Обережно, сказ: що треба знати та куди звертатись по допомогу

17:26

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Сказ — це гостре інфекційне захворювання тварин і людини, спричинене вірусом сказу, який викликає стрімке пошкодженням центральної нервової системи. Якщо постраждалому своєчасно не надати кваліфіковану медичну допомогу, смерть неминуча. Єдиний спосіб запобігти хворобі – це вакцинація.

Інкубаційний період (період від потраплянням збудника до початку проявів хвороби) сказу зазвичай триває 1-3 місяці, але може варіюватися від 1 тижня до 1 року в залежності від різних факторів. Це означає, що симптоми хвороби можуть виникати протягом цього періоду з моменту укусу.

Запам’ятайте, що після укусу не треба чекати симптомів! Навіть якщо укус був не до крові, слина зараженої тварини могла потрапити на подряпини, а це – пряма загроза заразитися.

На сказ можуть захворіти як дикі тварини, так і домашні, якщо їх не вакцинували.

Наразі в Україні ситуація з захворювання на сказ тварин ускладняється. Якщо говорити про наше місто, то у 2023 році в заклади охорони здоров’я міста Миколаєва звернулось за антирабічною допомогою 809 осіб (у 2022 році – 513), що на 36,6% більше. Серед тих, хто звернувся, покусано відомими тваринами – 312 особи (у 2022 р. – 251); бродячими – 475 (у 2022 р. – 252); дикими – 22 (у 2022 р. – 10). Хворими на сказ тваринами з підтвердженим лабораторно діагнозом покусано в 2023 році 17 осіб (у 2022 році таких випадків не було).

Якщо вас вкусила тварина, необхідно якнайшвидше зверніться по медичну допомогу для проведення у разі потреби щеплення антирабічною вакциною. Про «40 уколів в живіт» не йдеться. Зазвичай графік вакцинації складається з 5 щеплень: 0-й день (день звернення до лікаря), а потім у третій, сьомий, чотирнадцятий і двадцять восьмий дні. Антирабічна вакцина запобігає виникненню захворювання у 96–99% випадків. Вона ефективна у разі початку курсу не пізніше 14-го дня з моменту укусу чи обслинення.

У 2023 році в Миколаєві щеплення проти сказу були призначені 515 особам, що на 48% більше, ніж у 2022 році. Про це пише сайт міськради.

Щоб запобігти сказу, необхідно вакцинувати домашніх тварин. Крім того варто триматися якнайдалі від диких тварин. Невідкладно звертайтеся за медичною допомогою після потенційного контакту з твариною до появи симптомів!

В місті Миколаєві по допомогу звертайтесь: до травмпункту Міської лікарні швидкої медичної допомоги (вул. Корабелів, 14в) або до лікаря-травматолога поліклінічних відділень міських лікарень №1 (вул. 2-га Екіпажна, 4), №3 (вул. Космонавтів, 126), №4 (вул. Адмірала Макарова, 1), №5 (просп. Богоявленський, 336) та дитячої лікарні №2 (вул. Декабристів, 23а, вул. Садова, 30, вул. Курортна, 3/1). Вакцина є в достатній кількості, і така допомога надається безоплатно.