Сезонна алергія та її профілактика: поради від миколаївської лікарки

10:09

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Кожен п’ятий миколаївець стикається із симптомами алергії. Під час весняного періоду цвітіння, станом на квітень, кількість звернень містян до лікарів збільшилося через пилок берези. Порадами для профілактики сезонних алергій з  Суспільним поділилася завідувачка алергологічного відділення Миколаївської обласної клінічної лікарні Лідія Свистельникова.

Періоди цвітіння

За словами Лідії Свистельникової, лікарі виділяють три періоди цвітіння — весняний, літній, літньо-осінній. Існують рослини-“таблички”, пилок яких є найбільшим збудником алергії.

  • Перший період — квітень-травень, коли цвітуть береза, вільха, дуб, тополя,  у червні — горіх. Станом на квітень цвіт берези спричиняє найбільше проблем людям, схильним до алергії.
  • Другий період — квітнуть лугові трави: тимофіївка, вівсяниця, полевица, грястиця збірна, м’ятлик, райграс.
  • Третій період — кінець липня-вересень, коли квітнуть дуже розповсюджені в нашому регіоні бур’яни: амброзія, полин, лобода.
  • Симптоми алергії та лікування

    За словами лікарки, станом на квітень збільшилась кількість звернень пацієнтів до алергічного відділення через збудник — березу, але більше випадків буде в серпні-вересні.

    “Переважно звертаються пацієнти з алергією на амброзію та полинь. Щодо літніх трав – не часті звернення. Кожен п’ятий миколаївець страждає на алергію, або стикається з певними симптомами алергії. В рази збільшується кількість звернень у період цвітіння рослин”, — говорить Лідія Свистельникова.

    Основні симптоми при сезонній алергії — нежить, свербіж, почервоніння очей, сльозотеча, чхання, ускладнене дихання носом, кашель, висипання на шкірі, кропив’янка тощо.

    Зі слів Лідії Свистельникової, перша ланка спілкування з хворими — це сімейні лікарі. Пацієнти звертаються до сімейного лікаря, потім вже за уточненнями, або через ускладнення — до алергологів.

    “Щоб досягти результатів, потрібна система,як і в лікуванні будь-якого захворювання. Немає такого: випив пігулку, і все минуло. І треба знати, який протиалергійний препарат приймати: є із седативними властивостями, але не снодійні, щоб, наприклад, водій, випивши пігулку, не заснув за кермом. Тому не треба призначати ліки самостійно”, — розповідає Лідія Свистельникова.

    Лікування алергічних захворювань відбувається за кількома напрямками, додає лікарка:

    • Перший напрямок — це елімінація, чітко треба знати, на що алергія. Для цього лікарі радять пацієнтам певні заходи — обмежити контакт, не відкривати вікна, здійснювати вологе прибирання тощо.
    • Другий напрямок — фармакотерапія, тобто здійснюється лікування медикаментами. Це полегшує стан на певний період, наступного року алергія починається спочатку.
    • Третій напрямок — специфічна імунотерапія алергенами. У жовтні пацієнти починають приймати алергени в малих дозах, поступово збільшуючи, і так виробляється імунітет.

    Як уникати контакту з пилком

    Лікарка розповідає, під час лікування алергії важливо уникати контакту з причинними алергенами, оскільки це може викликати серйозні ускладнення, навіть шок, а протиалергійні препарати можуть бути недостатньо ефективними для купірування проявів хвороби.

    Лідія Свистельникова поділилася порадами для уникнення контакту з пилком.

    1. За можливості, на період максимальної концентрації пилку в повітрі змініть місце проживання та переїдьте в більш безпечні місця, в іншу кліматичну зону.
    2. Не виїжджайте за місто, особливо, на сільськогосподарські роботи.
    3. Намагайтесь часто не відчиняти вікна і двері в помешканні, офісі, лягати спати з закритими вікнами. Для очищення повітря всередині рекомендовано використовувати кондиціонери, зволожувачі, очищувачі.
    4. На відкрите вікно або двері можна повісити мокру тканину, марлю. Щоденно здійснюйте вологе прибирання у квартирі, будинку.
    5. У спеку не виходьте вдень на вулицю через найбільшу концентрацію пилка у повітрі.
    6. Після повернення з вулиці треба змінити одяг, прийняти душ, вимити волосся.

За словами лікарки, у період загострення хвороби необхідно щоденно промивати носову порожнину та очі.

“Полоскати горло фізіологічним розчином хлориду натрію — 1/4 чайної ложки поваренної солі на один стакан теплої кип’яченої води. При поллінозі проявляється харчова алергія: це свербіж в ротовій порожнині, набряк язика, губ, кожний свербіж і кропив’янка, нудота тощо”, — говорить Лідія Свистельникова.

У період сезонного загострення поллінозу лікарка рекомендує виключити з раціону деякі продукти: мед, продукти бджолярства, спиртні напої, горіхи, кісткові плоди, зелень, спеції, бобові, цитрусові, банани, моркву, буряк, щавель тощо.