Бустерна доза. Яка вакцина для цього найкраща?

12:00

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Бустерная доза, Бустерна доза, вакцина, коронавірус, пандемія, новини, вакцинація, щеплення, новости, пандемия, коронавирус, вакцина, вакцинация

Вакцини Pfizer і Moderna показали найвищу ефективність для бустерної дози проти Covid-19. Такого висновку дійшли британські вчені, що протестували сім різних вакцин, повідомляє BBC.

Це перше таке дослідження ефективності додаткової дози вакцини проти коронавірусу. Воно також підтверджує вибір Британії на користь вакцин Pfizer і Moderna для ревакцинації своїх громадян.

Вважають, що результати цього дослідження спонукали Британію замовити додаткові 114 мільйонів доз вакцин Pfizer і Moderna, які випустять протягом наступних двох років.

Додаткове щеплення може знизити ризик зараження коронавірусом більш ніж на 93%.

У Британії всім дорослим від 18 років і старше пропонують отримати бустерну дозу вакцини – зазвичай Pfizer або Moderna – поки вчені вивчають новий штам Омікрон. Раніше цього тижня керівник Pfizer заявив, що щеплення проти Covid-19 може стати щорічною процедурою.

Вчені Саутгемптонського університету провели дослідження, увівши 3 тисячі бустерних доз приблизно за три місяці після другої дози AstraZeneca або Pfizer.

З семи протестованих вакцин усі виявились безпечними, але мали побічні ефекти, зокрема головний біль і втому. Усі сім вакцин підвищували імунітет після двох доз AstraZeneca, а шість були ефективними після двох доз Pfizer, але деякі з них працювали краще за інші.

Це, зокрема вакцини з мРНК – Moderna і Pfizer. Вони дали кращий імпульс антитілам та Т-клітинам, які, як відомо, є важливими факторами, що впливають на ефективність вакцин, особливо після двох початкових доз AstraZeneca.

Вакцини були однаково ефективні як для людей після 70 років, так і для тих, кому ще не виповнилося 70. Дослідники кажуть, що зафіксували сильну імунну відповідь на всі варіанти вірусу, зокрема Альфа, Дельта та первісний штам, і сподіваються, що бустер допоможе і при Омікроні.

Однак вони попереджають, що для розуміння довгострокового захисту від серйозних захворювань потрібні додаткові дані.

У людей, що отримали дві дози AstraZeneca, дослідження виявило 30-кратне підвищення рівня антитіл після ревакцинації Moderna та 25-кратне підвищення після ревакцинації Pfizer.

У щеплених двома дозами вакцини Pfizer, яка початково забезпечує вищий рівень захисту, найбільший рівень антитіл дає Moderna і Pfizer.

Професор Саул Фауст, що очолював дослідження, сказав: «Це дійсно даю надію на те, що широкий спектр вакцин, в основі яких лежать різні технології, демонструє свої переваги для ревакцинації після AstraZeneca або Pfizer-BioNTech».

 – Це дає впевненість та гнучкість у розробці програм додаткового щеплення тут, у Великій Британії, та в усьому світі, – сказав Фауст.

Що ж до захисту від госпіталізації та смерті при Омікроні, то професор Фауст висловив надію на те, що цей захист «не зміниться» і «буде забезпечений за допомогою наявних вакцин».

Професор Джонатан Болл, професор молекулярної вірусології у Ноттінгемському університеті, додав, що «приємно нарешті побачити дані, які, без сумніву, мали вирішальну роль при прийнятті рішення щодо застосування бустерних вакцин у Великій Британії».

Це чітко показує, що «всі бустери покращили принаймні одну складову імунітету проти Covid».

Вакцина Oxford-AstraZeneca наразі використовується у більш ніж 180 країнах і, як вважають, врятувала понад мільйон життів у всьому світі. Pfizer застосовують у більш ніж 145 країнах.

Що з бустером в Україні

З 6 січня в Україні бустерну дозу проти Covid-19 дозволили усім охочим. Третє щеплення можна робити через шість місяців після другого.

Раніше бустер дозволили для людей віком понад 60 років, лікарям та вразливим категоріям. Для бустерної дози перевагу надаватимуть м-РНК-вакцинам – Moderna або Comirnaty/Pfizer.

У МОЗ розповіли, що щеплення будуть робити за такими схемами:

  • якщо перші дві дози Moderna або Pfizer, то бустер – Moderna або Pfizer;
  • якщо перші дві дози AstraZeneca (Covishield, SKBio), то бустер – Moderna або Pfizer;
  • якщо перші дві дози CoronaVac, то бустер – Pfizer;
  • перші дві дози за змішаною схемою, тоді бустер – Moderna або Pfizer.

В Україні 13,9 млн людей вже отримали дві дози вакцини. Додаткову дозу отримали понад 4 тисячі людей, а бустерну дозу – понад 6 тисяч.