Поставити крапку у Facebook-дискусії: у Краєзнавчому музеї пройде лекція-екскурсія “Скільки тобі років, Миколаїв?”

20:28

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Николаевский областной краеведческий музей
У краєзнавчому музеї «Старофлотські казарми» 22 січня пройде лекція-екскурсія «Скільки тобі років, Миколаїв?», присвячена точці відліку муніципальної історії міста Миколаєва. Авторів надихнула нещодавня дискусія серед краєзнавців та любителів історії у соцмережі Facebook.
«Запрошую всіх бажаючих на мою авторську лекцію-екскурсію «Скільки тобі років, Миколаїв?» Говоритимемо про методику відліку часу в контексті міських утворень, гіпотези про вік Миколаєва та перше десятиліття його історії», — написав заступник директора Миколаївського обласного краєзнавчого музею Валерій Чернявський.
Початок заходу – о 14:00. Ціна на квитки - 30 грн (дорослий) та 10 грн (дитячий). Кількість місць обмежена у зв'язку із карантином. Записатися можна за телефоном (0512) 37-70-14.
Як напередодні повідомили «Новости Н», історики та краєзнавці відновили суперечку про дату, коли саме Миколаїв набув статусу міста.
Суперечка розгорілася під повідомленням у «Фейсбук» краєзнавця Олексія Шаповалова, який повідомив, що знайшов підтвердження тому, що містом Миколаїв став у 1790-му році, а у 1789-му, який прийнято вважати датою ​його народження, лише була заснована верф.
«Друзі, я знайшов важливе підтвердження словам відомого миколаївського краєзнавця Юрія Крючкова про те, що імператриця Катерина Друга затвердила Миколаєву статус міста у 1790 році. Крючков в якості підтвердження цього факту наводить лист Потьомкіна від 24 жовтня 1790 року з Бендер М. Л. Фалєєву: «Бажаючи вас вивести з цивільного чину, я представив вас в обер-штер-крігс-комісари адміралтейські, на що пішла висока резолюція. Вітаю вас справжнім бригадиром. Про Миколаїв затверджено як про адміралтейство, так і про верфі. Тепер до будівництва приступлю я грунтовно... », - Написав Шаповалов.
Отже, за його версією, треба розрізняти дві дати в історії міста Миколаєва: найменування Верфі на Інгулі містом Миколаєвом, що відбулося волею князя Г. А. Потьомкіна, 27 серпня 1789 року, а також затвердження Миколаєва як міста російським урядом, у жовтні 1790 року. Юридичною ж датою заснування міста Миколаєва як адміністративної одиниці з міськими станами та міським управлінням слід вважати жовтень 1790 року.
У свою чергу, начальник управління культури Юрій Любаров поставив під сумнів наявність невідомих дотепер документів, оскільки всі документи подібного роду проходили під номерами, і жодного «загубленого» номера в документації немає.
Крім того, Микола Пономаренко повідомив, що сторіччя Миколаєва відзначали у 1890-му році, а маса документів, що зберігалися в міському архіві, була втрачена або знищена в ході революції.
З'явилася і ще одна версія: що верф «Миколаїв» була закладена у 1788 році, а ось саме місто – у 1789-му.