На Миколаївщині планують створити новий ботанічний заказник

12:40

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

На Миколаївщині планують створити новий ботанічний заказник “Баратівський”. Мета — зберегти виявлені тут унікальні степові рослини, занесені до Червоної Книги України та червоного регіонального списку.

Як і коли планують створити заказник — дізнавались кореспонденти Суспільного.

За словами головної спеціалістки Управління екології та природних ресурсів Миколаївської ОВА Марини Романенко, створити ботанічний заказник планують вже в цьому році. За попереднім задумом він буде розташований вздовж річки Інгулець між двома селами — Баратівкою та Гречанівкою.

“Пройдено перший етап — це складання клопотання землекористувачем, яким виступає територіальна громада. Далі потрібно замовити проєкт створення заказника. Це будуть проєктні документи, де визначається режим і більш детально природоохоронна цінність, далі знову відбувається погодження. І приймається рішення обласною радою про створення”, — розповідає Марина Романенко.

Зі слів посадовиці, нині шукають джерела фінансування.

“Наразі площа природно-заповідного фонду у нас на Миколаївщині становить трохи понад 3 відсотків від загальної території області. В Україні це 7 відсотків, а за Стратегією збереження біорізноманіття в Європі вона має сягати 30 відсотків”, — каже Романенко.

Станом на початок травня на Миколаївщині зареєстровано 157 обʼєктів природно-заповідного фонду.

Створення заказника “Баратівський” після досліджень ініціювали представники Української Природоохоронної групи, звернувшись до місцевої влади.

За словами експерта Української природоохоронної групи Віктора Скоробогатова, на місці майбутнього заказника виявлено 130 видів судинних рослин та 30 лишайників. Деякі з них занесені як до Червоної Книги України, так і регіонального списку рідкісних рослин, що й стало підставою для ініціювання створення заказника.

“Серед видів, які занесені до Червоної Книги України тут виявлено тюльпан Шренка. На Миколаївщині є близько 25 місць зростання цього виду, більшість з яких або знищені або порушені. Також тут зростає Ковила волосиста, ковила Лессінга, сон лучний, шафран сітчастий”, — розповідає Віктор Скоробогатов.

Серед регіонально рідкісних — зокрема, астрагал, ефедра та карликові півники, каже Скоробогатов. Після створення заказника, буде ряд обмежень, за порушення яких передбачена адміністративна і кримінальна відповідальність.

“В межах заказника буде заборонено знищення і пошкодження рослин, які там охороняються, пошкодження ґрунтового покриву — тобто розорювання, створення будь-яких додаткових ґрунтових доріг”, — говорить експерт.