Як докупити стаж, щоб вийти на пенсію

11:21

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Правила Пенсійного фонду, за певних умов, дозволяють швидше вийти на пенсію та отримувати більші виплати від держави.

За нормами Закону про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, у 2023 році для виходу на пенсію за віком, потрібно досягти 60-тиріччя та мати не менше 30 років страхового стажу, тобто періоду, коли сплачувався працюючим/роботодавцем єдиний соціальний внесок (ЄСВ) до Пенсійного фонду.

У 63-річної особи страховий стаж для отримання пенсії має складати не менше 20 років, у 65 років – не менше 15.

До 2028 року для виходу на пенсію у 60 років необхідний страховий стаж збільшуватиметься додатково на один рік. Тобто у 2028-му для виходу на пенсію у 60 треба мати не менше 35 років трудового стажу.

Під час визначення розміру майбутньої пенсії вартість одного року страхового стажу встановлюється на рівні 1%, тобто стаж у 35 років визначається у 35% заробітку, встановленого для обчислення пенсії.

Якщо особа хоче вийти на пенсію вже цього року, але необхідного страхового стажу немає, вона може докупити його у Пенсійного фонду, уклавши довгостроковий або короткостроковий договір.

За нормами закону докупити можна не більше п’яти років стажу.

Купівля стажу за першим, довгостроковим договором, є дешевшим варіантом, але вимагає наявності у майбутнього пенсіонера певного часу до виходу на пенсію, не менше одного року.

Довгостроковий договір укладається на термін від одного до п’яти років.

Виплати по ньому проводяться один раз на місяць. Вийти на пенсію можна буде лише після закінчення терміну договору.

Другий, короткостроковий, дозволяє одноразово викупити весь страховий стаж, якого бракує для пенсії. Цей договір можна укласти на строк від одного місяця. Але цей варіант вдвічі дорожчій за перший.

Як за довгостроковим, так і за короткостроковим договором виплати прив’язані до розміру єдиного соціального внеску.

Мінімальний розмір ЄСВ (при сплаті якого можна розраховувати на мінімальну пенсію) становить 22% від визначеної в Україні мінімальної зарплати, що зараз, у 2023 році складає 6 700 грн. Тобто мінімальний розмір ЄСВ зараз становить 1474 грн.

Для покупки стажу за довгостроковим договором розмір щомісячних виплат становитиме не менше 1474 грн.

За короткостроковим договором – вартість місяцю стажу удвічі дорожча – мінімальна виплата становитиме 2948 грн за місяць стажу, або 35 376 грн за рік стажу.

176 880 грн – за п’ять років стажу за тарифом мінімальної пенсії.

Максимальна ставка ЄСВ обмежена в Україні зарплатою у 100,5 тис грн, з якої ставка ЄСВ становитиме 22%, або 22 110 грн. Якщо зарплата вище 100 тис грн, розмір ЄСВ лишається на цьому рівні.

БЦ запитав у адвоката Віри Тарасенко, кому вигідно укладати договір та докупати стаж у Пенсійному фонді, які є альтернативи для людей з маленьким трудовим стажем і з якого віку краще займатись організацією майбутньої пенсії.

– Ви можете виділити групу осіб, що в більшості випадків зараз укладають угоди з Пенсійним фондом на купівлю страхового стажу?

– В більшості випадків мова йде про людину, що частину життя працювала неофіційно, треба вийти на пенсію, а стажу не вистачає. Права на соцпенсію за віком, або як вона зараз називається – на держдопомогу, ця людина не має, або не хоче у мінімальному розмірі отримувати пенсію, і внього виникає потреба у купівлі страхового стажу. Більше 5 років трудового стажу купити неможливо, тому до питання пенсії треба підійти завчасно. Необов’язково купувати стаж у Пенсійному фонді. Якщо, наприклад, людина працює сама на себе і їй потрібно більш ніж 5 років стажу, вона може зареєструвати свій ФОП і щомісячно відраховувати за себе виплати. Проте варто розуміти, що цей процес потребує відповідного часу.

– Багато хто критично ставиться до можливості роками добровільно відраховувати в Пенсійний фонд, мовляв ці гроші знеціняться, краще їх акумулювати на щось інше.

– Я частково з цим погоджуюсь. У нас нестабільна ситуація, нестабільна система, незрозуміло, що і як буде із законодавством. Зрозуміло, що разово докупити пенсійний стаж, якщо ви у наступному місяці хочете піти на пенсію, завжди буде дорожче. Як мінімум ви у подвійному розмірі сплатите ЄСВ. Наприклад, у 2022 році вам не вистачало одного року стажу, і тоді один рік стажу коштував 34 320 грн, якщо б ви заздалегідь про це подумали, ви могли б укласти довгостроковий договір про купівлю стажу чи відкрити ФОП та відраховувати ЄСВ. Це би вам коштувало вдвічі менше – 17 тис грн.

– У нас в країні багато людей працюють неофіційно, чи отримують частину зарплати неофіційно. Є правила, з якого віку людині краще замислитись про купівлю стажу чи офіційно оформити ФОП?

– Про пенсію варто подумати до досягнення 60 років, хоча б за 10 років до цього. Треба відштовхуватись від наявного вже страхового стажу. І від того віку, коли людина планує вийти на пенсію. Наприклад, зараз можна вийти на пенсію у 60 років тим, у кого страховий стаж складає не менше 30 років, але треба пам’ятати, що тим, хто через 10 років планує виходити на пенсію потрібен буде стаж 35 років. Та пам’ятати про те, що докупити стаж для пенсії можна лише в рамках 5 років, а більше докупити ніхто не дасть.

– Багато публікацій, де розраховуються виплати за договором саме з покупки стажу для мінімальної пенсії. А якщо доплачувати ЄСВ з метою, щоб отримувати пенсію більшого розміру?

– Це також можливо. Якщо говорити про договір для купівлі стажу, то для мінімальної пенсії вам треба платити мінімальний соціальний внесок, але вам ніхто не заважає укласти договір з Пенсійним і платити не мінімальний розмір, а більше. Просто при заключенні угоди вам це треба озвучити співробітнику пенсійного і виплата буде більшою. І якщо ви попіклуєтесь про це заздалегідь, ви зможете як ФОП сплачувати більше ЄСВ.

– Я правильно розумію, що звичайній людині важко порахувати як співвідносяться її внески з розміром майбутньої пенсії, чи це можливо порахувати самостійно?

– Краще, звичайно, написати письмовий запит та попросити про допомогу співробітника Пенсійного фонду. Попросити прорахувати приблизний розмір пенсії, на яку людина вже може розраховувати та порахувати що треба платити та який період, щоб мати можливість отримувати вищу за мінімальну пенсію. Краще звернутись за допомогою до співробітника пенсійного. На сайті Пенсійного фонду є пенсійний калькулятор, туди можна вбити свій стаж та інформацію про зарплату, але це складно вирахувати для звичайної людини. І якщо людина приймає рішення відкривати ФОП та платити за себе то також краще проконсультуватись з фахівцем, наприклад , щоб обрати правильно податкову систему і правильно платити та розраховувати податки.

– В законі є норма про благодійну пожертву для конкретного пенсіонера. Там йдеться про те, що 70% суми благодійника йде на виплати певному пенсіонеру, а інші 30% Пенсійний Фонд лишає собі для покриття своїх потреб. Яка мотивація у благодійника надавати людині кошти через Пенсійний фонд?

– На мою думку, у цьому немає сенсу. Краще дати пенсіонеру і він ці гроші на 100% собі зарахує на купівлю пенсійного стажу. Ніж він буде 30% втрачати.

– Що робити якщо людина все життя працювала неофіційно, чи заробітчанином в іншій країні?

– Якщо стажу немає, чи його дуже мало, він обмежений кількома роками, то треба заздалегідь думати, щоб відкривати ФОП та сплачувати внески. Чи укладати довгостроковий договір добровільного страхування. І сплачувати за себе щомісяця. Короткостроково це питання вирішити неможливо. Джерело: https://biz.censor.net/r3413291