2 лютого — Всесвітній день водно-болотних угідь

22:05

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Відзначається у всьому світі з 1997 року. Дата цього дня була обрана не випадково: 50 років тому, 2 лютого 1971 року, в іранському місті Рамсар (провінція Мазендеран) була підписана «Конвенція про водно-болотні угіддя» (Convention on Wetlands). Цей документ більш відомий під назвою «Рамсарська конвенція».
«Конвенція про водно-болотні угіддя» була підписана з метою захистити водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення головним чином як середовища існування водоплавних птахів. Постійний комітет Рамсарської конвенції щороку оголошує нову тему Всесвітнього дня водно-болотних угідь. У 2019 році основна тема — «Водно-болотні угіддя і зміна клімату», а у 2020 — «Водно-болотні угіддя і біорізноманіття».
Тема 2021 року — «Водно-болотні угіддя і вода», вона висвітлює водно-болотні угіддя як джерело прісної води і заохочує дії по їх відновленню та припинення їх втрати. Ми стикаємося із зростаючою кризою прісної води, яка загрожує людям і нашій планеті. Ми використовуємо більше прісної води, чим природа може заповнити, і ми руйнуємо екосистему, від якої найбільше залежить вода і все живе, — водно-болотні угіддя.
Водно-болотні угіддя, або ветланди (від англ. — wetland — вологе, мокре місце) відносяться до найбільш продуктивним екосистем світу. Вони є осередками біологічного різноманіття, джерелами води та первинної продуктивності, від яких залежить існування численних видів рослин і тварин. У Всесвітній день водно-болотних угідь, проводяться різні заходи, які ставлять собі за мету звернути увагу громадськості і керівництва різних країн на необхідність дбайливого ставлення до середовища існування водоплавних птахів і важливості водно-болотних угідь в екосистемі планети Земля.
Однією з умов приєднання до Рамсарської конвенції є створення хоча б одного Рамсарського угіддя на території тієї країни, яка побажала до неї приєднатися. Так, в Україні до Рамсарських угідь відносяться 39 водно-болотних екосистем, загальна площа яких становить 786 321 гектар. Найбільше ветландів, що мають міжнародне значення, – на території Одеської області. Тут в Рамсарський список увійшли 8 водно-болотних угідь: озеро Кугурлуй, озеро Картал, озеро Сасик, система Тузлівських лиманів (Шагани – Алібей – Бурнас), Кілійське гирло річки Дунай, межиріччя Дністер – Турунчук, північний берег Дністровського лиману і Тилігульський лиман.
29 жовтня 1996 року, після схвалення Верховною Радою відповідного закону, Україна поновила своє членство з часів СРСР і входить в число країн — Договірних Сторін Конвенції.