Росія приглядається до Одеси

11:02

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Одесса, ослабление карантина

Західні офіційні особи вважають, що Росія, ймовірно, розпочне ще один великий наступ на Україну на початку наступного року, включаючи можливу спробу наступу на заблоковане стратегічне портове місто Одеса, щоб захопити південно-західне узбережжя країни та відрізати Україну від моря.

Про це пише Foreign Policy.

Одеса, тепловодний порт, історично відомий як «перлина Чорного моря», є критично важливим транзитним вузлом для експорту зерна з України, на який припадає одна шоста частина світових поставок кукурудзи та одна восьма світових поставок пшениці. Якби російські війська захопили порт, попереджають нинішні та колишні чиновники, це було б нищівним ударом по військових зусиллях України та дало б Москві ще більший контроль над критично важливими глобальними поставками продовольства, які скоротилися з початку війни.

«Припущення полягає в тому, що наступного року вони можуть зіткнутися з ще одним дуже серйозним російським наступом», — сказав один західний чиновник на умовах анонімності, щоб обговорити поточні оцінки розвідки. «І ми маємо зробити все можливе, щоб дати їм не лише обладнання, але й людей — свіжих людей, добре навчених людей — щоб спробувати подолати це».

Проте жорсткий опір України в поєднанні з життєво необхідною військовою допомогою Заходу та власними військовими помилками Москви означає, що далеко не впевнено, що російські сили зможуть захопити Одесу, навіть якщо це стане головним пріоритетом на наступному етапі війни.

«Враховуючи час, який Україна викупила для укріплення цієї південної території, тоді як бої тривають далі на схід і північ, росіянам буде важко увійти та взяти Одесу, особливо з західними системами оборони, які можуть утримати російський флот. в страху», – сказав Джим Таунсенд, колишній чиновник Міністерства оборони США, а нині експерт з питань європейської безпеки в Центрі нової американської безпеки.

Нові викриття про воєнні цілі Росії, описані Foreign Policy чотирма нинішніми та колишніми американськими та європейськими посадовцями, з’явилися в той момент, коли Білий дім видає нові попередження щодо планів Росії анексувати територію не лише на сході України, де Москва спонсорує сепаратистські потенційні держави. , але й на півдні України. У середу міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що військові цілі Росії в Україні більше не зосереджені виключно на східних регіонах, що свідчить про те, що Росія може знову розширити свій наступ.

«Росія закладає основу для анексії території України, яку вона контролює, прямо порушуючи суверенітет України», — заявив журналістам речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі. Кірбі сказав, що російський уряд «переглядає детальні плани нібито анексії низки регіонів України, включаючи Херсонську, Запорізьку, всю Донецьку та Луганську області».

Бойові дії між російськими та українськими силами на Донбасі на сході України зайшли в глухий кут, українські війська зміцнюють свої позиції після того, як віддали більшу частину Луганська, а російські війська переналагоджуються для наступу на Донецьк. Незважаючи на нинішню зосередженість Москви на цьому регіоні, офіційні особи США та Європи кажуть, що вважають, що Кремль націлився на Одесу як на головну стратегічну нагороду для наступного етапу війни.

«[Президент Росії Володимир Путін] розуміє, що Київ, напевно, йому не під силу взяти. Одеса – це, мабуть, найбільша мета», – сказав народний депутат України від Одеської області Олексій Гончаренко. «Він хоче відрізати Україну від моря. Йому потрібна ця північна частина Чорного моря. Він хоче цей коридор до Придністров’я», – додав він, маючи на увазі вузьке, підтримуване Росією відокремлене держава в Молдові, що межує з Україною.

Але Гончаренко, який цього тижня перебуває у Вашингтоні, лобіюючи Сполучені Штати щодо постачань Україні більше зброї, сказав, що Путін не зможе здійснити будь-який наступ на Одесу, доки російські війська не відновляться після кампанії на Донбасі, і навіть тоді Росія матиме труднощі. мобілізувати більше сил. На початку війни Росія намагалася оточити портове місто з трьох боків, але не змогла дістатися до міста сухопутним шляхом, оскільки українські війська неподалік від Миколаєва стримували неодноразові напади.

Україна відмовляється лише від невеликої частини землі на Донбасі, заявили чиновники. Українські війська відступили після більшої частини Луганська, а Росія готується до нового наступу, щоб повністю захопити Донецьк, інше велике поле бою на Донбасі.

Якби Росія захопила частину південного заходу України, наприклад Одесу, де офіційні особи США попереджали про те, що Кремль влаштує десантний напад на початку війни, яка так і не відбулася, це було б «стратегічно катастрофічним» для України, нинішньої та попереджали колишні західні чиновники. Захоплення Росією Одеси відрізало б Україну від решти Чорного моря і залишило б її повністю без виходу до моря, якщо тільки Україна не зможе повернути території, захоплені Росією після початку повномасштабного вторгнення в країну 24 лютого.

Занепокоєння з приводу чергового великого наступу Кремля виникло в той момент, коли представники Росії, України, Туреччини та Організації Об’єднаних Націй, ймовірно, збираються зустрітися цього тижня, щоб дозволити Києву відновити експорт чорноморського зерна, оскільки понад 20 мільйонів тонн продуктів харчування застрягли на водному шляху. понад чотири місяці поставок. Хоча квартет ще не з’ясував безпечних маршрутів через морські мінні поля в Чорному морі, переговори зайшли «досить далеко», сказав західний чиновник, незважаючи на початковий скептицизм щодо того, що Москва поступиться. Офіційні особи США та Заходу виключили можливість використання НАТО для допомоги в такій місії, побоюючись, що помилковий ракетний удар Росії може спрацювати застереженням про самооборону альянсу з 30 країн. Виступаючи на Атлантичній раді у вівторок, міністр оборони України Олексій Резніков закликав до ООН

Ще один російський наступ, особливо проти Одеси, швидше за все, поставить під загрозу будь-яку портову угоду та залишить деякі з найбільш густонаселених країн світу, які залежать від експорту українського зерна, такі як Бангладеш, Єгипет і Пакистан, у скрутному становищі. Адміністрація Байдена також розглядала варіанти перевезення українського зерна з країни залізницею, включаючи його транспортування до річки Дунай та інших пунктів перевалки, варіанти, які не забезпечать такого ж обсягу.

«У якийсь момент нам доведеться прийняти рішення щодо не ідеального варіанту», — сказав європейський чиновник журналістам минулого місяця на умовах анонімності. «Але всі працюють над цим настільки швидко, наскільки це можливо». Гончаренко, український парламентарій, сказав, що Росія отримує вигоду від вищих цін на зерно, але зіткнулася з тиском з боку країн глобального півдня, таких як Єгипет, який покладається на Росію та Україну на понад 80 відсотків своєї пшениці, щоб припинити блокаду.

Кремль уже домігся деяких своїх найважливіших стратегічних досягнень війни, відрізавши українські війська від ключових водних шляхів. Росія захопила Маріуполь, головний український порт на Азовському морі, у травні після двох місяців облоги міста, в результаті чого загинуло 22 000 людей, а колись міський анклав вищого середнього класу перетворився на руїни, захопивши сусідній порт Бердянськ. . Росія також контролює кримський порт Севастополь після свого вторгнення в Україну в 2014 році. Припинення роботи також завдало економічного удару Україні, і Світовий банк прогнозує, що цього року ВВП впаде на 45 відсотків.

Але Україна відповіла, повернувши собі острів Зміїний у Чорному морі, неодноразово використовуючи надані Заходом протикорабельні ракети «Гарпун» для потоплення російських суден постачання наприкінці червня. У Пентагоні вважають, що це дасть Україні перевагу в можливому наступі на Одесу. «Звичайно, це не панацея, але це значно спрощує захист Одеси, а в майбутньому можливість відкривати ці морські шляхи, не контролюючи Росією острів Зміїний», — сказав цього місяця журналістам високопоставлений чиновник оборони США. .

Українські військові чиновники, стурбовані тим, що більш тривала війна може бути на користь Росії, швидко готували блискавичний контрнаступ, щоб повернути Херсон до зими, освітлюючи російську лінію фронту артилерійськими ударами в останні дні. Але Київ також стурбований тим, що йому не вистачає вогневої потужності — у вигляді реактивних систем залпового вогню, наданих США та Європою — щоб виконати цю роботу. У середу Сполучені Штати заявили, що планують відправити в Україну ще чотири батареї високомобільних артилерійських ракетних систем (HIMARS) в рамках останнього пакету, довівши загальну кількість до 16, вісім з яких уже в українських руках.

Американські та європейські офіційні особи мовчали про те, чи планують вони збільшити темпи ракет залпового вогню із Заходу, хоча вони погоджуються, що Україна витримала планку використання високоточних ракет розумно та ефективно в бойових діях. Натомість Захід спробував вирішити проблему чисельності України, британські військові пообіцяли навчати 10 000 нових українських військових кожні 120 днів за межами країни. Україна дуже прагне отримати більше західних військових інструкторів на місцях, вимога, на яку Сполучені Штати не бажають погодитися.

Проте нестача військ у Росії стає гострішою, оскільки Кремль намагається одночасно перетиснути ініціативу на Донбасі та захищатися від українських контратак у Херсоні, де окупаційна армія має боротися із загрозою регулярних українських військових та партизанського повстання.

«Думаю, що [Путіну] не вистачить кількох місяців, щоб перегрупуватися, — сказав український нардеп Гончаренко. – Йому знадобиться більше часу».