Удар завдано російською “Точкою-У”: Human Rights Watch завершила розслідування ракетного удару по залізничному вокзалу в Краматорську

23:22

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Організація Human Rights Watch провела власне розслідування обстрілу російськими військами вокзалу в Краматорську Донецької області у квітні 2022 року, внаслідок чого загинуло щонайменше 58 людей. Правозахисники встановили, що удар було завдано з території, яка у той час була захоплена російськими військовими. Для обстрілу вони використали тактичний ракетний комплекс “Точка-У”. Про це пише OBOZREVATEL. 

Розслідування тривало 10 місяців. Воно опубліковане на Youtube-каналі організації. Як зазначається, ракета була запущена з населеного пункту Куньє, розташованого в Ізюмському районі Харківської області.

Йдеться про ракету завдовжки 6 метрів, яка містить 50 суббоєприпасів 9Н24 (мінібомб). Під час удару відбувається детонація з розкидом сталевих уламків. Близько 15 тисяч осколків розлетілися по території залізничного вокзалу, де на той час було багато людей, які чекали на евакуаційні потяги.

Кожен із цих уламків – смертельний для людей на відкритому повітрі без захисту. Вони призначені для поранення і загибелі людей або знищення слабко захищеної техніки в передбачуваній зоні удару.

“Зброя, використана під час обстрілу вокзалу Краматорська, – балістична ракета 9М79К-1, або “Точка-У”, – може бути запущена на відстань до 120 км від наміченої цілі (від с. Куньє до Краматорська – 77 км. – Ред.). Вона створена викликати максимальний руйнівний ефект. У Краматорську ракетний двигун ракети приземлився приблизно за 50 м на південний захід від головного входу станції. Збоку срібною фарбою російською мовою була написана фраза “За дітей Донбасу”, – йдеться в матеріалі.

Правозахисники пишуть, що атака на вокзал у Краматорську залишається “одним із найбільш смертоносних одиночних інцидентів для мирних жителів з того часу, як 24 лютого 2022 року почалося повномасштабне вторгнення Росії в Україну”.

Фахівці HRW також побували в селі Куньє вже після того, як воно було деокуповане. Там вони виявили докази присутності “Точки-У”, зокрема, склади та контейнери для транспортування.

Правозахисники підтвердили, що під час удару по Краматорську біля вокзалу дійсно могли перебувати деякі українські війська, але на коліях станції не було ні української техніки, ні військових. За кілька днів до нападу деякі військовослужбовці сил територіальної оборони України допомагали адміністрації станції та поліції координувати тисячі людей, які прибували для евакуації.

Залізничні станції та колії, як йдеться в матеріалі, можуть бути законними військовими цілями, але використання касетних боєприпасів під час атаки на станцію з сотнями мирних жителів порушує закони війни. Правозахисники зазначили, що в день самої атаки, як і багато днів поспіль раніше, влада міста та волонтери оголошували евакуацію мешканців.

До атаки в мережі публікували безліч фото величезної кількості людей, які чекають на евакуацію на цьому вокзалі.

Удар по залізничному вокзалі в Краматорську був незаконно невиборчим, сказали в організації. Ті, хто віддав та виконав наказ, мають понести відповідальність за воєнний злочин.