Затишної Кінбурнської коси вже не буде ніколи

19:16

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Затишної Кінбурнської коси, якою вона була до російської окупації, вже не буде ніколи. Масштабні пожежі, вибухи знарядь, пересування військової техніки, фортифікаційні споруди, міни – все це знищує унікальну територію та призводить до екологічної катастрофи. Біологи вивчають її масштаби за супутниковими знімками. По них видно: майже половина півострова спалена. Рукотворний сосновий ліс знищено. Відновленню він не підлягає. Через воєнні дії страждають червонокнижні рослини та тварини. Схожа ситуація й в окупованому заповіднику Асканія Нова. Ба більше, росіяни дозволили полювання на українських заповідних землях.

 Подробиці розповідаємо в матеріалі Української Служби Інформації.

Кінбурнську косу та півострів загарбники повністю окупували у червні 2022-го року. Російські військові знаходяться там і донині. Зв’язку з мешканцями, які не встигли евакуюватись з півострова, майже нема. Іноді вченим надходять повідомлення про те, що від унікальної заповідної території лишилась лише згадка. Голова Миколаївської філії Національного екологічного центру України Олег Деркач розповів УСІ, що науковці досліджують завдану росіянами шкоду за знімками зі супутників, а також складають карту вибухів.

– Пожежами була охоплена половина Кінбурнської коси. Були масштабні пожежі соснових лісів. Рятувальники не мали змоги виїхати, люди намагалися тушити своїми силами, але російські військові забороняли. На Кінбурні багато унікальних рослин, які зустрічаються тільки там, і багато тварин, тому що територія ізольована. Зараз через проїзд техніки завдано великої шкоди і через розміщення військових об’єктів, йдуть нічні перестрілки. Вибух від снаряду знищує все живе, не розбираючи чи це Червона книга, чи ні. Вибухи впливають на міграцію птахів та тварин. Але крім вибухів, пожеж, ерозії та витоптування, там є фортифікаційні споруди. Росіяни завезли бетонні конструкції, у дюнах почали їх укріплення, які також руйнують екосистему та грунти. Крім того, акваторія Чорного моря та лиманів постійно забруднюються через розливи масляних матеріалів, нафтопродуктів, небезпечних речовин. І ці розливи видно, – розповів УСІ Олег Деркач.

Територія Кінбурнського півострова складає 12 тисяч гектарів, населені пункти займають трохи більше тисячі гектарів. Дирекцію природоохоронних парків Кінбурну після початку бойових дій перенесли в Очаків. Місто постійно обстрілюють. Офіси дирекцій частково зруйновані, частина працівників вимушено залишилась працювати під окупацією.

– Ми маємо паспорт кожної з пожеж, які там відбувалися протягом минулого року, і вже є факти нових пожеж. Колеги нам кажуть: коли ви дістанетесь до Кінбурнської коси, ви її не впізнаєте. Ліси вигоріли, великі воронки. І це унікальні ділянки нашої природи, над якою ми тремтіли і говорили, що вони унікальні. Постійні вибухи та переміщення військової техніки вплинули на міграцію птахів та тварин. На Кінбурні великі колонії птахів, різні види промислової риби. Там зимував та гнездився влітку орлан білохвостий червонокнижний. Але коли згоріли ліси, про яке гніздування може йти мова? Там нараховували більше 300 видів птахів, більше 50 з них червонокнижні. Підійти до моря неможливо – все заміновано. І від цього також гинуть люди і тварини. І ця проблема залишиться на кілька поколінь. Ці території – Смарагдова мережа Європи – території, які важливі для збереження природного ландшафту, просто знищуються на очах всього світу і ніхто не може на це вплинути, ми просто пасивно спостерігаємо, як руйнуються унікальні території, – додав вчений.

Воєнні дії на Кінбурнській косі поставили під загрозу знищення 465 видів унікальних рослин та лікувальних трав півострова, серед них найбільше в Європі поле диких орхідей, площею близько 60 га, які занесені до Червоної книги. Постраждали також унікальні рожеві озера.

Доктор біологічних наук, старший науковий співробітник Інституту морської біології НАН України в Одесі Михайло Сон розповів УСІ, що вже є ряд обґрунтованих публікацій вчених, за якими можна оцінювати дії російської армії, як екоцид. Це висновки міжнародних наукових досліджень, в яких розглядались умови різних міжнародних угод та конвенцій, підписаних Росією у тому числі.

– Руйнівного впливу зазнала й акваторія навколо Кінбурнського півострову. Проте, через бойові дії дослідити її повноцінно неможливо. Відомо про загиблих морських ссавців, забруднення отруйними речовинами узбережжя. До більшості районів моря немає зараз доступу. Немає доступу до більшої морської частини Херсонської області, а також Миколаївської: взагалі Кінбурнська коса – це район бойових дій. Навіть, якби ми могли зараз досліджувати ті показники, які щось покажуть, вони виникнуть десь ще згодом. Може в цьому році, в наступному, тобто, це не такий швидкий процес. Зараз Мінекології та Держекоінспекція розробляють методики, як порахувати збитки, вчинені природі, у грошах, щоб потім пред’явити факти порушень у міжнародних процесах. Вони роблять розрахунки, а ми їм даємо інформацію. Є висновки українських інституцій – конкретні документи та заяви, які юридично трактують те, що відбувається, як екоцид, – розповів УСІ вчений.