Цікаве про Івана Мазепу. Книжки на бібліотечній полиці

22:01

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

20 березня 1639 року народився легендарний Іван Мазепа. Центральна бібліотека ім. Марка Кропивницького на своїй фб-сторінці запропонувала розповідь про видання, які присвячені цій постаті.

Сергій Павленко «Гетьман Іван Мазепа. Перше п’ятиріччя правління» (Київ: Мистецтво, 2021)
У книзі відомого журналіста, публіциста, історика-мазепознавця, дослідника Гетьманщини Сергія Павленка опрацьовано практично невивчений пласт джерел щодо перших років правління гетьмана Івана Мазепи. Згідно з ними очільник Гетьманщини постає як енергійний державник, який формував довкола себе команду однодумців, жорстко боровся із тими, хто мріяв розбудовувати промосковську Україну.
На широкій документальній основі показано з якими проблемами зіштовхнувся гетьман у перші 5 років свого правління (1687-1692), які заходи вживав для подолання опору невдоволених старшин, для протидії несприятливим пунктам Московських статей.
За словами автора книжки: «гетьманське п’ятиріччя – цікава й неординарна сторінка біографії гетьмана. Вона, насамперед, сповнена нереалізованими проєктами щодо здобуття незалежності Україною, створення Руського князівства. Це був також час запеклої боротьби Батурина у протистоянні з промосковською партією гетьманців, з церковно-окупаційними намірами Московського патріархату».
Денис Журавльов «Іван Мазепа: людина, політик, легенда» (Харків: Фоліо, 2020)
У книжці фахового історика, автора науково-популярних видань з історії Дениса Журавльова «Іван Мазепа: людина, політик, легенда» особистість Івана Мазепи розкривається з різних боків – його родина, поступове становлення, розкривається економічна, соціальна та кадрова політика гетьмана. Велика увага приділяється зовнішньоекономічному курсу за часів його правління.
Надзвичайно цікаві і змістовні культурологічні розділи книги: один з них про портрети Івана Мазепи (є привід порозмірковувати про їх правдивість щодо зовнішності гетьмана), а другий – про його місце в творчості письменників та поетів зі світовим ім’ям, зокрема, Віктора Гюго, Джорджа Байрона, Богдана Лепкого, Юліуша Словацького…
Тетяна Таїрова-Яковлєва «Іван Мазепа» (Харків: Фоліо, 2018)
Книжка Тетяни Таїрової-Яковлєвої «Іван Мазепа», вперше побачила світ у росії 2007 року в серії «Жизнь замечательных людей» і викликала непримириму дискусію в середовищі як обивателів так і професійних істориків. В Україні ж її назвали «першою в росії правдивою книгою про гетьмана Івана Мазепу», а її авторка, докторка історичних наук, викладачка, професорка отримала почесне звання «Берегиня Українського козацтва» і 2008 року була нагороджена орденом княгині Ольги III ступеня.
Науково-популярне видання 2018 року, що вийшло уже в Україні – це значно доопрацьований авторкою український переклад книжки 2007 року. З його сторінок Мазепа постає не зрадником імперії і царя, а неординарною, різнобічно обдарованою особистістю, неабиякого розуму, сили духу та патріотичної самосвідомості. Дослідниця ввела до наукового обігу сотні документів, понять і фактів. Книжка дає вичерпну відповідь на питання, чому гетьман який був дуже близьким до російського царя переходить на бік його ворога.
Альфред Єнсен «Мазепа. Історичні картини» (Харків: Фоліо, 2020)
Ця книга – переклад зі шведської історичної монографії Альфреда Єнсена «Україна та епоха Карла XII». Альфред Єнсен (1859-1921) – шведський історик, слов’янознавець, перекладач, симпатик українського національного відродження. З допитливістю науковця по архівах, бібліотеках, музеях він збирав різноманітні матеріали-свідчення епохи Карла XII і його стосунків з російськими царедворцями. У 1909 році, до 200-річчя Полтавської битви, відвідав Київську, Полтавську, Чернігівську губернії, побував на Галичині. Результатом його подорожі та досліджень стала монографія «Україна та епоха Карла XII» (1912 р.), центральною фігурою наукової праці є Іван Мазепа. Як зазначав автор, його дуже вразили фатальний збіг обставин, сама постать та біографія легендарного гетьмана.
Видання «Мазепа. Історичні картини» містить багато фактичного матеріалу, спогадів, листування, які розкрили невідомі на той час моменти життя Івана Мазепи і дозволили поглянути на українську історію періоду Мазепи через призму шведської історії.
Віталій Рогожа «Запороги: роман-трилогія». Ч. 3. «Іван Мазепа» (Київ: Самміт-книга, 2016)
Трилогія «Запороги» про історію українського народу в трагічній, кривавій боротьбі за свою незалежність. Її героями є найбільш яскраві постаті Української держави – Петро Сагайдачний, Богдан Хмельницький.
Третя і завершальна книжка присвячена Іванові Мазепі. Її автор відомий миколаївець, поет, прозаїк, драматург, член Національної спілки письменників Віталій Рогожа за книжку «Іван Мазепа» був нагороджений почесною відзнакою «Срібний клейнод» родини Мазеп.
У романі «Іван Мазепа» автор аргументовано, на основі історичних фактів робить спробу переконати читачів, що Мазепа зовсім не зрадник, а навпаки, людина, яка поклала власне життя в боротьбі за свою державу.
У передмові до книжки Віталій Рогожа написав «Якщо мій роман змусить бодай одного читача поміняти думку, чи на крайній випадок, зробити спробу звірити написане мною з історичними працями, то буде для мене найкраща подяка за безсонні ночі над історичними фоліантами!»
Галина Запорожченко «Мазепа: поема» (Миколаїв: Іліон, 2018) .
Ліро-епічна поема «Мазепа» миколаївської освітянки і поетеси Галини Запорожченко після публікації отримала високі нагороди: «Медаль Гетьмана Івана Мазепи», пам’ятну медаль «За Доброчинність», була визнана «Кращаю поетичною збіркою» на конкурсі «Краща Миколаївська книга 2018 року», а головне – книга отримала широке читацьке визнання.
У поемі образ гетьмана чи не вперше постає в інтер’єрі жіночого сприйняття. Авторка виявила підвищену чутливісь в осмисленні особистості гетьмана, його духовного світу, романтику почуттів.
Головний лейтмотив твору – любов до рідної землі, відстоювання, оборона та возвеличування незалежності України. Зі сторінок поеми Мазепа постає як український державотворець, патріот, політик, воїн, полководець, непересічна особистість, волелюбна і сильна людина, яка і нині є символом свободи і незалежності.
Ось як відгукнулася про поему «Мазепа» краматорська поетеса Галина Онацька: «…Неоднозначність постаті … Івана Мазепи в історії приваблювала своєю величиною, силою, неординарністю, любов’ю до Батьківщини. Життя його було яскравим і багатим на події. Та щоб написати такий складний поетичний твір потрібно дуже багато перечитати і вивчити історію, серцем пережити давноминулі події. Знаю, що на це пішло багато часу і сил. Дякую, дорога поетесо, за цей безцінний подарунок».