Друга зустріч з циклу “Ірина Гудим запрошує”… Краєзнавець Микола Пономаренко

14:26

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

В Миколаївській обласній універсальній науковій бібліотеці відбулась зустріч із циклу “Ірина Гудим запрошує…” Це була друга зустріч в новому проєкті пані Ірини, а її гостем став миколаївський краєзнавець Микола Пономаренко.
Корінний житель Богоявленська (його родинне дерево налічує майже 10 поколінь, які жили на цій землі), пан Микола багато років збирає краєзнавчі та історичні матеріали про події та людей своєї малої Батьківщини. А потім з цих знахідок нарождуються книги. “Король Витовт”, “Солдаты 41-го. Кто и как защищал Николаев”, “Богоявленские фамилии: Пономаренко”.
Над темою Другої світової війни він працює не одне десятиліття, збираючи імена земляків, які захищали нашу землю від ворога, – а було їх 1200 осіб. Шукає імена тих, хто віддав життя за світле майбутнє наступних поколінь, хто був нагороджений. Сьогодні живуть поряд з нами нащадки тих славетних дідів і, завдяки Миколї Пономаренку, сучасники мають інформацію про героїчних предків.
Робота в архівах, музеях, робота зі старими книжними, журнальними виданнями та газетами, спогади старожилів, поїздки по селах на меморіали загиблих у 1941-1945 роках, де на камні висічені імена загиблих, пошуки на сайтах “Меморіал” та інших – пан Микола проводить колосальну пошукову діяльність.
З часом були викладені у вільному доступі списки репресованих богоявленців, зрадників – і він почав новий етап пошуків. З великою зацікавленністю сьогодні працює над пошуком богоявленців – учасників Першої світової війни… і навіть Кримської – 1853-56 років. Мріє зібрати всі можливі списки та надрукувати їх окремою збіркою.
Справжній патріот Богоявленська, Микола Пономаренко також працює над новою книгою “Богоявленці на всі часи” – про тих, хто прославив рідний край.
А ще у нього є цікаві роботи з етімології богоявленських прізвищ; словничок суто богоявленьских слів, які не зустрінеш в інших куточках Миколаївщини і України; рецепти “фірмових” богоявленських страв.
До речі, деякими своїми знахідками пан Микола поділився з земляком, краєзнавцем Валерієм Кобою, який написав книгу “Борщ з бичками”.
Книга “Наш авиаремонтный” (2019 р. видання) була присвячена 80-річчю Миколаївського авіаремонтного заводу (НАРП).
Ось з такою цікавою людиною познайомила нас видавниця Ірина Гудим, яка співпрацювала з Миколою Пономаренком, друкуючи його книги.
Дякуємо за цікаву зустріч. Дякуємо за знайомство з кращими представниками миколаївської громади.