Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека. Музей книги та його скарби.

20:28

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека – одна з найстаріших книгозбірень Півдня України. У 2024 році виповнюється 143 роки з часу її заснування. Фактично Миколаївська громадська бібліотека стала першою публічною бібліотекою у нашому міста.
Книгозбірня з’явилася в часи Прекрасної Епохи зі статусом громадської, пізніше стала центральною міською, а потім – отримала статус обласної наукової бібліотеки. Саме про книги і таємниці, що ховаються між друкованими сторінками десятиліттями, ми розповідаємо сьогодні.
Багато кого цікавить: а звідки ж бібліотекарі брали книги? Фонд обласної наукової бібліотеки формувався з різних джерел. Окрім замовлень за видавничими каталогами та каталогами книжкових магазинів, книги і часописи надходили від урядових, наукових, громадських організацій та навчальних закладів. Також фонд поповнювався за рахунок особистих зібрань книг, що дарували бібліотеці земляки-меценати.
Сьогодні книги, журнали та газети, що складали основу фонду бібліотеки у перші роки її існування, є пам’ятками книгодрукування, які мають наукову, духовну й матеріальну цінність та зберігаються у Музеї книги. Музей було відкрито у липні 2020 р. і це єдиний у Миколаївській області музей, що на професійному рівні комплектує колекції унікальних старовинних видань ХVІІ-початку ХХ ст., займається їхнім дослідженням, збереженням та популяризацією.
Загалом фонд рідкісних і цінних видань нараховує понад 40 тис. творів друку XVII-поч. XX ст., різноманітних за змістом, включаючи перші та прижиттєві видання творів видатних українських та іноземних письменників і вчених (К. Ціолковського, І. Франка, М. Грушевського, Е. Золя, Ч. Діккенса та ін.), твори друку видатних типографів минулого, книги, надруковані кириличним шрифтом, довідкова література минулих століть (енциклопедичний словник Брокгауза і Ефрона, енциклопедичний словник бібліографічного інституту Гранат, Військова енциклопедія, Реальна енциклопедія медичних наук). Понад 3 тис. примірників нараховують видання іноземними мовами: французькою, німецькою, англійською, латинською, польською, грецькою та іншими мовами народів світу.
Найстарішою книгою бібліотеки є другий том франко-італійського словника (Dittionario francese, et italiano, Венеція, 1686). Незважаючи на свій досить поважний вік, вона гарно збереглася. У наш час цінність даного словника полягає у тому, що він надає багатий матеріал для вивчення історії книги та друкування у Європі у 2-й половині ХVІІ ст.
Окрасою колекції стародруків бібліотеки є «Библия сиречь Книги Священного писания Ветхого и Нового Завета», надрукована церковнослов’янською мовою у синодальній друкарні в 1802 році. Це видання великого формату, має шкіряну оправу з відтиском, книга художньо оформлена малюнками.
Окремо представлені українські видання ХІХ-поч. ХХ ст., що складають колекцію «Україніка», яка нараховує понад 2300 прим. До колекції увійшли перші та прижиттєві видання творів українських письменників та науковців, твори друку типографій Києво-Печерської Лаври, Харківського університету, львівського видавництва Наукового Товариства ім. Т. Шевченка.
Серед них – прижиттєве видання першого українського історичного роману «Чорна Рада» (1857) Пантелеймона Куліша, що досі вважається найкращим твором історичної прози в українській літературі та «Ілюстрованої історії України» (1917) Михайла Грушевського.
Колекція мініатюрних видань, формат яких не перевищує 100х100 мм, нараховує понад 600 прим. книг різноманітної тематики. Більшу частину колекції книжок-крихіток складають видання художніх творів вітчизняних та зарубіжних письменників виданих у ХХ-на поч. ХХІ ст. Ці книги гарно ілюстровані, часто мають суперобкладинку, футляр, рельєфне золоте тиснення на оправі, позолочений зріз, стрічечку-закладку.
Особливе місце в експозиції Музею книги займають шедеври сучасного поліграфічного мистецтва – розкішні подарункові та ювілейні видання. Наприклад, подарунковий комплект «Витоки Свободи», до якого увійшли три книги у вишуканих обкладинках ручної роботи з натуральної шкіри: «Ілюстрована історія України» М. Грушевського, «Історія України-Русі» М. Аркаса, «Про українську мову і книгу» І. Огієнка. Видання «Енеїди» І. Котляревського виготовлено за оригінальною французькою технологією XVIII ст., гарно ілюстровано, захищено футляром, прикрашено тисненням на палітурці та золотим обрізом.
Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека є депозитарієм краєзнавчих видань. У відділі документів і наукових розвідок із питань краєзнавства зберігаються усі видання про Миколаїв та Миколаївську область. На сьогодні це більше 15 тис. книг, брошур, картографічних видань, альбомів, більше 100 назв періодичних видань – підшивки більшості місцевих газет починаючи з 1893 року, та районних газет Миколаївської області, починаючи з 1956 року.
Досить повно представлені краєзнавчі видання ХІХ-поч. ХХ ст. Багато з них являються бібліографічними раритетами. Так, наукову та історичну цінність представляють «Исторический очерк столетнего существования города Николаева при устье Ингула» (Миколаїв, 1908 р.) Григорія Ге, «Сборник Херсонского земства за 1873-1906 рр.», звіти організацій та установ, а також унікальні екземпляри «Адрес-календарів», що є тільки у нашій бібліотеці. Найбільш активно дослідниками історії краю використовуються газети ХІХ – поч. ХХ ст., серед них «Южанин», «Николаевская газета», «Шлях індустріалізації», «Южная правда».
Тож збереження історії у знаках на папері – одне з важливих джерел дослідження розвитку людства. І завдяки Музею книги, мовою експонатів можна передати історію міста та його мешканців.
Допис підготували:
Дарʼя Фрич-Алчіна – асистентка керівниці проєкту «Ідентичність Миколаївщини: минуле, сучасне і майбутнє»;
Анна Трокай – завідуюча відділом документів і наукових розвідок з питань краєзнавства Миколаївської обласної універсальної наукової бібліотеки.