Настрій не святковий. Чого очікують у РФ на параді у Москві 9 травня

9:18

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Москва, Россия, Кремль, коронавирус в России

Попри все, “парад перемоги” у москві відбудеться, проте замість “побідобісся” – напружене очікування сюрпризів. Саме так характеризує атмосферу у столиці країни-агресора український політолог Володимир Фесенко на сторінках видання “НВ”. На його думку, там не стільки очікують, що Путін скаже, а чи щось станеться на цьому параді і взагалі 9 травня.

Те, що Росія зробила з 9 травня… Вони не просто деформували цей день і свято перемоги над фашизмом, а зганьбили це свято, скажу навіть російською мовою «загадили» його. Вони його наповнили прямо протилежним сенсом і зробили з цієї дати дійсно «побєдобєсіє» — свято великодержавного шовінізму. Це найгірша іронія долі і наруга над пам’яттю тих, хто загинув під час Другої світової війни. А дух фашизму, біс фашизму — зараз у путінській Росії, дух Гітлера в самому Путіні. Ось така гірка доля історії і наруга над цією датою з боку Росії.

Щодо самого «святкування» і закордонних гостей. Буквально навіть на 12-тугодину сьогоднішнього дня був тільки один гість — президент Киргизстану. Навіть Лукашенко нібито захворів. Можливо щось відчуває. Аж ось стало відомо, що приїдуть президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв і прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян. Вони не друзі Путіна. І Казахстан, і Вірменія дистанціюються від Росії. Нагадаю — у обох країн свої є претензії до Росії, свої образи на Росію, зокрема у Казахстану, за шовіністичні зазіхання на північ Казахстану. Пашинян ображений на Москву, що вони не допомогли вирішенні проблеми Нагорного Карабаху. Мабуть їм обом чимось пригрозили чи пообіцяли, тобто натиснули явно, ну все зробили для того, щоб вони приїхали. Інакше була б ганьба і сором — лише один міжнародний гість на трибуні разом з Путіним.

Пам’ятаємо попереднє 9 травня. Так було багато очікування — що ж там таке скаже Путін, чи оголосить він тотальну мобілізацію по Росії. Всього цього не відбулося. Свято перемоги без перемоги тоді було (бо казали, що він раніше планував провести парад на Хрещатику) — пафосу багато, а змісту — нуль, крім повторення певних мантр антиукраїнських, антизахідних. До речі, тоді він майже уникав згадок про Україну.

А зараз — нова ситуація. Тому що не стільки очікують, що Путін скаже на цьому параді «побєдобєсія», а того, чи щось станеться на цьому параді і взагалі 9 травня. Вперше можливо не тільки в історії сучасної Росії, а взагалі забагато-багато років під час параду тривожні очікування в Москві.

Ось днями дивна історія з безпілотниками над Кремлем трапилася, що багатьох налякала. Теж це стало приниженням для Путіна і Росії. А потім бавовни в різних місцях не тільки окупованих територій, а вже і на території самої Росії. Тож і війна приходить до самої Росії. Думаю, що страх, невпевненість — оце головний лейтмотив нинішнього «святкування». Путіну не те що нема про що звітувати і що пред’явити як свою перемогу, навпаки — відчуття поразки і страху — от що зараз асоціюється з нинішнім 9 травня.

Нема цього святкового пафосу, який намагаються створити, а настрої, відчуття зовсім інакші. Знову таки, буду посилатися на російські майже офіційні джерела — вони пишуть, що зараз головний настрій, зокрема і в окопах на Донбасі, очікування українського наступу, а не параду вони чекають. Ось яка зміна відбулася між минулорічним дев’ятим травня і нинішнім, як помінялася ситуація, і я думаю, що настрій точно буде несвятковий — і не тільки у Путіна, а і в усієї його камарильї.