“Це велика перемога. Ми повернемо собі не просто музейні експонати, а частину нашого національного коду […] міжнародне право не швидке, але невідворотне. Усі російські фейки, маніпуляції та спроби ввести суд в оману зазнали краху. Також, як ми повернули «Скіфське золото», ми повернемо наших людей та наші окуповані території”, – відзначив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.