З Первомайського на Заводське: на Миколаївщині планують перейменувати селище

9:53

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Селище Первомайське, що на Миколаївщині, планують перейменувати. Відповідне питання постало після набуття чинності Закону України “Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні й деколонізацію топонімії” у 2023 році.

Як відбувається процес декомунізації, яку назву селища наразі затвердили та які наслідки це матиме для його жителів дізнавалися кореспонденти Суспільного.

Членкиня комісії з топоніміки Первомайської селищної ради Олена Заможня розповіла про результати голосування щодо зміни назви населеного пункту. Серед чотирьох варіантів пальму першості в голосуванні виборола назва “Заводське”, яка набрала 99 голосів.

“Чому саме Заводське? Ну, по-перше, цю назву запропонував колишній директор нашого ліцею Первомайського, тоді ще школи. Оскільки селище наше створене завдяки будівництву цукрового заводу”, — розповіла Олена Заможня.

Необхідність перейменування Первомайського виникла у зв’язку з висновком експертизи комісії Українського інституту національної пам’яті, що назви населених пунктів, які містять ідеологему “1 травня” — пов’язані з реалізацією російської імперської політики, розповідає начальник Первомайської селищної військової адміністрації Максим Коровай. Відтак з кінця листопада 2023 почали обговорювати питання перейменування.

“Перший етап — це було надання пропозицій для обговорення. Другий етап — це було голосування. Обговорення відбувалося через гугл-форму, через надання пропозицій на адресу селищної ради і через надання пропозицій в паперовому варіанті”, — розповів Максим Коровай.

Голосування тривало 15 днів — з 8 по 22 січня.

“Загалом проголосували й в гугл-формі, і в паперовій формі близько 138 людей. Етап голосування за зміну назви селища Первомайське мали тільки жителі Первомайського. Пропозиції могли подавати з усієї громади, їх було близько 200”, — говорить начальник Первомайської селищної військової адміністрації.

З населених пунктів громади перейменовувати планують тільки Первомайське. На місцевому бюджеті це серйозно не відобразиться, розповідає Коровай.

“Перейменування селища Первомайське за собою не потягне ніяких великих фінансових витрат, окрім законодавчо визначеного адміністративного збору, який коливається в межах 200 гривень”, — розповів Максим Коровай.

Максим Коровай каже, також в громаді будуть змінені назви 27 вулиць. Особливих фінансових затрат для їх мешканців це також не понесе.

“Адміністративний збір там по закону дуже мінімальний. Якщо не помиляюсь, десь до гривні, якщо людина захоче змінювати місце проживання і продавати свій об’єкт нерухомого майна”, — сказав начальник Первомайської селищної військової адміністрації.

Подання та інформаційну довідку з пропозиціями про перейменування вже направили на розгляд до Верховної Ради.