За рішенням ЮНЕСКО, 2024 рік – рік Сергія Параджанова, 100 років з дня народження якого відзначать 9 січня.
Сергій Параджанов – творець всесвітньо відомої кінострічки “Тіні забутих предків” за однойменною повістю Михайла Коцюбинського та сповненого поетики фільму “Колір гранату”. Зазнавши політичного переслідування і пройшовши випробування радянськими таборами, режисер подарував світу й інші видатні роботи – “Легенда про Сурамську фортецю” та “Ашик-Керіб”.
Понад п’ять років режисер провів у в’язниці, але гнітючі умови ув’язнення не відобразилися, однак, у фільмографії вірменина. Усі його стрічки були створені попри тиск від радянської влади, яка намагалася блокувати йому можливість знімати кіно.
Але, виходячи з в’язниці чи зали суду, Сергій Параджанов знову і знову збирав у своєму домі друзів, де б той дім не був: у Києві, Москві чи Тбілісі. Якщо він не міг знімати кіно, він писав його, назбируючи десятки невтілених сценаріїв.
Сергій Параджанов відзняв унікальний в українському кінематографі фільм – “Тіні забутих предків” (1965), де максимально правдиво передав традиції та обряди гуцулів. Для цього йому знадобилося більше року прожити серед справжніх гуцулів, аби увібрати в себе всі особливості їхнього життя та побуту.
Особливу увагу Параджанов приділив і музичному супроводу картини. Тут він показав, як звучать карпатські автентичні музичні інструменти – сопілка, флояра, коза (дуда), дримба, трембіта. Також було використано і традиційні жанри народних пісень – співанки, голосіння, колядки, щедрівки, веснянки.