В Міноборони розкрадали мільярди на їжі для солдатів: Рахункова палата підтвердила

11:19

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Рахункова палата підтвердила дані про розкрадання на продовольстві в Міноборони за часів, коли його очолював Олексій Резніков. Результати аудиту засвідчили, що в міністерстві непродуктивно використали бюджетні кошти на 7,43 млрд грн, а вартість найбільш вживаних продуктів у середньому на 30% вища за ринкові.

У висновках аудиту також зазначається, що продукти для Міноборони були набагато дорожчими за продукти для СБУ та Нацгвардії, чиї бійці так само воюють на фронті. Про це повідомляють “Наші гроші”, офіційно документ не було опубліковано.

“Добова вартість харчування на одного військовослужбовця за добу в секторі безпеки та оборони у I півріччі 2023 року становила від – 92,45 грн у СБУ до 118,61 грн у Нацгвардії. Застосувавши такі ціни Міноборони могло б зекономити у порівнянні з аналогічними витратами інших підрозділів сектору безпеки і оборони, розрахунково від 3,2 млрд до 7,0 млрд гривень бюджетних коштів”, – йдеться у доповіді про результати аудиту.

При цьому наголошується: фактично Міноборони не здійснювало моніторинг цін на продукти харчування. А також самостійно не визначило вартість послуг харчування.

“Визначення очікуваної вартості комплектів продуктів харчування здійснювалося шляхом механічного множення вартості комплекту за минулий рік, помножений на індекс інфляції… Укладені договори не враховували реальної потреби у продовольчому забезпеченні ЗСУ, визначеної Тилом Командування Сил логістики ЗСУ”, – пояснюється в документі.

Крім того, аудитори вказали, що “із 409 найменувань продуктів Каталогу майже 75% не мають практичного застосування”. Причому як для приготування їжі в стаціонарних їдальнях, так і в польових умовах.

Тим не менш вони впливають на ціноутворення комплекту живлення, а також його остаточну вартість.

“Узагальнені результати аудиту засвідчили, що […] результаті непродуктивно використано бюджетних коштів у сумі 7 439,1 млн. грн. Придбання найбільш вживаних продуктів харчування здійснювалося за цінами, які в середньому на 30% вище ринкових“, – резюмується в документі.