Миколаївський зоопарк: важкі місяці 2022-го

6:00

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

«Місяці війни. Миколаївський зоопарк». Таку назву отримала створена колективом зоопарку брошура, яка побачила світ у листопаді 2022 року. Як жив наш улюблений зоопарк в найважчі для країни, для міста воєнні часи – це розповідь, яка залишить важливу інформацію для історії Миколаєва, для майбутніх поколінь. Тож запрошуємо читачів на бесіду з директором зоопарку, заслуженим працівником культури України, президентом Асоціації Зоопарків України Володимиром Топчим.

– Пане Володимере, 9 місяців найкращий в Україні Миколаївський зоопарк фактично щоденно живе під обстрілами. Миколаївці вважають колектив зоопарку та його директора справжніми героями. Колекція тварин налічує біля 4000 екземплярів – а це 400 видів, більше половини з яких занесені до Міжнародних Червоних Книг. Додати сюди «людський ресурс» – 230 співробітників. Додати 40 будівель та споруд, збудованих на території, чудовий доглянутий дендропарк… Все це треба було зберегти.

– 27 лютого вночі у 800 метрах від зоопарку відбувся перший танковий бій. А вже 28 лютого, на 5-й день війни, зоопарк був підданий ракетному обстрілу – в трьох метрах від вольєра з білим ведмедем упала перша ракета. Ми знаходимося практично в центрі міста, тому ракети під час обстрілів не пролітають повз. За час агресії ночами на територію Миколаївського зоопарку впало 8 реактивних снарядів. Це «Гради», «Урагани», «Смерчі», кластерні ракети, заборонені міжнародними конвенціями. Зараз у нас їх ціла колекція. На щастя, жодна з ракет, що впали, не вибухнула на нашій території, і дивом у нас не постраждали ні тварини, ні співробітники.

– Дуже важко, мабуть, було в перший місяць…

– Так, він був найскладніший. Людям було страшно. Потрібно було організувати роботу зоопарку. У місті припинив ходити транспорт. Була оголошена комендантська година. Для того, щоб рано вранці приступити до роботи, багато співробітників перебралися жити в зоопарк. Ночували в побутівках, у готелі зоопарку, в побутовому корпусі. Головним завданням було зберегти колектив, людей, які мають великий досвід утримання тварин, їх годування та розведення. Цьому досвіду не навчають у жодному вищому закладі. Його можна отримати, надбати, лише працюючи у зоопарку. А бої тоді йшли вже на околицях міста.

– І тоді виникло питання евакуації тварин?

– Так, питання, для рішення якого ми зовсім не були готові. До середини березня місто Миколаїв знаходилося у півкільці. Залишалась одна дорога – тільки на Одесу. Траса була перенавантажена транспортом. Вночі мости розводили. Морози зберігалися до кінця березня. У нас не було достатньої кількості транспортних кліток. А їх необхідно було більше 400. Потрібен був також і транспорт. Під час транспортування тварин необхідно було б супроводжувати, кормити та вбирати за ними в дорозі. Також не було вирішено питання, куди везти тварин. Де їх розмістити так, щоб вони не загинули. Ця складна логістична задача здавалась нам нерозв’язною. Вивезти слонів, жирафів, бегемотів, колекцію приматів, тропічних птахів, білих ведмедів, тигрів, левів, леопардів… Ми вирішили відмовитися від евакуації – таке вже було в нашій історії під час Другої світової війни. І ми залишились із нашими тваринами, а вони – з нами.

– Бойові дії зруйнували всі необхідні для роботи зв’язки, які зоопарк налагоджував роками.

– Багато постачальників, які постачали корми для тварин, опинилися на окупованій території. Гостро постало питання нестачі кормів. І тоді я вирішив звернутися до городян, волонтерів, усіх небайдужих людей з проханням надати допомогу зоопарку кормами. Моє звернення мало величезний відгук у людей. Люди приносили і привозили різні продукти: овочі, фрукти, яйця, курятину, мед, крупи, хліб, м’ясо, рибу… Хтось приносив 10 яблук, хтось привозив цілу машину. Найчастіше люди відмовлялися назвати себе, говорили: «Головне одне – зберегти зоопарк, зберегти тварин».

– І такими «помічними» кормами зоопарк годував своїх мешканців практично до кінця травня, поки вам вдалося відновити контакти із постачальниками та провести нові тендери на постачання.

– Зазначу без перебільшення: жоден день тварини зоопарку не відчували нестатку їжі. Тут необхідно сказати про допомогу, яку організували польські зоопарки Лодзі та Варшави зі збирання та відправлення сублімованих кормів тваринам зоопарків України. Миколаївський, Рівненський, Харківський, Менський, Одеський, Луцький, Черкаський, «Фельдман Еко-Парк», зоопарк «12 місяців» під Києвом, «БІОН Тераріум Центр» і навіть зоопарки на окупованій території – Бердянський, Сафарі-парк на Арабатській стрілці, заповідник «Асканія-Нова» отримали спеціалізовані корми для годування приматів, антилоп, хижих тварин, фламінго, слонів та інших. Також отримували допомогу у вигляді ветеринарних препаратів та обладнання. Ми вдячні зоопаркам Чехії, Польщі, Німеччини, Естонії.

– Фінансування зоопарку в умовах воєнного стану – також було однією з величезних проблем. Як ви упорались з нею?

– 25 лютого, на другий день війни, зоопарк було закрито для відвідування людьми. І це означало, що ми не отримаємо коштів від вхідної плати. Крім того, вкрай складна ситуація склалася у місті з фінансуванням комунальних установ. І тоді я знову звернувся до громадськості – не лише до мешканців міста та України, а й до добрих людей у всьому Світі. «Допоможіть врятувати зоопарк та тварин! Купуйте квитки онлайн на нашому сайті для відвідування зоопарку».
З перших чисел березня почали надходити кошти. Крім того, Миколаївський зоопарк відкрив благодійні розрахункові рахунки в євро, доларах, швейцарських франках, чеських кронах, польських злотих, англійських фунтах, японських ієнах… Люди з усього світу купували квитки та перераховували кошти на ці рахунки.
Фінансову підтримку Миколаївському зоопарку та зоопаркам України надали чеські та німецькі зоопарки: наприклад, Празький перерахував 20 тисяч євро, а Берлінський – 75 тис. євро.
У мене було багато телевізійних та радіоефірів із редакціями «Голосу Америки», з телекомпаніями Японії, Швеції, Польщі, Чехії, України та інших країн. З яких тільки країн не було в зоопарку іноземних кореспондентів! Про ситуацію в Миколаївському зоопарку писали газети Франції, Голландії, Німеччини, Чехії, Польщі, України…

– Таким чином, завдяки цій широкій інформаційній кампанії, зоопарк отримав кошти для того, щоб купувати корми, сплачувати комунальні платежі та необхідні державні податки. Зі сторінок медіа надходила інформація, що понад 15 мільйонів гривень податків наш зоопарк перерахував до бюджету країни та міста.

– Так, і ця допомога, цей внесок Миколаївського зоопарку та небайдужих людей – у боротьбу за незалежність України. Особливу подяку хотілося б висловити Європейській Асоціації Зоопарків та Акваріумів, яка з перших днів війни створила фонд зі збирання коштів для зоопарків України. Їм вдалося зібрати близько півтора мільйона євро.

– 26 лютого 2022-го Миколаївський зоопарк ухвалив рішення про вихід із членства ЄАРАЗА та вихід директора Володимира Топчего зі складу президії Євро-Азіатської Регіональної Асоціації Зоопарків та Акваріумів. Чим було продиктовано такий крок?

– Бути в одній Асоціації із зоопарками, керівництво яких підтримує уряд росії, що учинив геноцид у нашій країні, – для нас неможливо. За минулі місяці війни жоден зоопарк росії не висловив слів підтримки зоопаркам України. Багато років спільної роботи, дружби викинуті на смітник.

– У вашому колективі є декілька співробітників, які з початку війни перебувають на фронті та у теробороні.

– Їх семеро, люди різних професій: заступник завідувача відділом копитно-хоботних тварин Дмитро Рєзник, слюсар-сантехнік Андрій Голуб, економіст Олександр Кімряк, провідний фахівець з публічних закупівель Вадим Андрусяк, робітник з догляду за тваринами Олександр Пилипенко, робітники ботаніко-господарського відділу Віктор Письменний та Єгор Фанта. Ми пишаємося ними, чекаємо на їх повернення з перемогою.

– Пане Володимире, ще одне дуже важливе питання. Під час бойових дій агресор зруйнував міський водозабір, що знаходиться у Херсонській області на Дніпрі. Як вам вдалося впоратися з цією колосальною проблемою?

– Цілий місяць – з 12 квітня до 13 травня – місто взагалі опинилося без води. Питну воду у бочках привозили до зоопарку з підземних сховищ. Особливо складно було там, де тварини мали басейни: бегемоти, білі ведмеді та інші. Воду нам доставляли навіть із Одеси та Кропивницького. Зоопарк вдячний десяткам волонтерів, які рятували його цього місяця. Тоді було ухвалено рішення про створення та будівництво двох підземних свердловин для того, щоб водою з-під землі забезпечити зоопарк.
Але, як з’ясувалося, ця вода також не зовсім придатна для напування тварин – вона має велику жорсткість. Тоді Миколаївський зоопарк за допомогою міста встановив дві установки для очищення води за допомогою зворотного осмосу. Ці установки, а також великі пластикові ємності для забезпечення зберігання води місто передало зоопарку безкоштовно.
Сьогодні водопровідну систему зоопарку відрізано від водопровідної системи міста, оскільки у міському водопроводі вода солона. Ми користуємося підземними водами, очищеними за допомогою зворотного осмосу.

– Отже – життя триває! Але попереду дуже складні часи.

– Так, треба готуватися до зими. Вже підготовлена та здана теплотраса. Отримано акт про її готовність. Зроблена ревізія газового господарства. Після місячного простою водопровідних мереж зоопарку, коли дали воду, було виявлено понад 15 підземних поривів, які також усунули. Заготовлено сіно у кількості 150 тонн на зиму та кормові віники у кількості 46 тисяч штук. Заготовлено крупи, зерно, сублімовані корми від зоопарків Європи. Тривають необхідні ремонтні роботи у зоопарку, повністю замінено стару огорожу у вольєрах для лам, верблюдів, зебр. І найдивовижніше, що нам вдалося завершити капітальний ремонт великого басейну слонів із виготовленням сучасної гідроізоляції! Цей басейн більше 20 років не наповнювався.

– І наостанок – таке незвичне, таке хвилююче питання про домашніх тварин…

– З лютого наш зоопарк почав приймати домашніх тварин від людей, які змушені були виїхати з міста. Нам принесли, і ми розмістили у себе понад 450 різних домашніх вихованців: поні, великі та малі папуги, кролики та морські свинки, акваріумні риби, ящірки та агами, єноти, тхори, удави. Діти просили зберегти своїх вихованців та обіцяли за ними обов’язково повернутися після війни.

***

Миколаївський зоопарк, якому у 2022-му виповнився 121 рік, відвідав мер міста Олександр Сєнкевич. Він вручив грамоти та грошові премії робітникам з догляду за тваринами, які особливо відзначилися у збереженні колекції.

Вела бесіду
Наталія Христова.