У Літературному сквері відкрили меморіальну дошку на честь поета Дмитра Кременя

10:08

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

21 серпня у Літературному сквері біля Центральної міської бібліотеки ім. М. Кропивницького відкрили оригінальну художню меморіальну дошку на честь відомого миколаївського поета, письменника, журналіста, заслуженого діяча мистецтв України, лауреата Шевченківської премії Дмитра Кременя.

 Про це повідомили на Фейсбук-сторінці бібліотеки.

Подію присвятили 70-річчю від дня народження видатного земляка, яке випало саме на цей день. Меморіальну дошку виготовлено й установлено за кошти міського бюджету. Її автор – відомий миколаївський скульптор, заслужений діяч мистецтв України Іван Булавицький.

– Дмитро Кремінь – одна з найвидатніших постатей сучасності. Дмитра Дмитровича я знав особисто. Він був неймовірною людиною з особливим почуттям гумору і своїм власним стилем життя. Дмитро Кремінь був серед тих, хто беріг і розвивав українське слово у Миколаєві. І сьогодні нам належить продовжувати його справу. Ми зобов’язані зберегти пам’ять про нього для майбутніх поколінь, – наголосив Олександр Сєнкевич.

Раніше, у вересні 2022 року, у Літературному сквері з нагоди Дня міста відкрили пам`ятний знак Володимиру Пучкову. Його автором також є заслужений діяч мистецтв України, скульптор Іван Булавицький.

– Саме тут, на Миколаївщині, справжній закарпатець, випускник Ужгородського університету зміг відбутися і як журналіст, і як викладач, перекладач, пісняр й громадський діяч. Звичайно, як поет, який саме 1999 року приймав тут, у Миколаєві, на сцені Миколаївського академічного художнього драматичного театру голову Шевченківського комітету, славетного українського письменника, народного депутата України Володимира Яворівського, – згадав під час відкриття меморіальної дошки Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.

Створення у Миколаєві Літературного скверу – одна з краєзнавчих ініціатив Центральної міської бібліотеки ім. Кропивницького, біла підтримана обласними організаціями Національної спілки письменників України, Конгресом літераторів України, благодійним фондом МЕТА «Від спільного бачення – до спільних дій».

Роботи з благоустрою скверу розпочались ще в 2011 р. за участі департаменту житлово-комунального господарства та управління екології Миколаївської міськради. У жовтні цього ж року в межах щорічних Миколаївських міських екологічних читань «Збережемо для нащадків» відбулась акція закладення скверу. Перше дерево – горобину на честь поета Еміля Январьова (на Миколаївщині це був рік поезії Е. Январьова) висадила журналіст Людмила Костюк.

За задумом ландшафтних дизайнерів-волонтерів, у Літературному сквері розташовано 9 дерев різних порід, честь висадки яких була надана відомим миколаївським письменникам, поетам, публіцистам. Дмитро Кремінь висадив дуб, черемху – В’ячеслав Качурін. Граб був висаджений в пам’ять про Валерія Бойченка. Письменник Анатолій Маляров висадив катальпу, у поета Володимира Пучкова з’явилася іменна береза. Юрій Крючков вшанований магнолією. Сакура в Літературному сквері присвячена Катерині Голубковій, ясень – Валерію Карнауху.