Парламент підтримав переспрямування «військового ПДФО»

12:55

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

законопроект о десоветизации, Украина, Верховна Рада, парламент, новости, закон, законодательство

Верховна Рада на засіданні 8 листопада підтримала у другому читанні законопроєкт № 10037 щодо «військового ПДФО»Комітет Ради вніс правки до законопроєкту про переспрямування «військового ПДФО». Що це і чому важливо. Перше схвалення законопроєкт пройшов 20 вересня, але після того отримав понад 1600 правок.

«За» проголосували 253 народні депутати, повідомив Ярослав Железняк. Відтак бюджет отримає від переспрямування ПДФО 214,7 млрд грн на військові видатки.

Отже, що пропонує законопроєкт:

З 1 жовтня до 31 грудня 2023 року «військове ПДФО» 

Довідка
Податки на доходи фізичних осіб, які сплачують військові.

спрямувати до державного бюджету в пропорції 50% на 50%: Держспецзвʼязку 

Довідка
Державна служба спеціального звʼязку та захисту інформації України.

на дрони (13 млрд грн) і Міноборони на закупівлю артилерійських систем (13 млрд грн).

З 1 січня і до 31 грудня року, в якому припинено чи скасовано воєнний стан, «військове ПДФО» розподілити в таких пропорціях:

  • 45% — Держспецзвʼязку на дрони (прогноз 43+ млрд грн);
  • 45% — Міністерству з питань стратегічних галузей промисловості України для виробництва боєприпасів та зброї (43+ млрд грн);
  • 10% — військовим частинам на місцях (близько 10 млрд грн).

Чим цікавий «військовий ПДФО»

За перші сім місяців 2022 року грошове утримання військовослужбовців було найбільшою статтею видатків — 520 мільярдів гривень, або третина всіх держвидатків із початку року. Оскільки військові теж платять податки на отримані доходи (зокрема ПДФО), то відповідні нарахування зросли дуже різко та у великих масштабах.

Зараз надходження від ПДФО розподіляють між державним і місцевими бюджетами: 64% йдуть до бюджетів громад, 15% — до обласних, решта — до держбюджету.

За час війни «військовий ПДФО» став важливим джерелом наповнення місцевих бюджетів — доходи громад збільшились увосьмеро. У 2023 році прогнозована сума надходжень від «військового ПДФО» очікується на рівні 96 мільярдів гривень. Для порівняння: у 2021 році вона була на рівні 12 мільярдів гривень.

«Супердоходи» отримали ті громади, на території яких зареєстровані військові частини або навчальні центри. Тобто різні громади можуть мати кардинально різні доходи, і не всі вони «раціонально» розпоряджаються великим доходом.