Розповідала легенди і влаштовувала вечірки: шпигунка ГРУ під виглядом світської левиці

11:44

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Росіянка Ольга Колобова десятки років, прикриваючись важкою долею та ім’ям Марія Адела, підбиралася до кіл НАТО та впливових політиків. Журналістам-розслідувачам знадобилося кілька місяців, щоб викрити шпигунку.

Про це йдеться в матеріалі, оприлюдненому за підсумками спільного розслідування Bellingcat, Der Spiegel, The Insider і La Repubblica. Усі дані розслідувачі отримали з відкритих джерел, завдяки витіканню з російських баз даних, а також інтерв’ю з людьми, які спілкувалися з розвідницею, нічого не підозрюючи, пише OBOZREVATEL.

Так, 2005 року до відділу реєстрації актів цивільного стану в Лімі (Перу) надійшла заявка на реєстрацію нового громадянина.

Кандидатка на громадянство представилася іменем Марія Адела Куфельдт Рівера, а її адвокати подали свідоцтво про народження з РАЦС міста Кальяо.

Свідоцтво було датоване 1 вересня 1978 року та містило порядковий номер 1109. Згідно з листом з Перуанського реєстру цивільних осіб, який перевірив Bellingcat, держслужбовець, який займався справою, припинив розгляд заявки.

Він запросив додаткові докази фактичного народження Адели. Тоді її адвокати надали свідоцтво про хрещення з приходу Крісто Ліберадор у Кальяо.

Згідно з ним, Марія народилася 1 вересня 1978 року і була хрещена через два тижні, 14 вересня. Документ очевидно був фейковим, оскільки храм було засновано лише 1987 року.

Проте спецслужби РФ продовжили створювати легенду Марії Аделі, згідно з якою вона нібито була улюбленою дитиною батька-німця та матері-перуанки.

Її одинока мати їздила з маленькою Марією в СРСР 1980 року нібито на Олімпійські ігри в Москві. Але отримавши екстрене повідомлення з Перу, терміново повернулася додому і залишила дочку під опікою радянської родини.

Жінка так і не повернулася, а Адела виросла в Росії, де мала важкі стосунки із прийомними батьками. Батько нібито жорстоко поводився з нею в дитинстві.

2011 року Марія переїхала до Парижа. Згодом вона зареєструвала свою торгову марку ювелірних виробів під брендом Serein.

Вона вийшла заміж, але друзі чоловіка Адели називають шлюб фіктивним. Через кілька років він помер, а вона навіть не була присутня на його похороні.

“Ймовірно, це був початковий етап довгострокового плану ГРУ щодо використання свого нелегального шпигуна як самодостатньої бізнес-леді та світської левиці. Таким чином, вона мала прикриття на наступні роки, коли намагалася отримати доступ до вищих ешелонів Об’єднаного командування збройних сил НАТО в Неаполі, Італія”, – зазначили розслідувачі.

Ольга Колобова (по центру)

Крім того, внутрішній паспорт РФ, виданий Марії Аделе, належав до серії, яку ГРУ видало щонайменше шести іншим своїм шпигунам, зокрема офіцерам, підозрюваним в отруєнні болгарського виробника зброї Еміліана Гебрева.

На час проживання в Неаполі випав пік кар’єри шпигунки. За три роки вона стала невід’ємною частиною місцевої соціальної сцени.

Вона відкрила магазин ювелірних виробів та предметів розкоші, а також стала секретарем благодійної організації, до якої входили також члени командного центру НАТО в Неаполі.

Хоча Адела, безумовно, мала прямий особистий доступ до багатьох офіцерів НАТО та Військово-морських сил США в Неаполі, незрозуміло, чи мала вона колись фізичний доступ до бази НАТО, зазначають журналісти.

“Близько десяти років “Адела” жила в різних країнах Європи і в багатьох колах була добре відома як світська левиця, що народилася в Перу, дизайнер зі своєю лінією ювелірних прикрас. З нею тісно спілкувалися військові, політики та журналісти, вона давала інтерв’ю і закочувала гучні вечірки”, – йдеться в розслідуванні.

2018 року шпигунка прилетіла до Москви з новим, третім паспортом РФ. Він, як і попередні два, мав номер із партій ГРУ.

Наприкінці 2021 року розслідувачі встановили очевидний зв’язок Адели з ГРУ. Це підтверджували такі факти:

– людини з таким ім’ям та датою народження не було в жодній поточній російській базі даних,

– їй видали як мінімум три паспорти – один внутрішній і два закордонні – із серії, якою користувалися багато відомих офіцерів ГРУ,

– змішане походження та народження в Південній Америці – улюблена передісторія як для служби зовнішньої розвідки РФ, так і для нелегалів ГРУ.

Завдяки соціальній мережі “Однокласники” журналісти вирахували, що Марія Адела насправді – росіянка Ольга Колобова. Фото з її соцмереж збігаються з тими, що використала Адела.

Після публікації розслідування про “Петрова” та “Боширова ” зі згадкою серії паспортів ГРУ Марія Адела востаннє прилетіла до Москви, нічого не встигнувши пояснити своїм знайомим у Європі й взявши з собою лише кішку Луїзу, яку її знайомі описали як “єдину стабільну річ у її життя”.

Через два місяці Марія опублікувала останній пост у своєму Facebook. Вона заявила, що страждала від раку, але її волосся вже відросло “після хіміотерапії”.

Поки вигадана Адела помирала від раку, справжня Ольга Колобова освоювалася в Москві. Вона купила Audi останньої моделі та вселилася в отриману від держави елітну квартиру.

Майже десятирічна служба Колобової є незвичайною порівняно з іншими відомими випадками російського шпигунства, зазначають розслідувачі. Так, дивним було самовільне припинення її місця дислокації.

Ольга Колобова на сторінках газет

Неясно, чи вважало ГРУ її перебування в Європі успішним чи провальним. Колобова багато подорожувала під виглядом туристки Європою, Бахрейном і, можливо, Таїландом, що саме по собі могло бути корисним для ГРУ, зазначили в Bellingcat.

При цьому немає доказів того, що західні контррозвідувальні служби або служба внутрішньої безпеки НАТО були обізнані про присутність військової шпигунки РФ.

Журналісти The Insider та Der Spiegel звернулися до Колобової за її коментарями в Telegram та електронною поштою, але вона не відповіла. В офісі НАТО на запит поки що також не надали коментарів.

Керівник Bellingcat Христо Грозєв назвав розслідування про Ольгу Колобову одним із найскладніших і сюрреалістичних, з якими йому колись доводилося працювати.