Водопостачання у громадах Миколаївщини: що відомо

8:46

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

«Николаевводоканал», вода, Николаев, вкус воды, проблемы, Днепр, новости, качество воды, водопровод, водоснабжение, вода

У деокупованих населених пунктах Миколаївщини водомережі потребують відновлення. В інших громадах централізоване водопостачання напряму залежить від електроенергії, відключення якої створює додаткові перебої з водою.

Про це в ефірі Українського радіо Миколаїв розповів виконавчий директор миколаївського регіонального відділення Асоціації міст України Олександр Мосін, повідомляє “Суспільне”.

Олександр Мосін каже, миколаївське регіональне відділення Асоціації міст України станом на 16 грудня консультаційно й організаційно допомагає громадам у відновленні інфраструктури, особливо деокупованим або тим, які перебувають під обстрілами РФ.

“АМУ допомагає громадам у пошуках таких донорів, оформленні документів, щоб громада мала можливість отримати реальну допомогу у розв’язанні своїх проблем. Практично кожен голова громади має вийти за межі своєї повсякденної діяльності й стати проєктним менеджером, щоб швидше шукати донорів для відновлення своєї громади”, — розповів Мосін.

За словами фахівця, у кожної з громад різні проблеми з водопостачанням.

“Десь потрібно пробурити нову свердловину, десь залучити додаткові генератори, а в деяких відбудувати водонапірні вежі, а є громади, в яких треба провести роботи щодо очищення води. Цього разу донор надав критерії для громад. Бо у кожного донора є свій ресурс, на який він розраховує”, — каже Олександр Мосін.

Ситуація в Миколаївському районі

Первомайська селищна територіальна громада об’єднує 11 населених пунктів, в яких є вісім веж Рожновського, одна криниця та одна вежа, яка будована із цегли та забезпечує водопостачанням центр громади, розповів начальник Первомайської селищної військової адміністрації Максим Коровай.

“Вежа Рожновського зруйнована в селі Партизанське, однак насос вцілілий. У селі Засілля, Киселівка, в Білозірці, селищі Первомайське, в Новомиколаївці та Костянтинівці насоси більш-менш в нормальному стані. Від позавчора у Новомиколаївці намагалися відновити роботу вежі, однак із – за низької напруги запуск був неможливий. Проте робота її поступово відновиться”, — каже Максим Коровай.

За словами Максима Коровая, кожне село громади забезпечене генераторами, які працюють на запуск помп, щоб закачати воду у резервуари.

“Щодня моніторимо ситуацію після обстрілів, щоб розуміти наскільки та де пошкоджені труби, мати результати експертизи — володіти картою, і будемо проводити заміну труб. Коштом місцевого бюджету або, можливо, державних коштів, аби до весни 2023 року відновити водопостачання у всіх селах нашої громади”, — розповів Максим Коровай.

До складу Шевченківської громади входить 21 населений пункт, вісім з них перебували в російській окупації. До листопада 2022 року через громаду проходила лінія фронту, розповідає голова громади Олег Пилипенко.

“Водонапірні вежі п’яти громад мають значні ушкодження, у шести громадах вежі знищені повністю. Де були пошкодження, то ми своїми силами стараємося відновити. Воду ми привозимо пожежними машинами й розливаємо у посудини. Станом на грудень працюємо з благодійними фондами, аби якнайшвидше відновити мережу водопостачання”, — говорить Олег Пилипенко.

Зі слів Олега Пилипенка, в громаді обговорюють питання закупівлі стабілізаторів напруги.

“Ми отримали гуманітарну допомогу технічну з Німеччини: глибинні насоси, кабелі, перехідники та глибинні насоси, — також надали й французькі благодійники. Ми ремонтні роботи здійснили у тих населених пунктах, де проживає велика кількість людей і була пошкоджена мережа”, — каже Олег Пилипенко.

Ситуація в Баштанському районі

Голова Широківської громади Сергій Пересунько каже, громада складається із семи населених пунктів, які перебували під постійним артилерійським обстрілом та в зоні бойових дій.

Селище Широке на 95 відсотків зруйноване, зазначив голова громади. З 14 березня електропостачання у ньому відсутнє, воду станом на 16 грудня качають генераторами, два рази на тиждень.

“У кожному з населених пунктів є вежа Рожновського, але у селі Широке вона зруйнована, у села Червона Долина, Поляна — пошкоджена. У селі Новопетрівка її розграбували російські війська. За генератори дякуємо благодійному фонду, на кожній свердловині зараз стоїть генератор. Ми накачуємо у систему, а люди собі набирають у свої колодязі”, — розповів Сергій Пересунько.

Зі слів Пересунька, керівництво громади написало запити до ОВА щодо відновлення веж.

Ситуація у Вознесенському районі

Мостівська територіальна громада налічує 18 населених пунктів. У громаді розташовані 12 свердловин та 11 веж, вони є тільки у тих населених пунктах, де проживають люди, розповідає голова громади Надія Бабанська.

Громада не піддавалася російським обстрілам, але через відключення електроенергії є проблеми з безперебійною подачею води, говорить Бабанська.

“Сесією було прийняте рішення про виділення коштів на генератори. Проблема ще є у села Горянка, у якому вже два місяці у свердловині пропала вода. Ми уклали договір з однією з організацій і чекаємо з дня на день бригаду, яка допоможе нам розв’язати це питання”, — сказала Надія Бабанська.