ОЛЕНА КУРАСА: Так просто стати Бондом, “просто Бондом”

19:21

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Кураса

Диво дивне: під час війни українці хочуть пересуватися красиво. Разом із зростанням попиту на елітні автомобілі в останні місяці стають все більш популярними ексклюзивні VIP-номери. Хтось скаже: з жиру бісяться. І не буде, на мій погляд, неправий. Ще дивніше те, що попит на дорогі авто зростає, не дивлячись на те, що, буває, і по ним “прилітає”, якщо необачно паркуватися на дворі. Це, звісно, у разі відсутності гаража. Хоча ракети і шахеди, як вже всі знають, не розрізняють житлові і нежитлові споруди.

Інтернет-видання “Економічна правда” розбиралася у цій колізії.

“Як свідчать результати аналізу відкритих даних про транспортні засоби та їх власників, у серпні та жовтні 2023 року щомісячно реєструвалися понад 800 нових або імпортованих з-за кордону вживаних автомобілів з VIP-номерами”.

Оце так!

Існує близько сотні “елітних” чи “статусних” автомобільних номерів. Найбільшою популярністю користуються ті, які містять комбінацію чотирьох однакових цифр, лідером серед яких є 7777. З такими номерами їздить майже тисяча автомобілів, зареєстрованих упродовж останніх п’яти років.

Престижні цифри коштують грошей. При реєстрації транспортного засобу за оформлення всіх документів, пов’язаних з отриманням звичайного номера, раніше  треба було сплатити 600 грн. Якщо ж мова йде про номери з чотирма однаковими цифрами, то в головному сервісному центрі МВС офіційно платили 30 тис грн. Стільки ж коштували послідовні комбінації – від 0001 до 0009.

Проте, легко отримати VIP-номери можна було не завжди. Тривалий час МВС не реалізовувало офіційно всі доступні номери, утримуючи найбажаніші комбінації для створення штучного попиту. Через це на ринку діяли посередники, які пропонували престижні номери за 3-4 тис. доларів. У 2019 році видання “Тексти” оцінило чорний ринок торгівлі номерними знаками у 100 млн грн.

“Наприкінці 2021 року головний сервісний центр МВС запустив онлайн-систему перевірки доступних номерів у режимі реального часу, що разом з рекордними на той час продажами нових автомобілів сприяло зростанню продажів номерів і детінізації цього ринку, – пише “ЕП”. – Після початку великої війни попит на VIP-номери впав, але щойно росіян відігнали від Києва, він почав відновлюватися, а у 2023 році встановив абсолютний рекорд. Серед найбільш популярних номерів 2023 року – комбінації із сімкою, зокрема 0007. Вочевидь, їх власники ототожнюють себе з агентом МІ-6 Джеймсом Бондом з відомої франшизи. За січень-жовтень в Україні зареєстрували 145 таких “агентів”, що в півтора рази  більше, ніж за аналогічний період 2021 року.

На другому місці за популярністю – 9999 (123 реєстрації порівняно з 80 у 2021 році). Традиційні елітні номери – 7777, 0001, 8888 – мають понад 200 реєстрацій кожен, але менше, ніж у 2021 році. Це може бути пов’язано з дефіцитом таких номерів, вибір яких давно обмежений.

Тут можна безпомилково сказати, що саме нові власники преміум-автомобілів були і є драйверами попиту на VIP-номери. Врешті, не на старі ж “Жигулі” ставлять “бондівські” сімки, вартість яких перевищує ціну радянського  автомобіля. Дані свідчать, що українські “агенти МІ-6″ найчастіше обирають BMW X7 вартістю понад 4 млн грн”.

Ось таке дослідження від колег. Але нещодавно стало відомо, що ситуація змінилася, і держава пішла назустріч людям. Тепер VIP-номер можна отримати цілком легально і за фіксовану ціну. Кабінет міністрів прийняв зміни до двох постанов, якими актуалізував вартість платних номерних знаків. Про це повідомив заступник міністра внутрішніх справ Богдан Драп’ятий.

На підставі аналізу з використанням методу попиту та пропозиції для платних номерних знаків на визначені цифрові комбінації для мопедів, причепів, мотоциклів встановили єдину вартість – 2000 грн.

З урахуванням високого попиту й обмеженої пропозиції змінили вартість окремих платних номерних знаків: 0001, 0007 та 7777 – 80000 грн; чотири одинакові цифри (окрім 6666 та 7777) – 50000 грн; послідовні комбінації цифр від 0002 до 0005, 0008 та 0009 – 50000 грн; двох послідовних пар однакових цифр – 15000 грн; з послідовних цифр 0123 та 1234 – 15000 грн; починаються із двох нулів, а наступні цифри не однакові – 10000 грн.

Також, ураховуючи низький попит і високу пропозицію, суттєво зменшили вартість платних номерних знаків із цифрою “6”, а саме: цифр 0006 та 6666 – 10000 грн; із чотирьох цифр – двох послідовних пар однакових цифр, одна з яких 66 – 4000 грн; із чотирьох цифр, три з яких 6 та розташовані підряд – 4000 грн.

Оновлена вартість платних номерних знаків вказана без урахування ПДВ, і стосується автомобілів та автобусів.

“Зауважу, що платні цифрові комбінації номерних знаків видаються виключно за бажанням особи. Водночас, переважна більшість номерних знаків (цифрових комбінацій) є безкоштовними”, – наголосив чиновник.

Вартість платних номерних знаків переглянули після запровадження опції онлайн-вибору та бронювання номерних знаків через електронний кабінет водія. Менш, як за чотири місяці від впровадження цієї опції нею скористалися понад 15 тис. разів.

Заступник очільника МВС анонсував, що наступним кроком буде доставка номерних знаків поштою та надання можливості субʼєктам господарювання виготовляти номерні знаки встановленого зразка”.

До чого дійшов прогрес! Причому, як виявилося, “забезпечення прозорого механізму отримання номерних знаків – це один з пріоритетів, визначених міністром МВС Ігорем Клименко, і завдяки підтримці Верховної Ради та уряду сервісні центри МВС України проходять процес вдосконалення роботи з дотриманням принципу людиноцентризму”.

Так, можна згодитись: корупційної складової менша – Європа до нас ближча.

Але далеко не всі автовласники у захваті від нововведення.

“Чим простіше номер, тим більше свідків його запам`ятають”. Ну, в кого що болить…

“Це так важливо, займатись цим коли іде війна… інших потреб нема у суспільства?”.

Та є, звісно, проблеми. Але й бюджет треба наповнювати. Є попит, чому б державі не заробити на тих, хто бажає вирізнитися хоч чимось? “Повага” на дорозі повинна ж чогось коштувати!

“Ну, поставлять “цей” номерний знак і що, машина стане краще їхати – ні. Можливо, для них ями перед машиною будуть закидати – ні. Напевно, для них змінено правила ПДР? Теж ні. Можливо, з “особливим” не зупиняють патрульні? – По закону – ні. Але. З “особливим” номерним знаком буде легше запам`ятати  машинку на дорозі – так. З “цим номером” водію легше запам`ятати свій номерний знак – так! Хто з водіїв не пам`ятає свій номерний знак на авто? Думаю, таких нема. Звідси випливає, що з “красивим номерним знаком” водій має проблеми з пам`яттю”, – резюмують вони.

Інші задають доволі саркастичні питання:

“Скільки буде коштувати номерний знак “УКРЗАЛІЗНИЦЯ?”. Та ніскільки, бо у цьому слові більш, ніж 8 символів.

“Особливо мені “ці” номери  без різниці, і машини та їх “володарі”, які їх мають, теж. Тому, що коли їздиш по ПДР,  тобі однаково”.

Не можна з цим  не згодитись.

Процес буде запущений після публікації урядової постанови. Очікують цього  найближчими днями.