На пенсії не заробить більшість: на українців чекає критична точка, яка багатьох залишить без виплат

16:39

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

В Україні у 2023-му більш як третина тих, кому виповнилося 60 років, не зможуть отримати пенсії. Їм доведеться працювати до 63 чи 65 років. Поступове підвищення вимог до стажу для виходу на заслужений відпочинок вчасно не є новиною. Ось тільки з кожним роком виконати цю вимогу все складніше та складніше.

Середній стаж “нових” пенсіонерів стрімко зменшується. Якщо з 2018-го по 2021-й вимоги для того, щоб вийти на пенсію у 60 років, виконувала абсолютна більшість, то поступово до 60% українців не зможуть відповідати критеріям.

Повномасштабна війна ситуацію погіршила. Близько трьох мільйонів українців втратили офіційний заробіток. Вони не сплачують внесків до Пенсійного фонду (або перебувають у відпустці за власний рахунок, або звільнені), тому стаж їм не зараховують.

Про те, чому українцям щороку буде складніше заробити на пенсію і що варто змінити, пише OBOZREVATEL.

Пенсійна система в Україні вже давно потребує реформування. Є три великі якорі, які тягнуть на дно: великий рівень тіньової зайнятості, зарплати в конвертах (і низький рівень зарплат) і демографічна криза. Кожен із цих чинників за час повномасштабної війни лише зміцнився. Ситуація близька до критичної.

Зараз за даними Пенсійного фонду внески на пенсію роблять лише 10,7 млн українців. І це при тому, що пенсії одержують ті ж 10,7 млн осіб. Нині середня пенсія становить 4766 грн. Щоб забезпечити таку цифру, середня зарплата в Україні має становити понад 21,6 тис. грн.

Ще 2017-го в Україні ухвалили пенсійну реформу. Завдяки цьому запровадили щорічне осучаснення пенсій, а також посилили вимоги для того, щоб вчасно виходити на заслужений відпочинок. Цього року потрібно 30 років стажу, щоб вийти на пенсію у 60 років. Від 15 до 20 років стажу вистачить для того, щоб вийти на пенсію у 65 років. І від 20 до 30 років – у 63 роки.

Проблема полягає в тому, що українці в середньому виходять на пенсію, маючи 32 роки стажу, розповідає OBOZREVATEL старша наукова співробітниця Інституту демографії та соцдосліджень Лідія Ткаченко. “Жодних нових розрахунків ми не робили. Наскільки я пам’ятаю, середній стаж, з яким українці виходять на пенсію, – це 32 роки”, – розповідає вчена.

І це ще оптимістичні оцінки. Після початку повномасштабної війни ситуація в Україні із зайнятістю значно погіршилася. Приблизно 3 млн українців перестали платити внески до ПФУ, отже, стаж їм не зараховують.

Навіть за оптимістичного сценарію, із 2025-го у більшості 60-річних українців не вистачатиме стажу для того, щоб виходити на пенсію вчасно. Із 2017-го Пенсійний фонд робив розрахунки. І, відповідно до них, у 2027-му вимоги щодо стажу не зможуть виконати 45% українців. Але річ у тім, що ці розрахунки робилися виходячи з того, скільки теоретично стажу зможуть заробити українці. Але пандемія, повномасштабна війна внесли корективи. Наразі розраховувати на такий показник не доводиться.

Вчена Лідія Ткаченко вважає, що реформу варто зупинити, а вимоги до стажу припинити збільшувати. “Багато людей залишилося без роботи, багато хто у відпустці за власний рахунок. Цей рік не стане переломним. Але з урахуванням ситуації, з боку держави було б правильно зупинити критерії на 30 роках. Далі буде не по-джентльменськи”, – зазначає Ткаченко.

Світовий банк рекомендував усім державам без урахування демографічної ситуації підвищувати пенсійний вік до 65 років. В умовах України це рішення критично необхідне. Після війни щонайменше перші кілька років економічна ситуація залишатиметься складною, баланс між кількістю працівників та пенсіонерів може встановитися не скоро.

Українцям доведеться працювати довше. Тому про пенсію у 60 років, ймовірно, рано чи пізно доведеться забути. Таке рішення вже ухвалили всі сусідні держави. І це завжди вкрай непопулярний крок. Але навіть розвинені та економічно багаті країни не можуть забезпечити виплату пенсій, починаючи з 60 років.

В Україні ж, де левова частка зарплат перебуває в тіні, а повномасштабна війна призвела до появи мільйонів біженців, знищено цілі міста, вбито тисячі мирних жителів і військових, низький пенсійний вік просто не по кишені.

МВФ вимагав від України підвищити вік виходу на пенсію ще 2017-го. Тоді Кабміну вдалося переконати кредитора, що можна обійтися “м’яким” кроком та збільшити вимоги до стажу. Але зараз виявилось, що виконати такі вимоги буде для більшості українців неможливо. У цій ситуації є чесне рішення: підняти пенсійний вік для всіх.

Це також у майбутньому дозволить переглянути розмір пенсій. Наразі у формулі розрахунку виплати враховується дуже низький коефіцієнт стажу. За кожен відпрацьований рік дають лише 1% розрахункового заробітку. Крім того, в Україні досі не працює накопичувальна пенсійна система (не може запрацювати до стабілізації економічної ситуації).

У майбутньому підвищення пенсійного віку, перегляд коефіцієнта стажу, запровадження накопичувальних пенсій може дати змогу підняти виплати хоча б до мінімального рівня ЄС.