“Вистава про те, як ми намагалися втекти від окупації”: миколаївський та херсонський театри презентували спільний проєкт

23:17

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

У Миколаївському академічному художньо-драматичному театрі відбулась прем’єра вистави “Перевізник” за однойменною п’єсою драматургині Ніни Захоженко. Робота створена у кооперації з Херсонським обласним академічним музично-драматичним театром імені Миколи Куліша. Це історія про російську окупацію села, що розташоване на перетині двох областей.

На показі 21 червня побувало  Суспільне.

Режисер-постановник Херсонського обласного театру Сергій Павлюк говорить, хто як не херсонці знають, що таке окупація. У роботі беруть участь актори, які теж жили на території, що захопили російські війська.

“Ми знаємо, про що ми граємо. Проблема у тому, щоб люди не забували, херсонці ніколи не забудуть. Але дуже багато регіонів, як на мене, не знають що таке окупація. Знають, що таке війна. Як пережити окупацію — це зовсім інше. Почали шукати п’єсу, яка б нас зацікавила. І завліт театру Олена Мовчан запропонувала “Перевізника”, — каже режисер-постановник.

Події вистави розгортаються у селі Новосілка на Херсонщині, неподалік Миколаївської області, пояснює режисер. У центрі подій вистави херсонська сім’я зі своїми проблемами та переживаннями. Виїхати з окупації здавалося майже неможливим, але взялись за це перевізники.

Актор херсонського театру, заслужений артист України Руслан Вишнивецький жив в окупації. Каже, його герой — перевізник Василь — ані хороший, ані поганий. Він безпечними дорогами на “Запорожці” вивозив людей з окупованих територій та доставляв ліки, продукти на Херсонщину.

“Я бачив багато перевізників. У людях під час війни, більше під час окупації, проявляється те, що сиділо в них всередині. І розумієте, якщо було щось гарне у людини, воно проявляється в окупації більше ніж за мирне життя. Якщо був колаборант, то воно обов’язково вилізе”, — говорить Руслан Вишнивецький.

У виставі залучена народна артистка України, акторка Херсонського театру Олена Галл-Савальська. Про свою героїню говорить:

“На рахунок своєї ролі Баби я нічого не можу вам сказати, треба приходить і дивитись. Хороша моя фраза, найгарніша: “Будьте ви прокляті”. Я маю на увазі до руських”, — говорить акторка.

Це вже третя спільна робота Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру та Миколаївського академічного художньо драматичного театру, говорить директор-художній керівник миколаївського театру Артем Свистун.

“Перший проєкт — музичний мюзикл “Котигорошко”. Другий проєкт — “Катерина” до 210-річчя Шевченка. І це проєкт “Перевізник” — підтримка сучасної української драматургині. Це “18+”, п’єса провокативна, експериментальна, але на часі того, що відбувається в нашому суспільстві. Те, що відчули херсонці під час окупації, те що відчуваємо ми сьогодні, під час повномасштабного вторгнення”, — зауважує Артем Свистун.

І саме це копродукція, кооперація, об’єднання театральних колективів — це дійсно підтримка української нації. Сьогодні ми єднаємо зусилля, під час того виклику, який ми відчуваємо, навіть під час блекаутів, вимкнення світла, переходу на генератори, але ми не зупиняємо нашої роботи.

“Складно, але десять відсотків зали ми запрошуємо безплатно ВПО, військових, жінок, чиї чоловіки перебувають у полоні, люди соціальних категорій, люди з інклюзією. І це теж підтримка нашого населення, нашого народу в умовах війни”, — додає директор МАХДТ.

Генеральний директор-художній керівник Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру Олександр Книга говорить, робота має припасти до душі глядачу.

“Я маю надію, що сподобається. Тому що вистава про нас, про наболіле, про те, як ми намагалися втекти від окупації. Від того, яка людина, як вона поводить себе в тій чи іншій ситуації”, — каже Олександр Книга.

Зі слів режисера-постановника херсонського театру Сергія Павлюка, спеціально для постановки придбали машину “Запорожець”.

“У нас на сцені справжній “Запорожець”. І заслужений актор Сергій Михайловський майже три місяці займався цією автівкою, щоб вона світилася, гуділа, працювала на сцені. То це найзворушливіший момент”, — говорить Сергій Павлюк.

Вистава має оригінальне музичне оформлення, що створив заслужений діяч мистецтв України Олексій Пономарьов.