Як в Одесі відзначили Міжнародний день Чорного моря

19:25

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Щороку 31 жовтня відзначається Міжнародний день Чорного моря. Свято було започатковано у 1996 році, коли урядові організації  Болгарії, Румунії, Росії, Туреччини, Грузії та України підписали «Стратегічний план дій із відновлення та захисту Чорного моря». Необхідність в такому документі виникла у зв’язку з небезпекою руйнування унікальних природних комплексів водної території. Сьогодні проблема захисту нашого моря є особливо актуальною.

Отже у вересні цього року проєкт ЄС-ПРООН «Європейський Союз задля удосконалення екологічного моніторингу Чорного моря” спільно з мистецьким простором «Діалоги» (м. Одеса) започаткували незвичайну школу, що поєднує мистецтво і науку, для дітей ВПО: «Чорноморський щоденник – 2022».

Ось що розповів одеський фотохудожник Олександр Заклецький:

– Думка, як психологічно допомогти дітям, що пережили обстріли і окупацію, турбує багатьох дорослих. Отже ми поїхали в один з курортних кемпінгів між Одесою та Миколаєвом, щоб поспілкуватися з евакуйованими дітьми та їх батьками. Саме тоді зародилася ідея: а якщо сумістити арт-терапію, освіту та науку? Так ми придумали проєкт “Чорноморські щоденники”, в якому справжні науковці Євгенія Прекрасна, Марія Павловська та цілий “Директор Антарктиди” Євген Дикий розповідали дітям про мешканців Чорного моря, а я розповідав про наукову ілюстрацію. А далі… натхнені цими знаннями дітки в гостинній галереї “Диалоги” під керівництвом справжніх професійних одеських художників створювали свої наукові ілюстрації.

 Загалом 29 дітей з Херсону і Херсонської області, Миколаєва і Донецької області, а також самої Одеси взяли участь у школі. Протягом шести тижнів морські науковці робили спеціальні презентації для дітей, а професійні художники допомагали їм створювати свої шедеври у незвичайних техніках графіки, асамбляжу та колажу. В результаті було створено 38 портретів морських мешканців.

Декілька кращих дитячих виставкових робіт обрали для подальшого створення марок, присвячених Чорному морю. До проекту також долучились зі своїми роботами професійні митці. Художник Юрій Журавель (місто Рівне) назвав свій марковий сюжет «Іду на ви». Білобережжя Святослава. Кінбурн“. Миколаївська мисткиня Руслана Сікаленко стала авторкою чудової роботи «Чорне море. Онучка маячника». А світлина одеського фотохудожника Олександра Заклецького  “перетворилась” на марку  «Чорне море. Тендрівський маяк».

Іще одна марка під назвою «Чорне море. Дельфіни, вибачте» нагадує про той жах, який створили рашистські кораблі та ракети для мешканців нашого моря. Сьогодні вчені вважають, що цифра загиблих дельфінів сягнула 5 тисяч.

Урочисте погашення марок відбулося на головному поштамті в Одесі 28 жовтня. Тут були присутні науковці – фахівці природозаповідноі справи, представники морської екологічної еліти Одеси та Миколаєва, автори сюжетів “чорноморських” марок, експерт проєкту ЄС-ПРООН «Євросоюз задля удосконалення екологічного моніторингу Чорного моря» Олена Марушевська, віце-президент Національної туристичної організації України Тетяна Чичкалюк та інші.

Церемонію погашення п’яти марок провели очильники Миколаївської та Одеської дирекцій Укрпошти – Єгор Косоруков та Сергій Дрозд. Спеціально для цієї події була створена печатка з написом “Легенди Чорного моря”.

У своєму виступі на урочистій церемонії Тетяна Чичкалюк особливу увагу приділила марці, присвяченій Кінбурну.

– «Іду на Ви»… Автором цієї знаменитої фрази є Святослав Хоробрий, князь Кіївської Русі (942-972), який залишив визначний слід в історії України і був відомий далеко за її межами. Збираючись у черговий похід, Святослав відправляв до ворога посланця зі  словами «Хочу на Ви іти». У теперішніх реаліях нашої країни фраза стала символом звитяги, мужності та шляхетності воїнів, які готові зі зброєю в руках боронити Батьківщину. Цей вислів зараз широко використовується українськими добровольцями, патріотами, які цікавляться власною історією та добре знають фразеологізм «Іду на Ви» і його значення.

Урочистості продовжувалися 29 жовтня в одеській галереї “Диалоги”: тут відкрилася дитяча виставка, присвячена Чорному морю, відбулося спілкування дорослих та дітей.  А святковий торт для учасників проекту розрізав Євген Дикий – директор Національного антарктичного наукового центру, який оперує українською науковою станцією «Академік Вернадський» в Антарктиді!

Наталія Христова.

Фото Олени Кураси та з відкритих джерел.

Місто Одеса.