
Цей надзвичайно цікавий матеріал розмістив у фейсбуці Євген Гомонюк – Regional Development Manager в Агенція розвитку Миколаєва, Mastermind в Миколаївський кризовий медіацентр, Co-Founder в Платформа MY ART.
Справжнє дослідження, нові відкриття, знахідки – вони не залишать байдужими жодного з городян, яких цікавить історія Миколаєва. Дякуємо, Євген Гомонюк та Артем Свистун, за ідею та її втілення.
Що спільного між найстарішим міським театром, Аркасівським сквером і зоопарком у Миколаєві? Власне французький слід 

Всіх їх об’єднує художня французька ливарня (майстерня, цех, де відливають металеві вироби – ВН) Валь Д’Осне (Val d’Osne) з головним салоном в Парижі, чия продукція в різні часи прикрашала (й прикрашає сьогодні) ці три локації. Мова йде про п’ять найвідоміших в Миколаєві декоративних садових чавунних скульптур. Одна з них, на жаль, була втрачена ще у 1990-ті роки, інші чотири можна побачити і сьогодні.
Власне, на цю знахідку наштовхнув Артем Свистун, директор Миколаївський академічний художній драматичний театр, який показав фотографії з реставрації трьох міфологічних статуй з театрального дворику. Під час зняття шару старої фарби відкрилися два фабричних клейма з написом Val d’Osne. Отже завдяки цьому ми дізналися, що скульптури виготовлені наприкінці ХІХ ст. у Франції, а їх аналоги сьогодні продаються на аукціонах по всьому світу. З цього все почалося, а далі вдалось знайти дещо більше, про що розповідаю в подробицях.
Отже, перед нами п’ять скульптур, які вдалося відшукати на сторінках каталогу ливарні та віднайти інші прототипи й копії, які розкидані по містечкам Європи та Південної Америки.

Гіпсовий відбиток його роботи зберігається в Музеї Окситанії на півдні Франції. Бронзовий відбиток викуплений у скульптора в 1877 році, і сьогодні зберігається в Діжонському музеї образотворчого мистецтва.
Статуя зображує Вакха, бога вина, у нетверезому стані: у правій руці він тримає піалу, з якої п’є, а в лівій руці — лекіф (маленький сосуд).

Чавунна німфа створена за мотивами оригінальної мармурової фігури П’єра Жюльєна (1787 рік). Наразі скульптура зберігається в Луврі.
Робота зображує дочку крітського царя Мелісея й німфу (або козу) Амальтею, молоком якої вигодували Зевса, за що той подарував своїм годувальникам ріг Амальтеї, в якому вони знаходили все, чого бажали. Звідси ріг Амальтеї — ріг достатку.

Полімнія – донька Зевса. Одна з дев’яти муз, винахідниця ліри, пізніше — покровителька ліричної поезії та красномовства.

Чавунна дівчинка (трохи цензурована) створена за мотивами оригінальної мармурової статуї «Маленька збирачка винограду» Еміля Шатруса (1863 рік). Наразі вона зберігається у Музеї Гренобля.

Статуя Аврори, богині світанку, зображена із розпущеними пасмами, тіло вкрите легкою тканиною, її піднята рука тримає факел, коли вона відкриває новий день, стоячи на півмісяці в оточенні хмар.

В минулому році сестру «Люсі» продали на аукціоні Christie’s за 10 000 дол. США (https://www.christies.com/en/lot/lot-5666544). Інші фігури, що є двійниками статуй з Миколаєва, продаються на інших аукціонах приблизно за тим самим ціновим діапазоном.



Ця ливарна компанія існує і сьогодні, але під назвою GHM, й спеціалізується на вуличних меблях та громадському освітленні.
Ось такі історичні паралелі.









